Скъпа ketballu,
Книгата действително е многопластова, като предизвиква противоречиви чувства. Давах си сметка за това, че коментарът ми ще предизвика и негативни реакции. Преди да прочета книгата, реших да прегледам различни коментари за нея в интернет (в български и чуждестранни сайтове), които се различаваха така, както се различават и нашите два коментара.
Част от читателите (основно жени) виждаха в нея преди всичко конфликта между двете жени — майката и съпругата на доктора, които стават жертва на конкуренцията помежду им в името на успеха на доктора и неговата нова упойка.
Аз обаче съм склонен по-скоро да подкрепя коментара на преводачката г-жа Ружица Угринова — според нея основното в книгата е делото на доктор Ханаока, въпреки че той остава привидно на по-заден план. В името на това дело семейството му дава свидни жертви, тъй като докторът изпитва упойката върху най-близките си хора.
Мисля, че това е била и идеята на авторката. Неслучайно книгата завършва с думите, че надгробният паметник на доктора закрива паметниците на майка му и съпругата му, въпреки че за успеха на доктора огромна роля имат тези две велики жени. Това не е единственият пример в историята, когато приносът на жените в успеха на техните синове или съпрузи се забравя. Символът в тези последни думи на книгата е: идните поколения ще запомнят семейството на Ханаока не с междуличностния конфликт (типичен за много семейства и днес), разгарящ се в него, а с неговия принос към благото на обществото.
Затова за мен тази велика книга е светлина, въпреки това, че навява тъга.
Семейството на доктора избира саможертвата съзнателно — това е било част от тогавашните порядки и морал. Тази саможертва контрастира с практиките в съвременната медицина, където новите лекарства се тестват върху бедни хора, които за пари са готови да пожертват живота си. Едни от най-високо платените хора в България са хората, събиращи доброволци за изпитания на лекарства. Това е разликата между медицината тогава и медицината днес — моралът понякога се губи в името на жаждата за печалба.
Коментарът Ви е стойностен, дано нашата дискусия да провокира повече хора да прочетат тази велика книга.
С най-добри чувства към Вас,
domino1
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.