Метаданни
Данни
- Серия
- Хеликония (3)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Helliconia Winter, 1985 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Владимир Зарков, 1996 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,1 (× 13 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- Диан Жон (2012 г.)
- Разпознаване и корекция
- Dave (2012 г.)
- Корекция
- sir_Ivanhoe (2012 г.)
- Корекция
- NomaD (2012 г.)
Издание:
Брайън Олдис. Хеликония. Зима
Английска, първо издание
Превод: Владимир Зарков, 1996 г.
Редактор: Весела Петрова
ИК „Лира Принт“, 1996 г.
Отпечатана в ДФ „Балкан прес“ — София
ISBN: 954-8610-05-1
История
- — Добавяне
XII
Какуул по пътя
А когато събраният в едно човешки дух, който решихме да наречем „съпреживяване“, преодоля пространството и достигна шепнещите духове на мъртъвците от Хеликония, какво се случи? Нищо важно или… беше нечувано величествено събитие, коренно различно от всичко предшестващо?
Отговорът на този въпрос вероятно ще си остане завинаги в неясното царство на догадките. Човечеството живее в свой субективен свят, колкото и храбро да се стреми да разшири задушаващите граници на възприятията си. Може би е дори биологично невъзможно за хората да издигнат представата си за света до някакво ново равнище. Или пък не е. Засега е достатъчно да признаем, че и да е имало събитие, нечувано величествено, коренно различно от всичко предшестващо, то е станало в недостъпно за човешката мисъл измерение.
Но ако допуснем, че е истина, то е било съчетание от най-разнообразни фактори, почти същото като принудителното сътрудничество между различните хора, натрапено им от пътя към Харнабхар.
Ако е имало такова събитие, трябва да е оставило следи. Бихме могли да ги потърсим в сравнението на противоположните съдби на Земята, обитавана от Гея, и Нова Земя, която нямаше свой биосферен дух-покровител.
Да започнем със Земята, на която бе наречена и новооткритата планета…
Периодът между двете ледникови епохи след ядрената катастрофа бе като отклонение на махалото. Гея се опитваше отново да регулира своя часовник. Но не бе толкова просто като да извършиш ремонт, защото и биосферата е несравнимо по-сложна от един часовников механизъм. Или да се доближим още малко до истината — Гея едва не се разболя смъртоносно. Сега оздравяваше и понякога страдаше от отшумяващи пристъпи на болестта.
Или пък ако искаме да избегнем опасността от придаване на човешки образ на един сложен процес, нека кажем, че освободеният от океанските води въглероден двуокис постави началото на период, през който ледовете се топяха. По-късно биосферата и нейните полуразрушени биологични системи се помъчиха да се върнат към нормалното състояние и ледовете се завърнаха за малко.
Този път студовете не бяха толкова страшни, а и ледените шапки не достигнаха предишните си граници. Имаше множество дребни колебания в климата, също като при махало, постепенно намаляващо размаха на движението си. Но това беше време на нови изпитания за цели поколения от оредялата човешка раса. През столетието след 6900 година избухна война в някогашна Индия, последвана от глад и епидемии.
Дали да сравним това произшествие с пристъп на раздразнителност у оздравяващия?
Тревожният период събуди безпокойство в човешкия дух. Хората не искаха да се задоволят със старите ограничения. Някогашният свят бе мъртъв и нямаше никога да бъде възстановен.
„Ние принадлежим на Гея.“ Този лозунг се опираше и на схващането, че не хората са най-добрите съюзници на планетарната покровителка. За да се видят тези съюзници, беше необходим микроскоп.
През всички епохи на историята — и много преди изобретяването на атомните оръжия — винаги се намираха такива, които твърдяха, че светът ще загине заради злото, присъщо на човешката душа. И хората неизменно вярваха на подобни пророчества, нищо, че времето винаги ги опровергаваше. Сякаш страхът от възмездие подклаждаше и стремеж към злодеяния.
А в епохата на възможността за ядрена война пророчествата ставаха още по-правдоподобни, само че сега се въплъщаваха в научни понятия, а не в религиозни послания.
Имаше достатъчно факти — още по-убедителни, защото правителствата се стараеха да ги потулят — че за края на света е достатъчно да се натисне един бутон.
И накрая този бутон бе натиснат. Бомбите паднаха.
Но човешкото зло се оказа прекалено немощно, за да довърши света. Срещу него действаха миниатюрни същества, за които злите умове рядко си спомняха.
Големите растения изчезнаха от повърхността на планетата. Хищниците, сред тях и човекът, за доста дълго престанаха да диктуват условията на играта. Засега нямаха решаваща роля. Големите животни бяха като капризни звезди в драмата. Но дребните статисти продължаваха да вършат каквото им бе отредено. Заровили се в почвата или по дъното на крайбрежните плитчини, безбройните микроби продължаваха да творят историята на Гея, скрити и от убийствената радиация, и от вредните ултравиолетови лъчи. Екосистемите на едноклетъчните същества създаваха отново природата. В тях туптеше пулсът на Гея.
Биосферата се съграждаше след катастрофата. И човечеството изпълняваше своята функция в процеса. Духът му извърши квантов скок напред.
Както природата бе сътворила многообразно единство, така и съзнанието постигна същото. Вече никой мъж или жена не можеше само да мисли или само да чувства. Умът и душата се сляха.
Едно от преките последствия бе погнусата към жаждата за власт.
Мнозина разбираха какво бе причинил на света този болезнен стремеж. Човешкото съзнание се отърси от смразяващите окови. Хората постигнаха зрелостта си, радваха се на живота проникновено и от сърце. Взираха се в земите си и вече не питаха: „Какви облаги можем да изтръгнем от тях?“, а си задаваха въпроса: „Кое е най-хубавото, което можем да преживеем тук?“
Настъпи разцвет на новите човешки отношения. Старата семейна структура на обществото изчезна, заменена от големите родове. Цялото човечество се превърна в странно преплетен свръхорганизъм. Не се случи отведнъж, нито пък засегна и последния човек. Имаше такива, за които преобразяването се оказа невъзможно. Но техните гени не се предаваха на следващите поколения и тази група постепенно измря. Защото те единствени не се усмихваха в новия свят.
Сменяха се поколения и новата раса вече можеше да прозре, че се е превърнала в собственото съзнание на Гея. Екосистемите на едноклетъчния живот бяха намерили своя глас… в определен смисъл сами бяха създали глас за себе си.
А оздравяването на биосферата продължаваше. Човечеството отново пое по пътя на своята еволюция, а на Земята възникнаха непознати дотогава същества.
