Алън Кен Томас
Мъдростта на Стив Джобс за бизнеса (5) (250 цитата на новатора, който промени света)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Business Wisdom of Steve Jobs, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
danchog (2014)

Издание:

Алън Кен Томас. Мъдростта на Стив Джобс за бизнеса. 250 цитата на новатора, който промени света

Американска. Първо издание

ИК „ВАКОН“, 2011

Съставител: Алън Кен Томас

Редактори: Елеонора Гаджева, Мариана Пиронкова

ISBN 978–954–9535–45–7

История

  1. — Добавяне

За нововъведенията

„Иновацията е това, което отличава лидера от последователя.“

„От време на време се появява революционен продукт, който променя всичко. Цяло щастие е за човек поне веднъж в кариерата си да работи върху един от тях… В Apple бяха големи късметлии, защото имаха шанса да направят няколко такива.“

От съобщението за пресата, свързано с представянето на новия iPhone, 2007 г.

„Всички искат да имат MacBook Pro, защото той е върхът.“

Събрание на акционерите на Apple, 2006 г.

„Смятаме, че това е най-големият напредък в анимацията, откакто Уолт Дисни направи Снежанка преди 50 години.“

сп. Форчън, 1995, за „Играта на играчките“.

„Apple е единствената останала компания на пазара, която продължава да изработва целия уред — хардуера и софтуера. Резултатът от това е, че Apple може да реши да направи компютър, който е изключително лесен за ползване, и това е безценно качество, когато преследваш потребителите.“

„iMac за 1299 долара е компютърът на следващата година, а не миналогодишен компютър за 999 долара.“

При представянето на първия iMac компютър, 1998 г.

„Нещата не допират до поп културата или до това да подведеш хората и да ги убедиш, че искат нещо, което те всъщност не искат. Ние решаваме какво искаме.“

сп. Форчън, 2008 г.

„Наистина е трудно да проектираш някакъв продукт, като използваш фокус групи[1]. Много пъти хората не знаят какво искат, докато не им го покажеш.“

сп. Бизнес уийк, 1998 г.

„Творчески период като този продължава може би само едно десетилетие, но то може да е златно, ако знаем как да го управляваме.“

След пускането в продажба на iMac, сп. Форчън, 2000 г.

„Това, което искаме да направим, е да създадем продукт, надскочил времето си, който да е много по-съвършен от всеки мобилен апарат, съществувал някога, и в същото време да е супер лесен за използване. Ето това е iPhone. Ясно е, нали? Така че ние ще преоткрием телефона.“

„Иновациите нямат нищо общо с това колко пари даваш за проучвания. Когато Apple създаде Mac, IBM изразходваха поне 100 пъти повече пари за проучвания. Въпросът не опира до парите. Всичко зависи от хората, с които разполагаш, как ги ръководиш и колко добре разбираш нещата.“

сп. Форчън, 1998 г.

„Това беше страхотно предизвикателство. Да създадем телефон, в който всички да се влюбим.“

„Колкото повече знаем за човешкия опит, толкова по-добър дизайн ще създадем.“

„Креативността означава просто да свързваш нещата. Когато попитате един изобретател как е направил определено нещо, той би се почувствал малко гузен, защото всъщност не го е направил, просто го е видял. След известно време то става очевидно. Защото той е успял да свърже опита, който е натрупал, и от това е синтезирал нещо ново.“

1996 г.

„Трябва да казваме «не» на хиляди неща, за да сме сигурни, че не сме на грешен път и че не се опитваме да правим прекалено много наведнъж. Винаги мислим за нови пазари, но само като казваме «не», можем да се концентрираме върху нещата, които са наистина важни.“

Бизнес уийк, 2004 г.

„Да вземем например монтажа на видеоматериал на настолен компютър. Не бях получавал и една заявка от някого, който да иска да монтира филми на компютъра си. Сега обаче като видят това, хората възкликват: Господи, страхотно е.“

сп. Форчън, 2000 г.

„Рядко се среща художник на възраст 30 или 40 години, който да е създал нещо изумително.“

сп. Плейбой, 1985 г.

„Хората си мислят, че това е просто опаковката, че на дизайнерите им се дава една кутия и им се казва: Направете я да изглежда добре. Не е това. Дизайнът не е просто как едно нещо изглежда и как го усещаш. Дизайнът е как това нещо работи.“

Ню Йорк Таймс, 2003 г.

