Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Twelve Principles of Efficiency, 1912 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Недялка Хрисчева, 1973 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4,7 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Харингтън Емерсън. 12 принципа на производителността
Американска. Първо издание
Партиздат, София, 1973
Редактор: Борис Въжаров
Коректор: Веселина Цветкова
История
- — Добавяне
Глава X
Осми принцип: норми и разписания
Норми и разписания. Те са два вида: от една страна, физически и химически стандарти, опознати и установени през последното столетие и се отличават с математическа точност, а, от друга страна, разписания, които се базират на стандарти или норми, чиито граници още не са ни известни. Ние притежаваме пет външни сетива. С помощта на вкуса различаваме и най-малката подправка в храната, чрез обонянието долавяме милионна част от грама мускус, с осезанието — десетхилядна частица от дюйма, изригването на Кракатау е чуто от един човек на разстояние 2390 мили; ние виждаме в небето звезди, светещи на милиарди километри от нас. Но има една област (от нас до нея няма и десет мили), за която знаем по-малко, отколкото за звездните мъглявини. В нея не можем да проникнем нито със сетивата си, нито чрез физиката и математиката.
Ние проникваме в истинската същност на материалната природа, като използваме точни инструменти: барометри, които измерват една милионна част от градуса на топлината, ултрамикроскопи, които почти ни дават възможност да виждаме отделните атоми, камертони, чиято вибрация улавя милионна част от секундата, освен това и като използваме всички тънкости на физиката и химията. Със секундомера най-точно хронометрираме и изучаваме работата на машините. Но когато искаме разумните хора да работят точно по разписание, математиката е безсилна и трябва да експериментираме, като разчитаме на вярата в хората.
Всичко, което ни заобикаля, цялата природа ни учи, че високите резултати се създават с намаляване, а не с увеличаване на усилията. Но ние все още не сме достатъчно досетливи, за да разберем тези поуки. За да се произведе енергия, равна на една конска сила, е нужен един фунт каменни въглища, а за две конски сили — две; по-трудно е да се скочи на четири фута височина, отколкото на два, а още по-трудно е да се скочи на пет фута. На това основание съвсем неправилно смятаме, че усилието се измерва с резултата. Това мнение съответствува на редица опитни данни, но по-всестранният опит ни кара да възприемем напълно противоположно мнение. Измервайки който и да е вид усилие според резултатите му, виждаме, че той спада от максимум до минимум, а след това пак се вдига до нов максимум, така че върху цялата линия има само една точка, в която максималният резултат съвпада с минимално усилие. Именно този пункт съответствува на стопроцентова производителност.
Различни методи могат да доведат до определен резултат.
Що се отнася до колебанията в усилията при еднакви условия, достатъчно е да се припомни, че е приятно да се лежи в леглото от шест до дванадесет часа, но да се лежи 24 часа в денонощието е непоносимо, дори по-непоносимо от дълъг поход. Леко се извървяват три-четири мили в час, но да стоиш на едно място или да ходиш едва-едва (например като придружаваш жена си по магазините) е по-трудно, но да преодоляваш по пет мили в час по Юконската зимна пътека е почти невъзможно. С велосипед е лесно да се вземат десет-петнадесет мили в час, но ако се извървят пеш, трябва непременно да се почива. Трудно се диша по-бързо или по-бавно от обикновеното. Най-лесно е да се диша нормално, без всякакви усилия. Естественото дишане, естественото сърцебиене и естествената температура дават стопроцентова производителност.
Законът за намаляване на усилията при увеличени резултати действува навсякъде и се проявява дори при най-неочаквани случаи, така че инженерите трябваше да създадат специално понятие за критическа скорост — скорост, която дава максимални резултати при относително минимален разход на енергия.
Съпротивлението на водата спрямо бързоходен кораб нараства правопропорционално на скоростта на трета степен, но има една висока скорост, при която съпротивлението отслабва. Преди сто години един човек в Англия движел речните параходи с коне. Той постоянно карал конете в галоп по четиринадесет мили в час и твърдял, че това за тях е по-лесно от бавната езда. Учените му се надсмивали и посочвали закона за кубическото нарастване на скоростта. Хващали се на бас, използвали динамометъра. До скорост от осем мили в час законът напълно се потвърждавал, но когато конете препускали по-бързо от осем мили, корабът започнал постепенно да се издига над водата и при четиринадесет мили в час съпротивлението действително било по-малко, отколкото при осем. Върху този принцип е построен глисерът. Ако при оран конят трудно тегли плуга, трябва да ускори крачката. Скоростта ще се увеличи, полепната по плуга земя ще започне да пада, триенето ще се намали и ще стане по-леко да се върви.