Много видове бяха изчезнали завинаги. Под натиска на радиоактивното отравяне тропическите гори с пищното си разнообразие се бяха превърнали в пустош. Неустойчивата им почва бе отмита от дъждовете към океаните и не можеше да се възстанови. Но планетата запълни загубите си с нещо смайващо.
Новото същество не се бе появило в океаните като предишния живот. Дойде от снеговете и ледовете на севера. Хранеше се с ултравиолетови лъчи и започна да прониква на юг, когато глетчерите отново се свиха към полюсите.
Първите хора, които го срещнаха, отстъпиха изумени и озадачени.
Пред очите им бавно се носеха бели многоъгълници. Някои бяха не по-големи от костенурка, други се извисяваха над главите на хората. Тварите нямаха никакви отличителни черти освен страните и ъглите си. Никакви видими средства за придвижване. Никакви ръце или пипала. Нямаха усти или други телесни отвърстия. Не се забелязваха очи и уши. Най-обикновени бели многоъгълници. Е, може би някои от страните им не бяха толкова бели като останалите.
Не оставяха следи и се рееха свободно навсякъде. Напредваха бавно, но нищо не ги възпираше, макар смели мъже да се опитаха да им препречат пътя, за да видят какво ще стане. Нарекоха новите същества геонавти.
Те се размножаваха и запълваха цялата Земя.
Наред с новото чудо хората имаха и старо, което следяха от векове. Огромните зали с форма на раковини все още бяха пръснати по планетата, поддържани от андроидите, следващи заложената в тях програма.
На холографските екрани лятото на Голямата година на Хеликония смени пролетта по времето, когато снеговете отстъпваха навсякъде по Земята. Историята на прекрасната Мирдем-Ингала, известна и като кралица на кралиците, бе позната на всички. Новата раса откри много поучителни неща в случилото се преди хиляда години.
Взираха се в промените на далечната Хеликония и ликуваха от чудесното преобразяване на духовете, сътворено от емпатичното им послание. Но и собственият им свят ги зовеше настойчиво с неустоимата си свежа красота. Имаха пред себе си своите хилядолетия пролет.
А какво да кажем за нечувано величественото събитие, коренно различно от всичко предшестващо, за емпатията, свързала два свята? Доловимо ли беше за онези, които прозират в истинския смисъл на видимото?
Ето какво стана на Нова Земя…
И обитателите на другите планети се опитаха да възстановят каквото могат. Само че на мъртвите светове като Венера и Марс нямаше Майка Природа. Температурите на повърхността им бяха непоносими за човеците, атмосферите им — истински гробници от въглероден двуокис. Злочестите заселници все пак успяха да оцелеят с помощта на находчивостта си и съхранените технологии.
Измъчваше ги неизлечима носталгия по Земята, на която никога нямаше да се завърнат. Чувстваха се ограбени.
Когато създадоха отново сложни машини (за кой ли път решаваха техническите затруднения по-лесно, отколкото социалните проблеми), построиха междузвезден кораб и се отправиха към най-близката планета, колонизирана преди векове от човечеството — Нова Земя.
Експедицията се състоеше само от мъже. Бяха изоставили жените си, защото предпочетоха компанията на роботи, стилизирани според абстрактния им идеал за женственост. Харесваше им да се съвкупяват с тези въплътени образи на съвършенството.
Въздухът на Нова Земя беше годен за дишане. Единственият малък океан си оставаше все така заобиколен от пустиня и непристъпни планински зъбери. На екватора имаше град с космодрум, където никакъв кораб не бе кацал твърде отдавна. Градът не се разрастваше, излизащите от него пътища не водеха никъде. Там живееха хора, които нехаеха за безбрежния космически океан над покривите на домовете им.
Жителите на Нова Земя приличаха на скопени животни. Бунтарството бе закърняло в душите им. Нямаха стремежи, оставаха равнодушни към безкрая на пространството, не обичаха и приютилия ги свят. Не ги трогваше играта на небесните цветове при изгрев или залез. В опростения им език липсваха условно наклонение и модалност. Бяха забравили изкуството на музиката.
Нищо чудно. Тяхната планета нямаше дух-покровител.
Понякога отиваха до брега на соленото море, но не за да се освежат, а за да натоварят още кафяви водорасли — една от малкото форми на живот на планетата. Хората разстилаха гниещите водорасли по нивите, където отглеждаха растения, докарани от старата Земя преди хилядолетия.
Не мечтаеха, защото обитаваха свят, който не бе породил Гея. Но имаха свой мит. Вярваха, че живеят в гигантско яйце, чийто жълтък е пустинята, а безоблачното небе е черупката му. Един ден небето ще се пропука и ще падне. Тогава хората ще се преродят. Ще им пораснат жълти криле и бели опашки, ще отлетят към по-добрия свят, където навсякъде из приятните долини растат дървета като великански водорасли и ръми вечен дъждец.
Когато корабът кацна на Нова Земя, мъжете от екипажа никак не я харесаха.
Отлетяха да огледат най-близката планета, подобна на Земята. Но докато Нова Земя беше свят на пясъци, тази им предложи само ледове.
Спуснаха долу автомат за наблюдение, за да провери какво има под леда.
Неприятен и отблъскващ свят. Ледниците бяха погълнали цели планински вериги. Еднообразни снежни пустини покриваха равнините. Дори в най-суровите векове на зимата Хеликония не бе толкова мъртва като това безжизнено кълбо.
Но обработените от компютрите снимки показаха, че под леда са скрити замръзнали океани. И разкриха още нещо — развалините на величествени градове и учудващо широки пътища.
Хората стъпиха на повърхността. Стигнаха до останки на грамадно здание, едва подаващи се над покрилия ги глетчер. Стопиха леда с бластери и се добраха до вътрешността.
Една от първите им находки бе глава, изваяна от устойчив изкуствен материал. Изобразяваше непознато същество. На изящния череп имаше място за четири очи без клепачи. А под очите се виждаха малки пера. Вместо нос стърчеше къса човка.
От едната страна главата бе почерняла.
— Красиво е! — промълви една партньорка-робот.
— Искаше да кажеш, че е грозно, нали?
— Но някога е било красиво за други очи.
Лесно установиха колко стари са находките. Градът е бил разрушен преди 3200 години, тъкмо по времето на първото заселване на Нова Земя.
Цялата планета била опустошена от атомни бомбардировки и расата на пернатите загинала.
Хората от екипажа нарекоха този свят Армагедон. Останаха още дълго тук, спореха какво да предприемат и постепенно се поддаваха на всевластното униние на ледовете.
Накрая един от влиятелните мъже изказа мнението си.
