Синята брада от Кърт Вонегът
С тази книга Кърт Вонегът завинаги загуби моето уважение.
Техану от Урсула Ле Гуин
Ако първите три книги от поредицата са много добри фентъзи книги, то „Техану“ и „Другият вятър“ са си вече съвсем сериозни книги, в които фентъзи средата е само фон на който са нанесени някои ценни философски и религиозни краски. Изобщо не мисля, че книгите от поредицата имат нужда от някаква защита, така че няма да ти окажа мечешката услуга да те нападна. Доколкото възрастта е от значение, аз също прочетох поредицата не съвсем млад и не мисля, че с годините човек губи способността да оценява по достойнство добрата идея.
Синухе Египтянина от Мика Валтари
Прочетох книгата по препоръка на някой тук в Читанка.
За мен това си е приключенски роман и то от най-добрите. Книгата просто се гълта на няколко хапки.
Аз просто… търсех нещо по сериозно.
Кратка история на времето от Стивън Хокинг
Врял и кипял…,
Една глава от тридесет и един стиха, половин печатна страница ти обяснява всичко (с неопровержими факти), а Хокинг е написал цяла книга (и то не една) за да установи казармения принцип — всяка теория е предпоследна.
Макар че изобщо не знам срещу какво негодува г-н Мамаров. За разлика от по-новите теории Хокинг клони към твърде религиозната идея, че вселената е започнала с Големия взрив. Та това си е Битие 1:1.
Вероятно просто се касае за човек не чел книгата, в която Хокинг не отхвърля сътворението, просто смята този въпрос за неразрешим преди откриването на т.нар. теория на всичко.
А да, за по-простите като мен книгата не е чак толкова лесна за схващане и това едва ли се дължи на това, че съм чел разширеното и актуализирано издание.
Фараон от Болеслав Прус
Първоначалният ми коментар имаше за цел да изкажа възхищението си от книгата. Чете се много лесно, както и другите книги на Прус (междувременно прочетох още една). Референциите към реални исторически събития и подробните (на моменти спекулативни) описания на философски, научни и религиозни концепции от онова време на мен лично ми напомнят на книгите на Умберто Еко.
Книгата толкова ме увлече, че се порових в нета за повече информация на онова време. Оказа се, че книгата силно противоречи на реалността, но авторът е създал свят, който да му позволи да изкаже идеите си. (Неслучайно гледам на повечето исторически романи като на low фентъзи.) А основната идея е вечна — информацията е основната сила в света, далеч по-силно оръжие от парите или грубата сила, и който успее да я монополизира може да се задържи на власт векове.
С което съвсем не искам да кажа, че интернет ще ни направи свободни.
(След години ползване на Читанка написах първия си коментар, няколко месеца по-късно даже се регистрирах. Ще използвам името, което използвах дотук.)
cattiva2511 мерси,
тия дни дни бях до любимата си антикварна книжарница и там ми препоръчаха „Фараон Ехнатон“ на Георгий Гулиа и „Синухе Египтянина“ на Мика Валтари.
Ще бъда благодарен на всеки, който ми препоръча още нещо.
Читателски коментари от Суат Джервиз