Много нежна и хубава книга, както и всички от поредицата „Землемория“
Любими са ми . Моите почитания на преводачите, уловили са „духа“ на Ле Гуин.
Само от уважение към физическия труд на авторката дадох оценка над (3) …
Това са първите книги от поредицата, които прочитам, но тази просто ме измъчи.
Аз обичам фентази и фантастика и очаквах повече от така наречената „кралица“ в жанра.
Може пък да съм с твърде завишени критерии, или просто вече стар за „Землемория“…
Виж Дж.Р.Р. Толкин и сега ми въздейства по същия начин. А не е само той…
Ще пробвам с други нейни книги, може би ще открия нещо хубаво?!?
Благодаря на Читанката!
Твърде стар? Напротив — мисля, че още си прекалено млад, за да оцениш „Техану“. А ако си над 40–50 и не си в състояние да я разбереш — не зная, може би животът ти до момента е бил прекалено лесен? Когато преживееш достатъчно загуби (а това е неизбежно за всеки в определен момент), навярно ще дойде време да я прочетеш пак…
Тогава определено бих се върнал и препрочел Казандзакис, Маркес, Памук, Уортън, Бах, Айтматов, Азимов и Толкин, Лукяненко и Мураками, и…
това четиво обаче — не мисля.
Но бих препоръчал „Землемория“ на децата край мене.
Надявам се, различието в мненията ни да не оставя горчив привкус у Вас ?!!
Хубав ден!
Не разбрах — конкретното произведение ли имаш предвид, или целия цикъл за „Землемория“? Защото „Магьосникът…“ е съвършено различна книга от „Техану“. Мисля си, че четирилогията кореспондира по любопитен начин с една стара молитва: „Господи, дай ми сили да променя това, което мога; смирение да приема онова, което не мога да променя и мъдрост, за да направя разлика между двете!“ :) „Магьосникът от Землемория“ е вълнуващо приключение и интелектурално предизвикателство, повдигащо интересни въпроси: доколко наистина наричането на нещата с истинските им имена ни дава власт над тях; възможно ли е да съществува „език на сътворението“, в който между символ и денотат има причинно-следствена връзка (митът за „ангелския език“, на който не може да бъде изречена лъжа и който дава власт над назованото е разпространен във всички мистични практики); колко истина има в семиотичния позитивизъм, обясняващ всички социални проблеми с несъвършенства на знаковата система, която използваме за общуване; дори ако щеш — аналогия с психоанализата, където човек трябва да престане да бяга от изтласканите в id-а фрустрации и да тръгне срещу тях, по пътя на максималното съпротивление, за да достигне до катарзис, т.е. освобождаване. От друга страна — в „Техану“ читателят е принуден да осъзнае границите и преходността на съществуването си; да се примири с наличието на проблеми, които принципно не е в състояние да реши; да се изправи лице в лице с екзистенциалния абсурд. Затова книгата оставя леко неприятен привкус у по-младите читатели, вътрешно убедени в своето безсмъртие и безкрайни възможности :) Първата е книга за почитателите на Толкин, Азимов и Лукяненко; последната — за тези, които вече оценяват по достойнство Камю и Макс Фриш… Затова се учудвам, че ги поставяш под общ знаменател.
P.S.
Етикетът в мрежата (т.нар. „нетикет“) е по-либерален от класическия и допуска общуване в ед.ч. между непознати. Учтивата форма тук се използва най-често в ироничен контекст или като форма на дистанциране от събеседника. Единствено затова, а не с цел да заема позиция на превъзходство, продължавам дискусията на „ти“.
Прочетох всички книги от поредицата.
Обикновено избягвам да правя анализи и критики, но ще се опитам да отговаря на въпроса Ви/ти.
Когато започвам книга аз имам някакви очаквания и същевременно желание да бъда изненадан. То е като да чуеш нова песен, опера, видиш картина , пластика или просто цветенце на пролет…
Фантастиката, Фентъзи, Утопия и Антиутопия, Магически реализъм, са стилове, от които очаквам да ме пренесат в един друг свят-красив, грозен, добър, лош, вълшебен , нереален, просто друг. Карат ме да погледна на моя около мен с други очи и да се опитам да го направя по хубав. Такава една книга често ми отговаря къде, сред какви същества, обичаи и нрави би ми се искало да живея или не. Изключва реалността…
„Землемория“ почти е такава. Почти ме пренесе в един вълшебен свят, но не съвсем, почти беше със социална насоченост, но не винаги, почти се докосваше до магическия реализъм, ама и там не достатъчно…
Все едни недоразказани приказки.
Вашият-твоят анализ остави у мен много повече от колкото всички книги взети заедно!!!
Така го чувствам!
А те, те ми оставиха липси, като загубени парченца пъзел. Знам, че картината би могла и да е хубава, но ми липсват твърде много от тях и то на важни места ( Мона Лиза без усмивка, Пиетата без глава, Травиата без Виолета…)
Други са очакванията и изживяванията ми, разбира се, когато чета Щайнер, Лау Дзъ, Фройд и тн. Но това е друг вид литература.
Не искам да идеализирам или низвегвам. Не обичам да не обичам.
За това ще опитам с още книги от авторката и току виж някоя ми проговори?!?
П.п.
Не знаех за правилата за изразяване.
Благодаря ти! :-)
Фракс, Бога ми, много си готин!
Благодаря за този умопомрачителен коментар!
Ще започна поредицата най-скоро време.
ПС.
А теб иска ми се да можеше да виждам по-често.
Наистина, трябва да има хора като теб, които да насочват четящите към препоръчителната литература.
Иначе, щеше да има само баби, ’падащи баби’, които да ни пращат и ние да падаме с тях.
Ако първите три книги от поредицата са много добри фентъзи книги, то „Техану“ и „Другият вятър“ са си вече съвсем сериозни книги, в които фентъзи средата е само фон на който са нанесени някои ценни философски и религиозни краски. Изобщо не мисля, че книгите от поредицата имат нужда от някаква защита, така че няма да ти окажа мечешката услуга да те нападна. Доколкото възрастта е от значение, аз също прочетох поредицата не съвсем млад и не мисля, че с годините човек губи способността да оценява по достойнство добрата идея.
Аз дадох оценка на реализацията, не на идеите.
Идеи имаше но угасваха, не биваха развивани.
Пример и за двете за мен е „Дюн“ на Хърбърт, или „Фондацията“ на Азимов. Там не са само идеите… Там вече е творено всеобхватно.
Дайте ми други, ваши си примери. Ще ги прочета с удоволствие!
Ами срам ме е от тебе ,Киров.
*Само от уважение към физическия труд на авторката дадох оценка над (3) …*
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.