— Мисля, че сме единодушни — на Армагедон намерихме отговора на въпрос, измъчвал човечеството от прастари времена. Защо при навлизането си в космическото пространство човекът не е срещнал други разумни раси? Дотогава сме предполагали, че галактиката гъмжи от живот. Но не било така. И защо почти не се срещали планети, подобни на Земята? Е, вече разбираме, че родната ни планета е твърде необичайно място, отличаващо се със съчетание на множество благоприятни условия. Например съдържанието на кислород в атмосферата е около двадесет и един процента. Ако надхвърляше двадесет и пет, всяка мълния би палила горски пожари, за да изпепели и най-влажната растителност. А на Нова Земя има само осемнадесет процента, затова не съществуват растения, които да задържат въглеродния двуокис и да обогатят въздуха с кислород. Не е странно, че онези клетници там живеят като насън. И все пак според теорията на вероятностите би трябвало да има планети като Земята. Може би и Армагедон е бил такъв свят. Да предположим, че тази крилата раса е била всеядна, че е господствала над останалите животински видове, както хората на Земята преди термоядрената война. Значи е използвала технологии — от боздугана и копието до космическите кораби. Прилагали са в своя полза природните закони. И е дошъл моментът, когато такава раса трябва да избере дали да овладее космоса или да унищожи враговете си с атомни оръжия.
— Ами ако не са имали никакви врагове на планетата си? — подвикна някой.
— Тогава расата си ги измисля. Технологиите подклаждат непрекъснато съперничество, за което враговете са просто необходими. Стигнах до най-същественото. В този момент всяка цивилизация, застанала на прага на коренно различен живот, готова да преоткрие вселената, се изправя пред най-голямото изпитание — ще успее ли да развие обществени умения, чрез които да потисне агресивността си? Ще превъзмогне ли себе си, за да постигне траен мир с враговете, да захвърли злите оръжия завинаги? Сега ясно ли ви е за какво говоря? Ако расата се провали на този решаващ изпит, унищожава и планетата, и себе си, показва, че е била недостойна за новия живот в безкрая на вселената. Армагедон се е провалил. Местната цивилизация не е издържала на изпитанието. Сами са се изтребили.
— Но всичко казано от тебе означава, че нито един разумен вид не е достоен. Нали досега не открихме нито една овладяла космоса раса?!
Ораторът се разсмя.
— Не забравяй, че на практика едва сме пристъпили прага на собствената си слънчева система. И никой няма да дойде при нас, докато не се убеди, че заслужаваме доверие.
— А заслужаваме ли го вече?
Сред всеобщия кикот влиятелният мъж изрече:
— Нека първо се справим с Армагедон. Току-виж, размърдаме нещата на това вехто кълбо, ако натиснем правилния бутон.
Подробните изследвания им показаха какво е станало тук. На планетата имаше огромно високопланинско море, само частично покрито с лед преди атомната катастрофа. По-късно замърсената атмосфера се охладила и водата в морето станала по-топла от въздуха над нея. Така въздушните слоеве започнали да се загряват отдолу и да засмукват влагата нагоре. Развихрили се ужасни урагани, може би достатъчни да довършат малцината оцелели на планетата. Изобилни снегове покрили платата с някога процъфтяващи градове. Ледниковата епоха застинала във вечно равновесие.
Мъжете решиха да употребят над планинското море споменатите от предводителя им зли оръжия, за да „размърдат нещата“. Но ледената пустиня си остана същата. Тук биосферното единство бе мъртво отдавна.
Почти изчерпаха запасите си от гориво. Решиха да се върнат на Нова Земя и да я завладеят. Наученото на Армагедон им подсказа стратегията. Стигнаха до идеята да пуснат едно-единствено термоядрено устройство над северния полюс на Нова Земя, за да предизвикат дъждове и да преобразят планетата. Малкият океан щеше да се разпростре на по-голяма територия. А местните зяпльовци също можеха да свършат нещо полезно — например, да копаят напоителни канали. Щяха да увеличат запасите от кафяви водорасли, за да обогатят атмосферата с кислород. На теория всичко изглеждаше чудесно. За тези мъже решението да опитат с термоядрена бомба беше съвсем разумно.
Върнаха се в кораба и изоставиха мразовития Армагедон.
А за хората от Нова Земя техният мит се сбъдна поне в едно — небето се пропука и падна.
Но в какво се криеше критичната разлика? Защо Нова Земя нямаше никога да се прероди за живот, а родната планета на човечеството благоденстваше отново и дори създаваше непознати форми на живот като геонавтите?
Когато земните жители се съсредоточаваха в емпатично усилие да се свържат с духовете на мъртъвците от Хеликония, във вселената се появи нов фактор. Независимо съзнаваха ли това или не, хората бяха фокус на цялата биосфера. Създадената емпатична връзка не беше нещо незначително. По парапсихичната си мощ се равняваше на гравитацията или магнетизма.
Би могло да се каже и че Гея общуваше направо със своята посестрима Прасътворителката.
Разбира се, всичко това си остава в областта на хипотезите и прозренията. Човечеството не е способно да се изтръгне от границите на субективното, но поне може да развива разнообразните си възприятия, за да търси доказателства за неочевидното. И фактите подсказваха, че Гея и Прасътворителката са се свързали чрез породените от тях осъзнати същества.
Съвсем условно си остава и предположението, че оздравяването на Гея е било ускорено и подтикнато от освежаващия шок на срещата със сроден дух сред пустотата на космоса.
Появиха се и геонавтите — безметежни, нехайно дружелюбни. Дали пък бяха каприз на еволюцията или проява на вдъхновение от едно ново, могъщо приятелство…
А на Хеликония смяната на сезоните не спираше величествения си цикъл.
В северното полукълбо лятото на малката година беше към края си. Мразовитите нощи предвещаваха още по-страшен студ. Всички същества, осмелили се да навлязат във виещите се проходи на Шивенкската верига, трябваше да се подчинят на това ледено господство.
Тази сутрин с писъка на вятъра се носеше и сковаващият дъх на полюса. Хората подреждаха припасите върху шейната. Фагорът и Ууундаамп запрягаха асокините. Минаха седемнадесет дни, откакто потеглиха от Шарагат. Никакви преследвачи не ги застигнаха засега.
От тримата пътници Шокерандит понасяше най-добре трудностите. Торес Лал почти не продумваше. Нощем лежеше като труп в палатката. Фашналгид отваряше уста само за да избълва мръсни ругатни. Щом излезеха навън, ресниците им се заскрежаваха за минута-две, кожата по скулите им почерня от премръзване.
Последната част от пътя минаваше на повече от шест хиляди метра надморска височина. Вдясно се белееше склон от плътен лед, обвит в мразовити изпарения. Никой не виждаше на повече от няколко крачки пред себе си.
