Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Звънтящите кедри на Русия (4)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Сотворение, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
4,8 (× 5 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2012)
Разпознаване, корекция и форматиране
devira (2018)

Източник: http://sfbg.us

 

Издание:

ЗВЪНТЯЩИТЕ КЕДРИ НА РУСИЯ: КН. 4. СЪТВОРЕНИЕ. 2003. Изд. Аливго, София. Превод: [от рус.] Зоя ПЕТРОВА-ТИМОВА [Сътворение, Владимир МЕГРЕ]. Формат: 20 см. Страници: 243. ISBN: 954-8454-01-7.

История

  1. — Корекция
  2. — Добавяне
  3. — Ново цифровизиране

Обяд в тайгата

Всеки път, когато бивах на полянката в тайгата при Анастасия, носех със себе си нещо за хапване — консерви, херметизирани във фолио, нарязана на филийки риба във вакуумирана опаковка. И всеки път, когато се завръщах от Анастасия, запасите ми бяха непокътнати. И всеки път тя ми даваше и армагани — предимно орехчета, пресни горски плодове, завити в листа, сушени гъби.

Ние сме свикнали да хапваме гъбите добре сварени, задушени, пържени, мариновани или пък солени. Анастасия ги яде сушени, без всякаква обработка. Отначало се боях дори да ги опитам, но после пробвах — не е лошо. Парченцето гъба се размеква от слюнката в устата и можеш да го смучеш като бонбон, а можеш и да го глътнеш. По-късно дори свикнах с тях. Веднъж пътувах от Москва за Геленджик за читателска конференция. Цял ден се храних с гъбите, които ми даде Анастасия. И Солнцев, директорът на Московския център, караше колата и си хапваше от тези гъби. А когато се изказвах на конференцията, предложих на хората в залата да ги опитат и те не се изплашиха. Онези, които успяха, взеха по една гъбка и веднага я изядоха. С никой нищо лошо не се случи.

Въобще, когато съм на гости при Анастасия, не помня случай специално да сме сядали да се храним. В движение опитвах това, което ми предлагаше Анастасия, и нито веднъж не усетих глад. Но този път…

Сигурно дълго съм разсъждавал върху смисъла на произнесената от Анастасия молитва, затова и не бях забелязал кога е успяла да подреди, както се казва, голяма маса.

На тревата, на големи и малки листенца, бяха наредени различни ястия. Те заемаха площ по-голяма от квадратен метър. И всичко беше подредено с вкус и украсено — клюква[4], червена боровинка, къпина, малина, червено френско грозде, касис, сушени ягоди, сушени гъби, някаква жълтеникава каша, три малки краставички, две червени доматчета и множество снопчета от различни треви, украсени с цветни листенца. Някаква бяла течност, подобна на мляко, беше налята в малко коритце. Имаше и питки, неясно от какво направени, и мед на пита, посипан от разноцветни зрънца от цветен прашец.

— Приседни, Владимире, опитай хляба насъщен, който Бог ни е дал — подкани ме Анастасия, усмихвайки се хитро.

— Е, това вече е нещо! — не сдържах възторга си аз. — Брей, как красиво си сервирала всичко! Също като добра домакиня за празник.

Анастасия се зарадва на похвалата като дете, засмя се без да откъсва погледа си от сервираното и изведнъж плесна с ръце и възкликна:

— Ле-ле, уж съм добра домакиня, а съм забравила подправките. Ти обичаш люти подправки? Обичаш, нали?

— Обичам.

— А добрата домакиня ги забрави. Ей сегичка, аз бързо, сега ще си поправя грешката.

Тя се огледа наоколо, изтича малко в страни, откъсна нещо в тревата. После отиде на друго място, накъса нещо сред храстите и скоро постави между краставичките и доматите малка връзка от различни по вид тревички, подредена като букетче, и каза:

— Това са подправки. Всичките са люти. Ако искаш, опитай. Сега вече има всичко. Опитай от всичко по малко, Владимире.

Аз взех една краставичка, погледнах разнообразието на храната от тайгата и казах:

— Жалко, няма хляб.

— Има хляб — отговори Анастасия. — Ето, виж. — И ми подаде някакъв корен. — Това е корен от репей. Така съм го приготвила, че ще ти замени вкусния хляб, картофите и морковите.

— Не съм чувал репеят да се яде.

