Читателски коментари от Десислава Живкова

Господарката на Рим от Кейт Куин


Изобщо не ме впечатли. Неубедителна.

Сюжет като за тийнейджърки и поведение на героите, което е много романтично и инфантилно. Чак започнах да съчувствам на Домициан.

Предишната книга от серията — „Дъщерите на Рим“ — е много по-увлекателна и интелигентно поднесена.

Дъщерите на Рим от Кейт Куин


Книгата е многи увлекателна, изчиташ я на един дъх. Не очаквах, но много ми хареса.

Спартак от Рафаело Джованьоли


Книгата не е лоша, но героят Спартак е представен прекалено художествено и себеотрицателно, чак нереално.

Другите образи са по-пълнокръвни и реалистични.

След нас и потоп от Йозеф Томан


Книгата е великолепно описание не само на император Тиберий и Калигула, но и на политическата обстановка и ежедневието на народа. Тя е повече от роман, засяга психологията на индивида и на обществото, разказва за личните копнежи, мотиви и ценности на героите си, неразделно свързани във фабулата.

Книгата би била изключително завладяващо четиво за всеки, който се интересува от Древен Рим, и е смислено четиво.

Младият бог от Алма Йохана Кьониг


Някакси недовършена. Прескача някои места. Набляга повече на вътрешния свят на героите. Прокарва идеята, че Нерон не е желал властта, а я е получил насила от майка си. Която впрочем е доста прагматична и дейна.

Има и по-добри четива.

Песента на гладиатора от Пол Дохърти


Приятно, леко четиво. Разпознаваем стил ако си чел другите творби на автора.

Царицата на нощта от Пол Дохърти


Книгата прилича на останалите от поредицата. Не е лоша, но не очаквайте първокласна кримка.

Вечната маска на смъртта от Пол Дохърти


Книгата е като останалите на Дохърти — тя няма претенцията да е най-най, а е просто четиво за свободното време. Роман си е, не е научен труд. Не ми хареса това, че много бързо и изведнъж се разплетоха нещата, някакси през куп за грош, но не мога да отрека и че не я оставих, докаъо не я прочетох.

Домина от Пол Дохърти


Съгласна съм с останалите. Книгата е доста претупана и представя отново фактите, познати ни от Светоний. Не ми хареса, че уж разказва нейния слуга, някак си чак толкова да й е близък, че да е на всяко гърне мерудия не ми се връзва. Обаче Дохърти излага нова теза — че Агрипина умира заради любовта към сина си, а не от жажда за власт и съперничество. Каквато и да е била, Агрипина остава забелвжителна жена.

Антоний и Клеопатра от Колийн Маккълоу


Книгата дава един нов поглед върху историята. Всъщност се обръща повече внимание на Октавиан, отколкото на Антоний и Клеопатра. Романът не е любовен, нито сладникав. За мен беше интересен.

Аз, Клавдий от Робърт Грейвс


Много, много увлекателна!

Първата част действително е по-интересната. Написана е малко като „от кухнята“, фабула с доста клюки и интриги, направо е страхотна.

Imperium. Пътешествието на една монета из Римската империя от Алберто Анджела


Книгата е своеобразно продължение на другата книга на автора. Докато онази ни показва един ден в Рим като град, то тази е „обиколка“ в провинциите. Много любопитни неща научих и беше много интересно четиво. Дразни ме само глаголното време, което е употребено — сегашно. Някакси сковано и тегаво е така.

Иначе книгата не е роман, а научнопопулярна литература и е увлекателна.

Quo vadis от Хенрик Сенкевич


Очаквах повече, в интерес на истината смятах, че ще открия повече древноримски отколкото християнски бит и култура. За мен твърде много е наблегнато на религията, на убежденията на младата Лигия. Така се загубва и нишката за романтичната любов между героите.

Но не мога да отрека, че Сенкевич е майстор: как само е описал преследването на християните и мъченията — все едно си там, тръпки те побиват!

Ефектът на близнака от Джереми Робинсън


Интересна ми беше, много. Хареса ми идеята за пътуване във времето. Не ме дразнеше и това, че са използвани реални исторически личности, за да градят образ в романа.

Кодексът на маите от Ейдриън д'Аже


Мммм.. доста постна и безхитростна. Много ми се иска да видя как маите обясняват за земната ос в книга отпреди 1200 години. Обяснения авторът не дава, само твърдения с малко смисъл. Изобщо не става ясна връзката между експериментите днес и маите. Ама никак. Неубедително четиво.

Дяволската колония от Джеймс Ролинс


Това е може би една от малкото книги на Ролинс, която не ме грабна и трудно се и сещам за сюжета. В сравнение с другите е слаба, но сама по себе си не е лоша.

Децата на Юда от Адам Блейк


Това е втората книга, но тя е по-интересна от първата, чийто край е някак си недовършен.

Някак си ми е твърде политкоректно да набутаме лесбийка в такъв роман, още повече че предпочитанията й по никакъв начин не са свързани с фабулата. Мисля си, че авторът го е направил с цел да пипероса историята, но според мен ненужно.

Образът на Диема ми е мааалко преекспониран. Толкова млада, а какъв стратег и изпълнител. Цяло племе от такива, а само тя пратена да се занимава — не се връзва.

Въпреки това четивото не е лошо и мисля, че би допаднало на хората, които харесват история, религия и мистерии.

Братът Грим от Крейг Ръсел


Хубава книга, не я оставяш докато не я прочетеш. Действително е интересна. Малко шизофренични са убийствата, но краят доказва, че лошият човек не се ражда лош, а такъв го правят.

Напомня ми на „Без милост“ от Люк Дилейни.

Без милост от Люк Дилейни


Леле! Много увлекателна! Не си падам по убийствата, но ме грабна. Разказът проследява разследването от обективна страна — какво прави полицията и защо, както и представя субективната му страна — личното отношение, мисли, разсъждения, логика на убиеца.

И да, неочакван край, много добър сюжет и линия. Напомня някак леко на „Братът Грим“ пак от същата поредица.

Афганеца от Фредерик Форсайт


Не ми хареса и само от уважение няма да я нарека пълна тъпотия както бях решила.

За пръв път чета автора и сигурно това му е стилът, към който аз не успявам да се нагодя и ми е неприятен.

Разказваческо четиво все едно са събрани и подредени хронологически изрезки от вестник. Ами, не, благодаря.

И краят един такъв никакъв…