Очичките на Ууундаамп святкаха бодро, когато пристъпи към Шокерандит.
— Днеска леко бъде — провикна се ондодът. — Все надолу през тунел. Ти помниш тунел, началник?
— Тунелът Нуунат ли?
— Я-я, Нуунат. До вечер минем. Ще пием, хапнем, пушим лула. Гумтаа.
— Гумтаа. Торес се умори.
Водачът поклати глава многозначително.
— Тя скоро става само мръвка за асокин. Вече не може пъха в нея, а? Няма гумтаа.
Младежът се досети, че Ууундаамп иска да му каже още нещо. Двамата едновременно обърнаха гръб на останалите. Ондодът скръсти ръце на гърдите си.
— Твой приятел има опашка на лице.
Последва бърз лукав поглед през рамо.
— За Фашналгид ли говориш?
— Да, има опашка на лице. Кучета не го харесва. Прави много какуул. Върви бавно. Хвърляме тоз лош човек в тунел Нуунат, ищо?
— Той пак ли досаждаше на Мауб?
— Да досажда? А, не, ама пак пъхал в Мауб снощи. Натискал мой грозен чувал, ясно? Тя не харесва. Корем пълен с малък Ууундаамп. — Водачът се засмя. — Ние зареже него в тунел. Ще видиш.
— Съжалявам, Ууундаамп. Луубис, че ми каза, но моля те — никаква самертаа в тунела. Ще говоря с мой приятел в Нуунат. Няма вече пъха в Мауб.
— Началник, ти най-добре се отърве от такъв приятел. Иначе стане много какуул.
Водачът се озъби, чукна с пръсти по челото си и рязко обърна гръб на Шокерандит.
Ондодите рядко издаваха гнева си. Шокерандит знаеше колко са коварни. Ууундаамп продължаваше да се държи любезно. Без поне привидно дружелюбни отношения това пътуване ставаше невъзможно. Само че водачът се чувстваше засегнат от нахалството на Фашналгид.
Самият той бе поканил Шокерандит да се възползва от Мауб, но така проявяваше добри обноски според разбиранията на ондодите. Би се обидил от отказ. Но Фашналгид се натрапи нежелан на жена му и наруши простите и безмилостни закони на тази раса. Престъпленията се наказваха със смърт. Ако Ууундаамп бе решил да се отърве от капитана в тунела Нуунат, застъпничеството на Шокерандит нямаше да помогне.
И Торес Лал, и Фашналгид стрелкаха любопитно младежа със зачервените си очи. Колкото и да се безпокоеше, той не си позволи да изтърве дори една излишна дума. Водачът не го изпускаше от поглед и щеше да забележи каквото и да било предупреждение към Фашналгид. А това се смяташе за какуул.
Косматото туловище на Бриир се появи от полумрака. Алените му очи огледаха поред хората. Изражението на биволската му муцуна беше неразгадаемо.
Тесният му дълъг език се стрелна към запушените от лед ноздри, после двурогият викна силно, за да го чуят през воя на вятъра:
— Впряг готов тръгне. Качвай се на място. Дръж здраво!
Харбин Фашналгид измъкна манерка изпод кожите, пъхна гърлото й между напуканите си устни и отпи голяма глътка. Шокерандит промърмори:
— Не те съветвам да се наливаш. Дръж се здраво, както ти каза фагорът.
— Абро Хакмо Астаб! — изръмжа капитанът, оригна се и му обърна гръб.
Торес Лал вдигна умолителен поглед към Шокерандит, но той само поклати глава и се навъси.
Когато заеха местата си в шейната, едва виждаха двата издути вързопа отпред — Ууундаамп и Мауб, която се бе увила и в пъстрото одеяло. Изобщо не можеха да различат асокините. Водачът вдигна дългия бич над главата си и изплющя с него пред главното куче. Стоманените плъзгачи заскърцаха по снега. Веднага загубиха от поглед площадката, където нощуваха.
След час вече се носеха надолу към тунела Нуунат. Шокерандит усещаше, че гърлото му се сви от страх. Би се опозорил, ако позволеше на ондода да убие друг човек, колкото и да бе прегрешил. Гневеше се и на Ууундаамп, и на Харбин Фашналгид. Виновникът седеше прегърбен до него. Двамата не си проговориха.
Скоростта нарастваше постепенно. Вероятно вече се движеха с десет километра в час. Младежът се взираше напред с присвити очи. Виждаше само сива мътилка, макар че отгоре се процеждаше неясна светлина. Край пътя се мяркаха призрачно бели дървета.
Привичните шумове — скърцането на плъзгачите, пръдните на кучетата, унилата песен на виелицата — потъваха в друг звук, кух и заплашителен. Вятърът нахлуваше с вой в гърлото на тунела Нуунат. Мауб наду дългия извит рог, който държеше подръка.
Ондодите предупреждаваха за присъствието на шейната други впрягове, които може би идваха насреща.
Светлината изчезна отведнъж. Вече бяха в тунела. Фагорът викна дрезгаво и заби в утъпкания сняг задната спирачка. Бичът на Ууундаамп също заплющя пред муцуната на главното куче, за да го накара да тегли по-бавно.
Леденият вятър ги блъскаше като плътна стена. Този тунел в планината беше по-прекият път към междинната спирка Нуунат. Обиколният маршрут, по който минаваха тежки кервани или военни колони, не беше толкова рискован. Тук винаги съществуваше опасността две шейни да се сблъскат челно, хамутите на впряговете да се оплетат безнадеждно и заедно със злобната схватка между асокините да започне и смъртен бой с ножове. Тунелът имаше приблизително кръгло сечение и предлагаше почти невъзможното спасение от сблъсък, ако и двамата водачи успееха да плъзнат шейните си странично по стените. Повечето от тях не се надяваха на това, предпочитаха да крещят с все сила.
Тунелът беше дълъг цели петнадесет километра. Шейната се люшкаше като неуправляем кораб от тласъците на вятъра, разтресе се още по-силно от опитите на Ууундаамп да намали скоростта. Фашналгид псуваше. Водачът и жена му се преместиха от двете страни на предницата и забиха пети в снега, за да намалят ускорението.
Бриир се наведе към Фашналгид и подвикна:
— Твоя бутилка ей сега паднала.
— Манерката ли? Къде е?
Капитанът се изви назад, за да погледне, а фагорът стовари вроговената си длан върху гърба му. Човекът кресна и се претърколи в снега зад шейната.
В същия миг се чу пронизителният вик на Ууундаамп, който зашиба яростно асокините. Двурогият веднага издърпа нагоре задната спирачка. Шейната полетя устремно по наклона.
