Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Случаят Портланд

Дадено от медиите название на ареста и обвинението срещу петима съветски шпиони, получавали информация от Центъра за морско въоръжение на британското Адмиралтейство в Портланд през 50-те години.

Разкритията на мрежата започват със серия писма до ЦРУ, подписани Снайпер (Снайперист) от полски РАЗУЗНАВАЧ (който по-късно става изменник и се представя като МИХАЛ ГОЛИЕНЕВСКИ). Снайпер твърди, че КГБ има шпионин в Адмиралтейството. ЦРУ предава информацията на английската Служба за сигурност (МИ–5). МИ–5 не подозира никого в Адмиралтейството и се насочва към военноморската база в Портланд.

Разследването на МИ–5 води към ХАРИ ХОТЪН — чиновник в портландската база, който преди това е работил като помощник военноморски АТАШЕ в английското посолство във Варшава. НАБЛЮДЕНИЕТО, проведено над Хотън, разкрива, че той редовно се среща с мъж, който по-късно е идентифициран с шпионския му псевдоним ГОРДЪН ЛОНСДЕЙЛ. Приятелката на Хотън — Етел (Бъни) Джий, също работи в базата и също е поставена под наблюдение.

Лонсдейл е проследен до къща, където живеят Питър Кроугър и съпругата му Хелън (също шпионски псевдоними; вж. КОЕН, МОРИС). През януари 1961 г. детективи от СПЕЦИАЛНИЯ ОТДЕЛ арестуват Хотън, Джий и Лонсдейл на среща за предаване на материали. Семейство Кроугър също са арестувани.

Случаят Портланд, както го нарича пресата, приключва през март 1961 г. с процес срещу петимата. Те получават следните присъди: Хотън и Джий — 15 години затвор; Лонсдейл — 25 години; семейство Кроугър — по 20 години за всеки. По-късно се провеждат 2 разследвания на системата за сигурност. Първото критикува Адмиралтейството и оневинява МИ–5. Второто отправя критика към МИ–5, защото не е открило предателите без помощта на полския агент.