Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Mindswap, 1966 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Иван Мадански, 1996 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4,2 (× 12 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Допълнителна корекция
- Диан Жон (2012)
Източник: http://sfbg.us
Издание:
ОБМЕН НА РАЗУМИ. 1996. Изд. Камея, София. Биб. Фантастика, No.12. Роман. Превод: [от англ.] Иван МАДАНСКИ [Mindswap / Robert SHECKLEY]. Печат: Полипринт, Враца. Формат: 20 см. Страници: 160. Цена: 220.00 лв. (1.50 лв.). ISBN: 954-8340-13-5
История
- — Корекция
- — Добавяне
- — Корекция
Глава 16
Марвин вървеше по дървения тротоар със стремителна походка, скърцайки с кожените си чизми. Усети едва доловим смесен аромат на босилек и туя. Отляво и отдясно кирпичените стени на жилищата блестяха на лунната светлина като мексиканско сребро. От съседния бар се чуваха отривисти акорди на банджо…
Марвин рязко спря и се намръщи. Откъде се е взел тук босилек? А баровете? Какво става?
— Нещо лошо ли има, страннико? — попита го дрезгав глас.
Флин се обърна. От сянката на универсалния магазин излезе някаква фигура. Оказа се каубой — смърдящ скитник с прашна, черна шапка, смешно нахлупена върху мръсното чело.
— Нещо не е както трябва. Всичко ми се струва доста чудновато.
— Няма за какво да се вълнуваш — увери го каубоят. — Просто системата ти за метафорични критерии се е променила. А за това в затвора не вкарват. Би трябвало да се радваш, че не си се избавил от кошмарните асоциации на разни зверове и насекоми.
— Че какво им лошото на моите асоциации? Намирам се на Сълсъс V и живея в дупка, нали?
— Какво от това? Нямаш ли въображение?
— Даже ми е в повече. Но не е там работата. Съвсем нелогично е да си въобразявам, че съм на Земята и ти си каубой, а ти на практика да си къртоподобдо създание от Сълсъс V.
— Така си е — съгласи се каубоят-скитник. — Явно си пришпорил склонността си към аналогии и бушона ти е гръмнал. Затова възприятието ти се е заело със задачата за емпирическа нормализация. Това състояние са нарича „метафорична деформация“.
Чак сега си спомни, че мистър Блендърс го предупреди за този феномен. Метафоричната деформация — болестта на всеки трампър — го бе повалила мигновено, без никакво предупреждение.
Би трябвало да се разтревожи, но чувстваше само леко учудване. Емоциите му съответстваха на възприятието, защото незабелязаната промяна по същество е неусетна.
— Кога ще започна да виждам нещата такива, каквито са?
— Това е въпрос, достоен за философ. За твоя случай мога да кажа, че синдромът ще премине веднага след като са върнеш на Земята. Ако продължиш да пътуваш, процесът на перцептивно аналогизиране ща се изостри. Разбира се, могат да се очакват и кратки, произволни проблясъци на нормалното състояние.
За Марвин всичко това изглеждаше интересно, но не и опасно. Пъхна палци в джобовете на дънките си и каза с типичен каубойски глас:
— Какво-о пък, според мене-е трябва да играем с картите-е, които са ни раздадени. Няма нужда да стърчим тука-а цяла вечер и да се препираме-е. Ти самият кой си, страннико-о?
В гласа на каубоят-скитник пролича неприкрито задоволство:
— Аз съм този, без който целия разговор би бил невъзможен. Аз съм въплъщение на Необходимостта. Без мен трябваше сам де си спомниш цялата теория на метафоричната деформация, а ти едва ли си способен на подобен подвиг. Напълни шепата ми със сребро.
— Така приказват циганките — презрително каза Марвин.
— Извинявай — отвърна каубоят без капка смущение. — Да ти се намира някоя цигара?
— Да — Марвин му протегна пакет „Бул Дурхам“. Замислено огледа новия си приятел, преди да продължи: — Какво-о пък, доста уплашен изглеждаш, да не говорим, че си наполовина магаре и наполовина — чакал. Но съм решил да се държа за теб независимо какъв си.