Фашналгид побърза да стане, вече се губеше от очите им в тъмата на тунела. Затича след шейната. Шокерандит му крещеше да бяга по-бързо. Вятърът виеше, водачът пищеше, плъзгачите скърцаха. Капитанът застигаше впряга. Изравни се със задницата на шейната, лицето му се кривеше от усилието. Фагорът вдигна ръка да го блъсне.
Неминуема смърт очакваше самотния пешеходец в тунела. Някоя от следващите шейни щеше да го прегази. Това беше самертаа на ондодите.
Шокерандит измъкна револвера си и припълзя назад на колене. Опря цевта в продълговатия череп на двурогата твар.
— Ще ти пръсна пихтиестия мозък!
Опашката от сребърна лисица падна от устата му и изчезна мигновено. Фагорът се сви стреснато.
— Забий спирачката!
Бриир се подчини, но вече нищо не можеше да възпре набралата инерция шейна. Спирачката само покри тичащия мъж с облак от фин снежен прашец.
А бичът плющеше над кучетата, водачът виеше яростно. Фашналгид изоставаше, устата му зееше в сгърченото почерняло лице. Слабата му воля отново го изостави.
— Не се отказвай! — изрева Шокерандит и му протегна ръка.
С последни сили капитанът застигна шейната, ботушите му трополяха глухо по снега. Фагорът се просна по корем и се хвана здраво.
Едната ръка на Шокерандит се вкопчи във въже, крепящо палатката, другата почти докосваше пръстите на Фашналгид, който явно нямаше да издържи още дълго. Само два метра разделяха ококорените очи на мъжете.
— Да, да! — крещеше Шокерандит. — Хайде, човече, скачай при мен, по-бързо!
Тъкмо да издърпа капитана при себе си и Ууундаамп рязко зави наляво, плъзгачите изстъргаха по извитата стена на тунела и шейната едва не се преобърна. Младежът се изтърси на снега. Единият плъзгач мина на сантиметри от протегнатата му ръка. Фашналгид се препъна в него и падна по лице.
Когато се изправиха, шейната вече чезнеше в гърлото на тунела.
— Мръсна гадина! — изграчи Фашналгид, превит от задушаване. — Животно!
— Той го направи нарочно. Такова е възмездието на ондодите. Всичко стана заради маймунските ти номера с жена му!
— Оная тлъста отрепка ли? Нали той сам ми разправяше, че не ставала за забавление и на асокините.
— Такива са им обичаите, глупако! Сега ме слушай внимателно. Ако останем в тунела, скоро ще умрем. Всеки миг може да ни прегази шейна от едната или от другата посока. Няма как да я спрем, освен с телата си. Има десетина километра до другия край и най-добре да побързаме.
— Защо не се върнем и да минем по обиколния път?
— Защото ще трябва да вървим към петдесет километра. Нямаме никаква храна и ще се стъмни, преди да сме стигнали до Нуунат. Ще загинем. Готов ли си да тичаш? Аз тръгвам.
Фашналгид изпъшка.
— Благодаря ти, че се опита да ме спасиш.
— Вдън земя да потънеш, нагъл тъпако! Защо поне не се опита да спазваш правилата?
Лутерин Шокерандит побягна напред. Поне наклонът му помагаше. Едното коляно го болеше от падането. Ослушваше се за друга шейна, но чуваше само рева на вятъра.
Стъпките на Фашналгид отекваха зад него. Нито веднъж не се обърна да погледне капитана. Бе напрегнал цялата си воля в стремежа да се махне от тунела.
Дори когато му се струваше, че няма сили да продължи, принуждаваше се да не спира. Веднъж му се мярна светло петно отстрани. Той се закова на място от облекчение и отиде да провери. Част от външната стена на тунела бе паднала. Не се виждаше нищо освен облаци и леден сталактит, недостижим за протегнатата ръка на младежа. Той метна камък в пространството и се заслуша, но така и не го чу да падне.
Фашналгид го догони, пухтеше задъхано.
— Я да излезем през тая дупка.
— Отвън има само отвесен склон.
— И какво от това? Брибар е някъде долу. Цивилизация, а не дивотия като тук.
— Щом толкова ти се иска, пребий се.
Фашналгид се опита да промуши наедрялото си тяло през дупката, а в този момент далечен тръбен звук от рог предупреди за връхлитаща шейна. Шокерандит забеляза бързо приближаваща мъждива светлина от фенер. Притисна се в нишата до капитана.
След секунди край тях профуча дълга черна шейна, теглена от десет кучета. Висящото до водача звънче дрънчеше лудешки. Във возилото се бяха вкопчили десетина мъже, покрили лицата си с плетени маски за защита от студа. Изчезнаха след миг.
— Май са военни — предположи Фашналгид. — Дали гонят нас?
— По-точно търсят тебе. Има ли значение? Сега са пред нас и ни разчистват пътя. Това е единственият ни шанс да излезем от тунела здрави и читави. Ако не предпочиташ да паднеш от триста-четиристотин метра, ела с мен.
Той отново затича по наклона. След малко съзнанието му престана да участва в усилието. Усещаше как белите му дробове се блъскаха тежко в ребрата. По брадичката му лепнеше лед от дишането. Ресниците му се заскрежиха. Загуби всякаква представа за изминалото време.
Ярката светлина се стовари върху зрението му като удар. Продължи да подтичва в тръс, преди да осъзнае, че е излязъл от тунела. Разхълца се, отби встрани и се свлече до един стърчащ камък. Пъшкаше и му се струваше, че никога няма да си поеме дъх нормално. Подминаха го още две шейни, но той не вдигна глава.
Във врата му падна мокър сняг и той се отърси от унеса. Разтърка енергично лице и се взря пред себе си. Светлината още го заслепяваше. Вятърът бе стихнал. Съвсем наблизо се разхождаха хора, захапали лули и покрили раменете си с одеяла. Някаква жена се пазареше с търговец пред сергията му. Престарял сгърбен мъж караше няколко овце по улицата. Имаше табела „Странноприемница. За ондоди вход забранен“. Беше стигнал Нуунат.
Това беше последната спирка преди Харнабхар. Забутано в снежната пустош селце, където водачите можеха да сменят преуморените си впрягове. Но имаше и още нещо. Пътят от Ривенджк през Шарагат до Харнабхар следваше извивките на планинската верига и използваше всяко укритие от полярните ветрове. А от Нуунат започваше разклонение през замръзналите водопади и високите плата на западното било, като накрая стигаше до Брибар. Оттук до Харнабхар имаше по-малко път, отколкото до съседната страна. И все пак равнините бяха по-близо от Ривенджк.