— Ти опитай. Не се безпокой, по-рано от него са приготвяли много вкусни и полезни ястия. Първо опитай, аз съм го киснала в мляко. Да омекне…

Исках да я попитам откъде е взела мляко, но като отхапах от краставичката… Нищо не проговорих, докато не я изядох цялата, и то без хляб. Бях взел от Анастасия корена в ръката си, но така и не го опитах, държах го, докато не изядох краставичката.

Разбирате ли, тази най-обикновена на вид краставичка се различаваше от тези, които бях ял дотогава. Краставичката от тайгата имаше приятен несравним с нищо друго аромат. Вие сигурно знаете, колко се различават по вкусовите си качества и аромата краставиците, отгледани в оранжерии, от тези, които растат под открито небе в градините. Отгледаните върху естествена почва са много по-вкусни и ароматни. Краставичката на Анастасия също, а може би и в по-голяма степен се отличаваше от раслите на леха, които бях ял по-рано. Бързо си взех домат, опитах го и веднага го изядох целия. И неговият вкус беше необикновено приятен и също превъзхождаше по вкус всичките домати, които бях ял по-рано. Нито краставичката, нито доматът имаха нужда от сол, сметана или масло. Те бяха вкусни просто така — като малината, ябълката или портокала. Никой няма да подслажда или досолява крушата или ябълката, нали?

— Откъде си взела тези зеленчуци, Анастасия? До селото ли изтича? Какъв е този сорт?

— Сама ги отгледах. Харесаха ти, нали? — попита тя.

— Да ми харесват?! За първи път ям такива. Значи ти си имаш зеленчукова градина, а може би оранжерия? С какво копаеш, откъде вземаш тор, от селото ли?

— От селото взех само семената от една позната жена. Избрах им място сред тревата и те израснаха. Доматите посадих през есента, после ги крих под снега, а през пролетта те сами почнаха да растат. А краставичките посадих през пролетта и те, мъничките, успяха да узреят.

— А защо са толкова вкусни, сортът им ли е такъв?

— Обикновен сорт е. Те се различават от градинските, защото, докато растяха, са получили всичко необходимо. В условията на зеленчуковата градина, където растенията се отделят от допир с останалите видове и се ускорява растежът им с торове, те не могат да поемат всичко необходимо и да станат самодостатъчни, за да ги хареса човекът.

— А млякото откъде си взела и от какво са питките? Мислех си, че изобщо не използваш животинска храна, а тук има мляко…

— Това мляко не е от животно, Владимире. Млякото пред теб е от кедъра.

— Как кедърът? Може ли дървото да дава мляко?

— Може. Само че не всяко. Кедърът например може. Опитай го, в него има много неща. Не само плътта може да храни пред тебе сложеното кедрово мляко. Ти не изпивай всичко наведнъж, опитай само две-три глътки. Иначе не ще похапнеш нищо друго, ще се наситиш само с него.

Изпих три глътки. Млякото беше гъсто, с приятен леко сладък вкус. Освен това излъчваше и топлина, но не такава като от подгрято краве мляко. Неизвестната нежна топлина сгряваше всичко вътре в мен и ми се струваше, че променя дори настроението ми.

— Вкусно е това кедрово мляко. Много е вкусно. А как трябва да се „дои“ кедърът, за да се получи то?

— Не се дои. Млечните ядчици трябва да се стриват в дървено хаванче спокойно и съсредоточено, с добро настроение, със специална пръчица и по малко да се добавя жива, изворна вода. Така се получава млякото.

— А хората никога ли не са знаели за това?

— Преди много хора са знаели, но сега само в селцата в тайгата понякога пият кедрово мляко. В градовете предпочитат съвсем друга храна, не толкова полезна, колкото удобна за съхранение, превозване и приготвяне.

— Вярно говориш, в градовете всичко трябва да се прави бързо. Но това мляко… какво дърво е този кедър! Един кедър дава и орехи, и масло, и брашно за питки, и мляко.

— И още много необикновени неща може да даде кедърът.

— Какво необикновено например?

— От неговото етерично масло могат да се правят най-прекрасните парфюми, самодостатъчни, целебни. И изкуствените аромати никога не могат да ги превъзхождат. Самите етери на кедровото масло духа Вселенски представляват. Те са способни да лекуват и да служат на човека като защита срещу злото.

— А ти ще можеш ли да ми разкажеш как се получават парфюмите от кедъра?