„Продуктите бяха пълна отврат. Нямаше нищо секси в тях.“

За състоянието на Apple точно преди завръщането му от Бизнес Уийк, 1997 г.

„Продължаваш да изобретяваш и да правиш още по-добри неща. Но ако човек винаги иска да има най-последното и най-хубавото, трябва да си купува нов iPod поне веднъж в годината.“

MSNBC, 2006 г.

„Опитваме се да създаваме прекрасни продукти за хората и заради убежденията си имаме куража да кажем: Не мислим, че от това ще излезе един добър продукт и затова ще го зарежем и ще почнем наново. Това е нещото, заради което ни плащат много от нашите клиенти.“

От конференцията „D5: All Things Digital“, 2007 г.

„Ако си дърводелец и правиш красив скрин с чекмеджета, няма да заковеш на гърба му парче шперплат, въпреки че ще гледа към стената и никой няма да го види. Ще знаеш, че е там и затова ще сложиш красиво парче дърво и на гърба на скрина. За да спиш спокойно през нощта, трябва всичко да е изпипано докрай.“

1985 г.

„Иновациите идват от хора, които се срещат по коридорите или се чуват по телефона в 10:30 вечерта заради нова идея или пък защото са осъзнали нещо, което изцяло променя начина им на мислене за даден проблем.“

Бизнес Уийк, 2004 г.

„Не приемайте всичко толкова насериозно. Ако искате да изживеете живота си креативно, като творец, не се обръщайте назад. Трябва да притежавате волята да обърнете гръб на това, което сте правили, и на човека, който сте били.“

сп. Плейбой, 1985 г.

„Ние подготвяме нови продукти и никога не знаем дали ще харесат на хората така, както се харесват на нас. Най-вълнуващото нещо е чувството на гадене в стомаха ти в дните, предхождащи такива събития.“

CNBC, 2007 г.

„Понякога, когато създаваш нещо ново, правиш грешки. Най-добре е бързо да ги признаеш и да се заемеш с подобряването на другите си нововъведения.“

„Вземете iPhone например. Имахме различен дизайн за кутията му почти до момента, в който вече беше твърде късно да се променя. Само че аз се появих един понеделник и казах: «Това не ми харесва. Не мога да се насиля да го заобичам. Това е най-важният продукт, който сме правили.» И натиснахме копчето за рестартиране.“

Fortune, 2008 г.

„Дизайнът на Mac не засягаше само външния вид, въпреки че го имахме предвид. Основно се отнасяше към това как ще работи. За да конструираш нещо много добре, трябва наистина да го разбираш отвътре.“

„Няма друга компания, която може да направи MacBook Air, и причината за това е, че ние контролираме не само хардуера, но и операционната система. Близкото взаимодействие между хардуера и операционната система е това, което ни позволява да го направим. Между Windows и лаптопа на Dell такова взаимодействие няма.“

„Трябва да започнете от опита на потребителите и да вървите назад към технологията, а не обратното.“

Световната конференция на Apple за девелопъри, 1997 г.

„Бизнесът с настолни компютри е мъртъв. На практика не се правят никакви разработки. «Майкрософт» доминира с незначителни нововъведения. Това е краят, Apple загуби. Пазарът за настолни компютри навлиза в тъмните си векове и ще бъде там в следващите десет години или поне до края на това десетилетие.“

сп. Уайърд, 1996 г.

„Наистина са премислили всичко от край до край. Свършили са страхотна работа при конструирането на тези перални и сушилни. Те ме впечатляват много повече от който и да било високотехнологичен продукт в последните години.“

За Miele, германска компания за производство на висококачествени домашни уреди, сп. Уайърд, 1996 г.

„На кого му е притрябвал писец[2]. Взимаш го, слагаш го настрани и после го губиш. Ужасно. На никого не му е притрябвал писец.“

„Приготвили сме някои наистина готини неща, но не говорим за тях.“

сп. Бизнес уийк, 1998 г.

Бележки

[1] В САЩ много компании правят качествени проучвания срещу заплащане, като събират мненията на група хора за техните възприятия и отношение към различни продукти, концепции, идеи или услуги и след това използват събраната информация и данни при разработката на нов продукт — Б.пр.

[2] Apple въвеждат нова технология Touch Screen, при която може да се използва пръст на ръката и вече не се изисква ползването на специални писци „Smart Pen“, за да се докосват и управляват нещата по екрана — Б.пр.