— Браво — сериозно каза скитникът. — Ловко се справяш с измененията на контекста, като маймунка с банани.
— Приема това за комплимент — хладнокръвно отвърна Марвин. — Сега накъде, професоре?
— Все напред, към най-близкия долнопробен бар.
— Ура! — изграчи Марвин и с разпусната походка се устреми към широко отворените врати на бара.
Веднага на ръката му увисна някаква особа. Впи поглед в него и му хвърли усмивка, наподобяваща яркочервен барелеф. Живите гримирани очички имитираха веселие, вялото лице се опитваше да изобрази лъжовно веселие.
— Ела с мен горе, малкия — извика страховитата вещица. — Да се смеем, да се веселим!
— Най-забавното е — обясни скитникът, — че обичаите изискват тая девица да носи подобна маска, защото който продава наслада, трябва да изглежда радостен. Изискването не е от най-леките, приятелю, и не се налага на всяка професия. Забележи: на търговеца на риба е разрешено да не обича шаран, търговеца на зеленчуци може и да не опитвал репички, даже вестникарчето може да не е грамотно. Никой не иска от отшелниците да изпитват наслада от свещеното си мъченичество. Само продавачките на любов са задължени вечно да чакат недостижимото пиршество.
— Твоят приятел е голям шегаджия, нали? — обади се изрисуваната вещица. — Но ти ми харесваш повече, бейби, караш вътрешностите ми да изтръпват.
По врата на безсрамницата висяха миниатюрни дрънкулки — череп, пиано, стрела, бебешка обувка и пожълтял зъб.
— Това какво е? — полюбопитства Марвин.
— Символи.
— На какво?
— Ела горе и всичко ще ти обясня, миличък.
— И така — напевно произнесе каубоят, — пред нас е истинското, непосредствено изразяване на пробудилата се женска натура, пред което мъжките ни чудатости изглеждат като детски играчки.
— Да тр’гваме! — изсъска харпията и завъртя мощното си туловище, имитирайки страст, която изглеждаше още по-отблъскваща, защото беше неподправена. — Нагоре към леглото! Ще ти покажа нещо истинско! Когато правиш любов с мен, ще разбереш какво е да го правиш истински! — И завъртя към него предницата си, приличаща на бронираното чело на тиранозавър.
— Много ви благодаря, но сега мисля да…
— Нямаш нужда от любов?
— Честно казано — не.
Жената опря чепатите си юмруци на кръглите бедра и заяви:
— Кой би помислил, че ще доживея този миг?
И впи дланта си, не отстъпваща по форма и размери на чилийско пончо, в гърлото на Марвин.
— Идваш веднага с мен, гнусно, страхливо, егоистично копеле с нарцисов комплекс, иначе, кълна се в Арес, ще ти извия врата като на пиле!
Скандалът изглеждаше неизбежен, защото страстта лишаваше жената от способността да контролира желанията си.
За щастие каубоят, подчинявайки се ако не на инстинктите си, то поне на здравия разум, извади от кобура револвера си, наведе се към жената и почука по хипопотамската й ръка.
— Да не си посмяла да му причиниш болка! — заповяда той с дрезгав контраалт.
Марвин побърза да го подкрепи:
— Кажи й да престане да ме стиска! Това вече е прекалено — не можеш спокойно да си излезеш от дупката, без да попаднеш на скандал…
— Не плачи, за Бога, стига си ревал! — прекъсна го каубоят. — Знаеш, че не понасям да цивриш!
— Не рева — подсмръкна Марвин. — Ама тя ми скъса ризата, дето ти ми я подари!
— Ще ти подаря друга — утеши го скитникът. — Само не прави повече сцени!
Жената ги гледаше с опулени очи и Марвин използва объркването й, за да извади от чантичката си лостче, което пъхна под отеклите й пръсти и се освободи от захвата й. Без да се бавят, Марвин и каубоят скочиха през вратата, изтичаха през моста и стремително побягнаха към свободата.