Сигурно враждебността между Ушкутошк и Брибар обясняваше присъствието на множество униформени мъже в Нуунат, както и напредналия строеж на голяма дървена сграда, чиято фасада бе обърната на запад.
Шокерандит беше твърде изтощен, за да го е грижа какво ще стане с него. Въпреки това пое по странична пътека, която го отведе до каменен обор за кози. Пъхна се при животните и заспа.
Когато се събуди, чувстваше се бодър и се ядоса, че е загубил толкова време. Изобщо не го интересуваше дали Фашналгид е жив. Жадуваше да открие по-скоро Торес Лал и да се добере с шейната до Харнабхар. Там щеше да се отърве от всички затруднения.
Бедняшките къщурки на Нуунат се притискаха в склоновете като прогорени петна в козината на звяр. Бяха скрити сред тънките многобройни стволове на елдавонови дървета. И понеже повечето бяха построени от елдавон, трудно се различаваха в рехавите горички.
Свързваха ги пътеки, утъпкани от хора и домашни животни. Заради стръмнината понякога нечий праг беше наравно с комина на съседа. Малки нивички се гушеха до покривите. Около всяка къща имаше струпани нацепени дърва. Чуваха се неспирните удари на брадви — секачите или попълваха запасите за отопление, или приготвяха материал за още постройки.
Облаците се разнесоха за малко и въздухът засия, както е възможно само в планината. Баталикс светеше бледо над далечен зъбер. По каменистите поля се виждаха момчета, които уж трябваше да наглеждат овце и кози, но вместо това пускаха хвърчила.
Наскоро в Нуунат бе влязла цяла тълпа пеши поклонници, запътили се към Харнабхар. Гълчавата им отекваше в кристалния въздух. Повечето си бяха обръснали главите, а някои ходеха боси по снега. Имаше хора на всякаква възраст, дори възрастна жена с прежълтяло лице, седнала в носилка. Малцината местни търговци оглеждаха преценяващо новодошлите и бързо загубиха интерес. Явно тълпата бе добре оскубана, преди да стигне до Нуунат.
Шокерандит вече бе изминавал този път и знаеше, че Ууундаамп ще трябва да спре тук. Щеше да върже асокините за отдих, да ги нахрани обилно, особено главното куче. Шейната и хамутите имаха нужда от дребни поправки, ако двамата ондоди все още възнамеряваха да се отправят към Харнабхар. А какво ли щяха да правят с Торес Лал?
Нямаше да я убият. Жената беше твърде ценна придобивка. Можеха да я продадат като робиня. Само че малцина човеци биха я купили от презрени ондоди. От друга страна, фагорите нямаше да се поколебаят… От страх за нея Шокерандит съвсем забрави за Фашналгид.
Макар че двурогите се срещаха рядко в Сиборнал, избягалите от робство идваха често в Шивенинк и се настаняваха в уютните за расата им планини. Точно те с удоволствие заробваха на свой ред хора. А отведат ли Торес Лал, никой повече няма да я зърне.
Младежът обиколи цялото село по пътеките зад схлупените къщурки. Накрая стигна до висока ограда. Още преди да наближи, посрещна го яростен лай. Надникна през пролука между дъските и видя много асокини, вързани на глутници или поотделно. Мятаха се към него, колкото им позволяваха опънатите вериги.
Спомни си, че тук е пунктът за смяна на впряговете. При предишното му минаване през Нуунат бушуваше виелица и почти нищо не се виждаше.
Реши да не вбесява повече рогатите кучета и тръгна предпазливо край оградата.
Пунктът беше последната сграда в северната част на разпръснатото селце. Нечий вик му подсказа, че е забелязан, но не видя никого. Ондодите бяха достатъчно предпазливи, не се и надяваше да ги изненада.
Изведнъж трима от тях изскочиха пред него, стиснали дръжките на дългите си бичове. Знаеше колко са опасни и спря веднага. Очерта на челото си знака за миролюбиви намерения.
— Искам видя мой приятел Ууундаамп, казва него луубис. Само да говоря луубис, ищо?
Гледаха го начумерено и не помръдваха.
— Няма види Ууундаамп. Не иска луубис от тебе. Негова жена сега много какуул.
— Знам. Идвам помогна. Мауб ражда, я-я?
Пропуснаха го неохотно. Шокерандит знаеше, че вече са му подготвили клопка, беше готов за всякакъв обрат.
Пред приличащото на хамбар здание водачите се скупчиха и се спогледаха мрачно. Махнаха му да влезе. Вътре беше тъмно. Младежът надуши дим от окара.
Тласнаха го напред и затвориха вратата.
Той претича няколко крачки и се хвърли по корем на пода. Острият език на бич изсвистя до рамото му. Шокерандит се претърколи и отскочи към стената.
Огледа се набързо. Голата Мауб лежеше широко разкрачена на дъсчена пейка. Бе покрила само гърдите си с пъстрото одеяло, което й подари. Торес Лал стоеше до нея. Едната й ръка бе вързана, но така, че да може да си служи с нея. Другият край на въжето беше у един от тримата фагори с отрязани рога, изправили се сковано до отсрещната стена. Главното куче Ууундаамп бе вързано за прът в средата на хамбара, челюстите му щракаха свирепо в напразен опит да отхапе част от Шокерандит.
Тук беше и съименникът му ондод. Вероятно бе наблюдавал през някой от дългите тесни прозорци. С ловкостта на своята раса бе скочил върху гредата над входа. Готвеше се пак да замахне с бича. В усмивката му липсваше обичайното престорено веселие.
Шокерандит вече държеше револвера в дясната си ръка. Знаеше, че не бива да го насочва към ондода, за да не предизвика намесата на фагорите. И заплаха за живота на Мауб не би възпряла Ууундаамп.
Прицели се в асокина.
— Убива твое куче, прави го мърша, ищо? Веднага слиза долу, пуска бич на под. Ти идва бързо тук, момче! Иначе твое куче види много какуул ей сега!
Шокерандит почти натика цевта в гърлото на озъбения асокин.
Бичът падна на пода. След миг и Ууундаамп скочи. Засмя се, поклони се, докосна челото си.
— Мой приятел, ти паднал от шейна в тунел. Не е гумтаа. Аз много тревожил.
— Ако чуя още една тъпотия, ще се простиш с кучето си. Развържи Торес Лал! Добре ли си, Торес?
Гласът й трепереше.
— На много бебета съм помогнала да се родят, ще се справя и с това. Но не можеш да си представиш колко се радвам да те видя.
— Какво бяха намислили тези?
— Фагорите щяха да направят някаква услуга на Ууундаамп и да получат мен в замяна. Ужасно се страхувах, но нищо лошо не ми направиха досега. Ти как си?