В един работнически колектив след грижливо проучване на времето и движенията успели да нормират условията и операциите. Въвели система на възнаграждение за производителността. Почти всички работници се оказали между 80 и 120, а най-много около стоте процента, т.е. в зоната на най-малкото усилие. Максимални физически усилия, както за единица време, така и за единица изработка изразходвал работникът, чиято производителност стигала едва 7,8%. Към края на месеца той бил много по-уморен от този, който достигнал 139 процента.
Едно наблюдение на пътниците, слизащи от океанските параходи на нюйоркската крайбрежна улица, показа, че малцина преминават дългата галерия от парахода до улицата със скорост шест мили в час; по-голямата група върви по четири мили в час, но мнозинството се движи със скорост три мили, макар че сред тях има майки с деца, възрастни жени, влюбени двойки, чиято скорост не надхвърля две мили. Доколкото тълпата не им пречи, здравите и силни хора се движат със средна скорост четири мили. Това наблюдение на свободните, с нищо ненапрягани усилия на хората ни дава възможност да установим нормата на пешеходното движение четири мили в час. Затова смятаме за лош пешеходец този, който извървява по-малко от три мили, а на този, който извървява повече от четири мили, може да му се дава специално възнаграждение. Ако скоростта на пътниците се сравни с производителността на работниците от споменатия колектив, картината ще бъде почти еднаква. Нарастването на усилието между сто и сто и четиридесет процента не е много голямо. То представлява всичко 25%, т.е. държи се в границите на нормалното колебание нагоре от рационалната средна. Добрият работник изработва двадесет пъти повече от неопитния ученик, четири пъти повече от бавния, тромав човек и два пъти повече от случайния работник. Би било безсмислено да се накара бавният тромав човек да работи по нормите, установени въз основа на изработката на сръчния бърз майстор. Но естествената, средна изработка може да бъде поставена в основата на възнаграждението за производителността.
Има, разбира се, такива работи, при които и бавните ще са тъкмо на място. Разписанието на работата трябва да съответствува на човека, а човекът — на разписанието. Няма й не може да има универсални и общоприложими разписания.
В най-добрия случай разписанието може да установява доста широка зона на нормална скорост; а след това оперативният отчет, ясно ще покаже годни ли са наличните работници за това разписание и подходящо ли е самото разписание за тези работници.
Примитивната работа и заплащането на акорд не подлежат на критика от физиологическо гледище: те стимулират прекаленото напрежение, принуждават работниците да изстискват от себе си максимални усилия. Но на практика е необходимо подобрение на условията, което да дава максимални резултати при намалени усилия.
Може би ще настане време, когато нашите аероплани, които като птици се издигат и летят по въздушните течения, ще преодоляват хиляди мили със скорост две мили в минута, т.е. ще се движат двадесет пъти по-бързо от пешеходеца, и при това летецът няма да изразходва никаква физическа сила. Ще използва точни инструменти, за да измерва вятъра; ще управлява апарата без усилие на мускулите си.
За взаимоотношенията между физическата, химическата и електрическата енергия ние можем да установим съвсем твърди норми:
На практика нормите излизат съвсем други: в парната машина един фунт въглища за един час дава една конска сила; на фунт въглища се изпаряват десет, а не петнадесет фунта вода.
Физическите норми ни дават възможност да измерваме точно недостатъците на производителността и да работим разумно за намаляване на преразходите; но за да изработим норми и разписания за човешката работа, отначало трябва да класифицираме хората, работниците, а след това да им дадем такива съоръжения, така да ги обзаведем, че да могат, без да изразходват допълнителни усилия, да произвеждат шест, седем, а може би и сто пъти повече, отколкото сега.
Един спортист, който ходи пеша 9,2 мили в час, в сравнение с един нормален пешеходец дава 200% производителност. Тази скорост не може да се приеме за норма на обикновено ходене; но в сравнение със скоростта на аероплана, който не изисква никакви усилия от човека, тя дава само 10% производителност.
Изработването на рационални трудови норми изисква най-точен хронометраж на всички операции, а от администратора се иска да вложи цялото си умение, от физика, антрополога, физиолога и психолога — всичките си знания; изискват се безгранични знания, ръководени, направлявани и въодушевявани от вярата, надеждата и съчувствието към човека.
Ние вече сме разрешили частично, а в бъдеще безусловно трябва да разрешим докрай главната задача на човечеството — постоянно да се увеличават резултатите и непрекъснато да се намаляват усилията.