— Разбира се, че мога, но ти, Владимире, още мъничко хапни.

Аз се протегнах да взема домат, но Анастасия ме спря.

— Почакай, Владимире, недей да ядеш така.

— Как?

— Аз съм ти приготвила най-различни неща, за да опиташ първо от всичко и за да те полекува той.

— Кой той?

— Твоят организъм. Когато опиташ от всичко, той ще си подбере сам най-необходимото. Ще поискаш да си хапнеш повече от отбраното. Твоят организъм сам ще определи какво не му достига.

„Брей — помислих си, — за първи път тя изменя на принципите си.“

Работата е в това, че Анастасия два пъти лекува някакви мои вътрешни болежки. Не знам точно какви, но аз ги усещах като силни болки в стомаха, черния дроб или в бъбреците. А може би всичко наведнъж. Болките бяха много силни, а обезболяващите таблетки невинаги помагаха. Но аз знаех — щом пристигна при Анастасия, тя ще ми помогне, ще ме излекува. При нея това става бързо. Но третия път тя отказа да ме лекува. Дори не отстрани напълно болката ми с погледа си. Заяви, че щом не променям начина си на живот и не премахвам сам това, което способства на заболяването, значи не трябва да ме лекува, тъй като лечението в този случай само вреди. Тогава аз много се обидих и не повторих повече молбата си за лекуване.

Но все пак, когато се върнах, започнах да пуша по-малко и ограничих алкохола. Даже погладувах няколко дни. Стана ми по-добре. И тогава си помислих, че не е задължително да се обръщаме към лекар или към лечител всеки път. Можем и сами да си помогнем, когато ни притиснат болките. Разбира се, по-добре е да не ни притискат. Не успях да се излекувам сам докрай, но реших, че няма да моля Анастасия за помощ, а тя, виждаш ли, сама значи се е съгласила.

— Ти нали каза, че няма да ме лекуваш и даже болката ми няма да премахваш.

— Болката ти повече аз няма да премахвам. Болката — това е разговор на Бога с човека. Но така, както сега — може. Нали ти предлагам храна, това не противоречи на природата, а на него.

— На кого „него“?

— На този, който създава вредната програма за човека.

— Каква вредна програма? За какво говориш?

— Затова, че ти, Владимире, както и болшинството от хората, се храниш по установена програма. Много вредна програма.

— Може някой и да се храни по програма. Много такива има — за отслабване, за напълняване. Но аз се храня както си искам. Дори не съм чел нито една такава програма. Влизам в магазина и си избирам сам това, което ми харесва.

— Да, това е така. Ти избираш, отивайки в магазина, но избираш само това, което се предлага в него.

— Е, да… В магазина сега всичко е удобно разфасовано и пакетирано. Конкуренцията днес е голяма, всички се стараят да угодят на купувача, всичко се прави за удобство на клиента.

— Смяташ ли, че всичко е направено за удобство на купувача?

— Да, а за кого другиго?

— Всички системи на технократския начин на съществуване работят само за себе си, Владимире. Нима на теб ти е удобно да получаваш дълбоко замразените и консервирани продукти, и наполовина убита вода? Нима твоят организъм е определил асортимента на намиращите се в магазина продукти?

Системата на технократския свят е поела функциите за обезпечаването ти с всичко жизнено необходимо. Ти си се съгласил с това, напълно си се доверил на нея и даже си престанал да се замисляш дали ти е предоставено всичко необходимо.

— Но нали живеем, не умираме от тези магазини.

— Разбира се, ти още живееш. Но болката! Откъде е болката ти? Помисли откъде е тази болка при толкова много хора? Та болестите, болките са противоестествени за човека, те са следствие от порочния път. Сега сам в това ще се убедиш. Пред теб е една малка част от това, което е сътворено за човека от Божествената природа. Опитай по мъничко от всичко. А това, което ти е харесало, ще вземеш със себе си. Три дни са достатъчни, за да се победят болките с малките тревички, които сам ще избереш.

Докато Анастасия ми говореше, аз пробвах по малко от всичко. Някои от тревичките в снопчетата ми се струваха безвкусни, а от други ми се искаше да хапна повече. По-късно, преди тръгването Анастасия ми сложи в чантата ми тези, които ми харесаха по време на обеда. Ядох от избраното три дни и болката съвсем изчезна.

Бележки

[4] клюква — червени кисели плодове на северен храст.