Фагорите стояха неподвижно до стената. Докато развързваше възлите на въжето, Ууундаамп каза:
— Това много мил жена. Позволила и на космат приятел радва нея… не се опъвала, я-я. Няма похаби от малко пъхане.
Разсмя се злорадо. Шокерандит прехапа долната си устна. Нямаше как, долната твар пред него също искаше да опази достойнството си по свой начин. Не им останаха почти никакви пари и трябваше да разчитат на него, за да стигнат до Харнабхар.
Когато се освободи от примката, Торес Лал се обърна към водача:
— Ти добър. Щом дете се роди, аз купува тебе и Мауб лули с окара, ищо?
Шокерандит се учуди на хладнокръвието й. Ууундаамп се усмихна и пое въздух през зъби.
— Ти иска купи лула и за бебе? Аз изпуши всичките три заедно.
— Я-я. Само ако изгониш трите космати чудовища, за да помогна на жена ти на спокойствие.
Лицето й беше бледо, но гласът й не трепна. Ондодът реши, че още не е изравнил сметката.
— Даваш пари сега. Мауб отива купи три лули окара. Ние по-добре махне от Нуунат, преди да стане тъмно.
— Изтекоха й водите, ей сега ще роди!
— А, не, бебе чака още двайсет минути. Тя отиде бързо-бързо. Първо пуши, после ражда.
Плесна с осемпръстите си ръце и пак избухна в смях.
— Но детето почти се е подало навън!
— Таз жена един мързелив чувал.
Стисна ръката на Мауб, а тя се надигна и седна, без да възрази. Торес Лал погледна Шокерандит и когато той кимна, тя извади няколко сиба и ги даде на жената. Мауб омота одеялото на червени и жълти ивици около тялото си и се затътри към изхода на хамбара, без да продума.
— Ще почакаме — каза младежът.
Торес Лал се отпусна на мократа пейка. Главното куче седна на задните си лапи, аленият му език висеше от устата. Само с едно махване на ръката Ууундаамп отпрати тримата фагори през задната врата на постройката.
— Къде твой приятел с опашка на лице? — невинно попита водачът.
— Загубих го по пътя. Не успя да го убиеш.
— Ха-ха! Всичко станало, както аз намислил. Ти още искаш отиде в Харнабхар?
— Ще ни откараш ли? Платихме ти, Ууундаамп.
Ондодът разпери ръце в жест на щедрост, откривайки своите шестнадесет почернели нокти.
— Не е гумтаа, ако твой приятел каже на полиция. Стане лошо за мене. Той зъл човек, не разбира ондод като тебе. Той иска самертаа. Ние тръгва бързо, ищо, щом мой чувал изхвърли бебе от дебел задник.
— Съгласен съм.
Нямаше смисъл да се карат. Шокерандит прибра револвера в джоба на кожуха. Възстановиха лицемерното приятелство, налагано от законите на пътя.
Но двамата не се изпускаха от поглед, кучето също беше нащрек. Увитата в одеялото Мауб се върна тромаво. Даде две лули на Ууундаамп и пак се пльосна по гръб на пейката, захапала третата.
— Сега бебе роди. Гумтаа — обяви тя и без повече бавене на бял свят се появи още едно ондодско момченце.
Торес Лал го вдигна пред очите на Ууундаамп, който само кимна и обърна гръб, за да се изплюе в ъгъла на хамбара.
— Момче добре. Не като момиче. Момче върши работа, скоро пъха в жени, след година.
Мауб седна и се закиска.
— Ти не прави мен весело, глупав мъж. Тоз момче от Фашналгид.
И двамата се разсмяха неудържимо. Водачът отиде да прегърне жена си, започнаха да се целуват разпалено.
Сценката така погълна вниманието на всички останали, че не чуха тревожното подсвиркване отвън. В хамбара влязоха трима полицаи с готови за стрелба пушки.
Старшият каза спокойно:
— Имам заповеди да арестувам всички ви за извършени нарушения на законите. Ууундаамп, ти и жена ти сте виновни за смъртта на не един човек. Лутерин Шокерандит, преследваме ви чак от Ривенджк. Вие сте съучастник в покушение срещу армейски лейтенант и в убийството на войник, който е изпълнявал заповед на своя офицер. Освен това сте дезертьор от армията. Вследствие на това, Торес Лал, вие сте в положение на избягала робиня. Дадено ни е правото да ви екзекутираме още тук, в Нуунат.
— Тез хора какви? — попита Ууундаамп, сочейки възмутено Шокерандит и Торес Лал. — Не ги виждал преди. Ей сега дошли и направили много какуул.
Без да му обръща внимание, старшият полицай каза на Шокерандит:
— Заповядано ми е да ви застрелям на място, ако се опитате да избягате. Къде е доскорошният ви спътник? Трябва да заловим и него.
— За кого говорите?
— Знаете за кого. За дезертьора Харбин Фашналгид.
— Ами тук съм — неочаквано се обади познат глас. — Хвърлете пушките! Мога да ви гръмна веднага, а вие дори не ме виждате. Ще броя до три, после ще пръсна червата на някой от вас. Едно. Две…
Пушките изтракаха на пода. Полицаите вече бяха забелязали цевта на револвера, подаваща се между две дъски.
— Хайде бе, Лутерин, съживи се най-после! Вземи им оръжието.
Шокерандит се опомни и събра пушките. Фашналгид влезе през задната врата и по пътя разлая всички вързани на двора асокини.
— Как се появи толкова навреме? — учуди се Торес Лал.
Той се озъби кисело.
— Както ви намериха и тия глупаци. Проследих едно набиващо се в очи шарено одеяло. Не знаех как да ви намеря иначе.
Забелязаха, че Фашналгид си е обръснал грамадните мустаци и е подкъсил косата си. Говореше, без да отделя цевта на своя револвер от старшия полицай.
— За пушки може вземе много пари — подсказа Ууундаамп. — Първо да режем гърла на тез хора, ищо?
— Да не си посмял, малък смрадливко! Ако твоят космат грозник беше тук, вече да съм го очистил. Имаме късмет, че не се налага да вдигам шум, защото наоколо гъмжи от полиция и войници.
— Няма да е зле, ако побързаме да се махнем — предложи Шокерандит. — Съвсем навреме се намеси, Харбин. Може и да излезе добър офицер от тебе някой ден. Ууундаамп, ако ние задържим полицаите тук, двамата с Мауб ще успеете ли да впрегнете кучетата наистина бързо?
