Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
6 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
stomart (2011)

Издание:

ЛОВЕЧ — ПЪТЕВОДИТЕЛ

Под редакцията на проф. Христо Маринов Илиев

© Христо Маринов Илиев, Марин Маринов Иванов, Геновева Маркова Шейтанова, Тодор Илиев Димовски, 1989 с/о Jusautor, Sofia 914 Б

Рецензенти проф. Игнат Пенков, Миладинка Макавеева.

Редактор Евгения Дацова.

 

Нац. българска.

Издание I. Лит. група II–8. Изд. № 10800. Код 06/95335 — 4606–47–89.

 

Художник на корицата Добри Гюрков.

Художник-редактор Красимира Деспотова.

Технически редактор Свобода Николова.

Коректор Маргита Николова.

 

Дадена за набор февруари 1989 г.

Подписана за печат юли 1989 г.

Излязла от печат ноември 1989 г.

Печатни коли 7. Издателски коли 4,54. УИК 4,61.

Формат 70X100/32.

Тираж 8000+ 109.

Цена 0,62 лв.

 

Държавно издателство „Медицина и физкултура“,

пл. „Славейков“ 11 — София

Държавна печатница „Дунав“ — Русе

История

  1. — Добавяне

Исторически музей

На ул. „Христо Кърпачев“ 17 се помещава Историческият музей. Предстои в близките години да бъде преместен в квартал Вароша, където се строят музеен комплекс, картинна галерия и ритуален дом. Многолетна е историята на този музей, който с течение на годините се утвърждава като център на музейното дело в Ловешкия край.

По инициатива на граждани ентусиасти, повечето радетели на читалищното дело, започва събирането на старопечатни книги, монети, облекла и други предмети от града и околностите му, за да бъдат съхранени за бъдните поколения. Членовете на читалище „Наука“ заедно с някои учители от гимназията подемат с ентусиазъм тази инициатива и за кратко време събират 570 предмета — дарения от различни лица. Ръководството на читалището решава да открие музей. В протокол № 5 от 5 февруари 1895 г. са формулирани целите и задачите на музея: „… да представя миналото на Ловешки окръг във всяко отношение, като се събират различни материали — останки от старини, минерали, съдове, костюми, земеделски инструменти и др., които да послужат за пример и поучение на поколението, а също и на бъдещото поколение…“ Така на 28 февруари 1895 г. е основан музеят при читалището. Уреден е в малко помещение на втория етаж на читалищната сграда. Събирателската и дарителската дейност се засилва и музейната експозиция се увеличава. През 1906 г. музеят е назован „Народен музей“. През същата година унгарският пътешественик Феликс Каниц, допринесъл много за проучването на историята на града, навършил 75 години. В знак на признателност музеят е преименуван Ловешки народен музей „Феликс Каниц“. Той не разполага с щатен персонал, а всяка година е избирано ръководство. Така продължава до края на Първата световна война, след която начело на музея застават добри специалисти — гимназиалните учители Гено Иванов и Михаил Хаджинеделчев, допринесли твърде много за увеличаване на експозицията и за нейното подреждане. Така през 1925 г. в музея са обособени предисторически, класически, средновековен, монетен, въстанически, военен, иконографски и художествен отдели. През това време музейните ценности не са инвентаризирани. Едва през 1945 г. читалищното настоятелство назначава Тинко Колев за платен уредник. Негово дело е извършената инвентаризация, подреждането по хронология на старопечатните книги и др. През първите години след 9 септември 1944 г. е създаден архив на работническото революционно движение. През 1950 г. е извършена реогранизация, при която се обособяват още отдели — за историята на капитализма, археология и етнография.

От 1952 г. музеят става държавен под наименованието Околийски народен музей, а от 1959 г. (след административното разпределение на страната) — Окръжен исторически музей. Днес музеят разполага с хиляди експонати.