Ондодът се разшета трескаво. Заповяда на двете жени да вкарат шейната в хамбара и настоя, че е много важно да намаже плъзгачите. Шокерандит и Фашналгид накараха полицаите да се обърнат към стената, със смъкнати до глезените панталони. Всички се дръпнаха почтително, докато главното куче бъде впрегнато. Останалите седем асокина също заеха местата си. Докато работеше, Ууундаамп ругаеше животните добродушно.
— Моля те, побързай! — накрая не издържа Торес Лал.
Водачът веднага се отпусна на пейката, където жена му роди преди минути.
— Малко да почивам, ищо?
Изчакаха със стиснати зъби ондодът да задоволи накърненото си самолюбие. През разбитата задна врата нахлуваше сняг, когато той отново започна да преглежда хамутите.
Откъм улицата се чуваха викове. Някой вече търсеше тримата полицаи.
Ууундаамп взе бича.
— Всичко гумтаа. Качвай се.
Припряно бутнаха пушките под омотаните около шейната ремъци. Ондодът Ууундаамп подвикна на кучето Ууундаамп и впрягът потегли. Полицаите веднага се разкрещяха оглушително. От улицата им отвърнаха други гласове. Шейната подскочи на прага и излезе от хамбара.
Другите асокини беснееха зад оградата. Водачът се надигна, завъртя бича и дългото жило изплющя към вратата. Върхът му изтръгна дървения клин.
Цялата лаеща и виеща маса от тела се изтръгна на свобода. Кучетата се втурнаха вкупом към хамбара, откъдето се чуха кратките ужасени писъци на полицаите.
Шейната набираше скорост по неравния сняг. Ондодът крещеше и умело пляскаше с бича поред кучетата от впряга. Тримата пътници се бяха вкопчили в ремъците. Лаят и виковете заглъхнаха, когато поеха надолу по северния път.
Шокерандит се озърташе често, но никой не ги преследваше. На завоя Торес Лал се хвана с едната си ръка за него, за да не падне. С другата притискаше към гърдите си мръсно вързопче — новороденото. То я погледна и се ухили, откривайки мънички остри зъбки.
След около два километра Ууундаамп спря впряга и посочи Фашналгид с дръжката на бича.
— Хайде, зъл човек, скачай. Не те искаме.
Фашналгид не каза нищо. Обърна се към Шокерандит, изкриви лице в гримаса и слезе от шейната. Щом потеглиха отново, фигурата му се скри във виелицата. Само чуха последните му думи — ужасното проклятие:
— Абро Хакмо Астаб!
Ууундаамп се взираше в пътя.
— Натам Харбер! — весело подвикна на своите пътници.
Фашналгид заобиколи отдалеч Нуунат и се присъедини към група брибарски поклонници, които се връщаха от Харнабхар по виещите се пътеки към западните долини. Бившият капитан бе решил да се махне от земите, където някой можеше да го познае въпреки променената му външност.
Само след едно денонощие срещнаха друга група, изкачваща се към Нуунат. Бегълците разказаха за толкова страховити събития, че Фашналгид веднага разбра грешката си. Може би за него всички пътища вече водеха към злощастието.
Десета гвардия на Олигарха се спуснала в долините на Брибар със заповед да завладее или разруши двата града Браджит и Ратагон.
Кобалтовосините води на езерото Браджит запълваха по-голямата част от централната долина. Над острова в езерото се издигаше огромната древна крепост Ратагон. Всеки нашественик бе принуден да я нападне с кораби и лодки. Но който и враг да опиташе подобна атака, потъваше заедно с разбитите си съдове под унищожителния огън откъм суровите крепостни стени.
Брибар беше най-голямата житница на Сиборнал. На юг плодородните поля стигаха до края на тропическата зона. На север обширна тундра и пояс от каспиарнови дървета деляха долините от ледената полярна шапка.
Тази страна бе населена предимно с мирни земеделци. Но имаше и войнствена върхушка в Браджит и Ратагон, която безразсъдно застраши неприкосновеността на светинята Харнабхар. Управниците в Браджит искаха да получат по-голям дял от властта над Сиборнал. Покорните стопани продаваха на безценица зърното в Ушкутошк. За да окажат натиск върху Олигархията, местните владетели започнаха демонстративно да се готвят за поход срещу светия град Харнабхар, който можеха лесно да достигнат през планинските проходи.
В отговор на заплахата Ашкитош изпрати армия срещу тях. Браджит бе превзет пръв.
Сега Десета гвардия чакаше на брега и се взираше в крепостта Ратагон. Войниците гладуваха и трепереха от студ.
С напредването на есента езерото полека замръзваше.
Защитниците на Ратагон знаеха добре, че след време ледът ще укрепне достатъчно, за да издържи настъпваща вражеска войска. Засега обаче нищо по-тежко от вълк не можеше да ги доближи. Щеше да мине поне още една десета от годината, преди по леда да мине дори един взвод, без да се удави до последния човек. Но дотогава враговете щяха да прегладнеят и да се върнат с позор в страната си. Ратагонците знаеха как да използват езерото си.
Самите те не гладуваха. В древната долина имаше множество гънки и потайни кътчета. Отдавна бе прокопан тунел под езерото до северозападния бряг. Вярно, там винаги газеха във вода до колене, но успяваха да пренесат достатъчно храна. Затова бранителите на крепостта можеха да чакат още дълго, както при безброй подобни опасности в миналото.
Една нощ Фрейър се скри изцяло в гъстите вихрушки от север и Десета гвардия си послужи с хитростта на отчаянието.
Ледът беше достатъчно здрав да минават вълците по него. Щеше да издържи и въоръжени мъже с хвърчила, поемащи по-голямата част от тежестта им. Така ставаха леки като вълци, но може би превъзхождаха зверовете по свирепост.
Офицерите настървяваха хората си с красноречиви описания на пищните женички в крепостта, които не се деляха от съпрузите си и по време на война, за да ги топлят в постелите.
Силният вятър не спря и за миг. Хвърчилата теглеха мъжете напред. Войската стъпи храбро върху леда и бързо се понесе към стените на Ратагон.
А часовите на стените дремеха, свили се във всяко закътано ъгълче. Почти никой от тях не успя да извика, преди да умре.
Доброволците от Десета гвардия прерязаха вървите на хвърчилата и се втурнаха към цитаделата. Заклаха коменданта на гарнизона, както хъркаше.
На следващия ден флагът на Олигархията се развяваше над превзетия Ратагон.
Тази ужасна новина, разказана с ненужни подробности край лагерния огън, убеди Харбин Фашналгид, че е по-благоразумно да се върне към Нуунат и да потърси път на юг.
За обикновения човек винаги е болезнено да се забърка в историческите събития, казваше си той, докато отпиваше от манерката.