Произведения

Братята Улф (Underdogs)

Сваляне на всички:

Роман

Сваляне на всички:

Биография

По-долу е показана статията за Маркъс Зюсак от свободната енциклопедия Уикипедия, която може да се допълва и подобрява от своите читатели. Текстовото й съдържание се разпространява при условията на лиценза „Криейтив Комънс Признание — Споделяне на споделеното 3.0.

[±]
Маркъс Зюсак
Роден23 юни 1975 г. (49 г.)
Професияписател
Националност Австралия
Активен период1999 -
Жанрюношески роман,
съвременен роман
Известни творби„Крадецът на книги“

СъпругаМика Зюсак
Деца2
Уебсайтzusakbooks.tumblr.com
Маркъс Зюсак в Общомедия

Маркъс Франк Зюсак (на английски: Markus Frank Zusak) е австралийски писател от австро-германски произход, автор на бестселъри в жанра юношески и съвременен роман.

Той е най-известен с романите си „Крадецът на книги“ и „Пратеникът“, които стават международни бестселъри. Печели наградата „Маргарет Едуардс“ през 2014 г.

Биография и творчество

Маркъс Зюсак е роден на 23 юни 1975 г. в Сидни, Австралия, в семейство на имигранти от края на 1950-те г. Майка му Лиза е родом от Германия, а баща му Хелмут е от Австрия. Има по-големи две сестри и един брат. Израства с историите за нацистите, за бомбардировките над Мюнхен и за геноцида над евреите. Учи в гимназия „Енгадин“ и за кратко преподава там английски език след дипломирането си. Следва английски език и история в Университета на Нов Южен Уелс, който завършва с бакалавърска степен по изкуства и диплома за образование.

Започва да пише още на 16 г. и продължава в упорито в следващите 7 години. Първите му три книги, „Аутсайдерът“, издаден през 1999 г. и продълженията „Да се биеш с Рубен Улф“ от 2000 г. и „Когато кучетата плачат“ от 2001 г., са публикувани в международен план и стават бестселъри.

През 2002 г. е издаден романът му „Аз съм пратеникът“, който печели наградата за книга на годината на Си Би Си за 2003 г. (по-възрастни читатели), наградата „Етел Търнър“ за литература за млади хора на премиера на Нов Южен Уелс и е подгласник на наградата „Майкъл Л. Принц“. През 2005 г. американският академичен журнал The Bulletin of the Center for Children's Books и сп. Publishers Weekly обявяват книгата за една от най-добрите детски книги на годината. Телевизионен сериал, базиран на книгата, прави своята премиера по австралийския канал Ей Би Си през 2023 г.

Романът „Крадецът на книги“ е публикувана през 2005 г. и оттогава е преведен на повече от 40 езика. През 2013 г. книгата е адаптирана в едноименния филм с участието на Софи Нелис, Джефри Ръш и Емили Уотсън.

През 2006 г. Зюсак получава наградата за млад австралийски романист на годината на в. „Сидни Морнинг Хералд“.

През 2014 г. Зюсак изнася лекцията „The Failurist“ на TEDxSydney в Операта в Сидни. Фокусира се върху неговия процес на писане и пътя към успеха чрез написването на „Крадецът на книги“.

През 2014 г. е удостоен с наградата „Маркъс Едуардс“ на Американската библиотечна асоциация (ALA) за значителния му и траен принос към литературата за юноши, публикувана в САЩ.

През 2018 г. излиза романът му „Глиненият мост“.

Маркъс Зюсак живее със съпругата си Мика и двете си деца в Сидни.

Произведения

Самостоятелни романи

  • I Am the Messenger (2002)
    Аз съм пратеникът, изд. „Пергамент Прес“, (2011), прев.
  • The Book Thief (2005)
    Крадецът на книги, изд. „Пергамент Прес“, (2010), прев.
  • The Bridge of Clay (2011)
    Мостът на Клей, изд. „Пергамент Прес“, (2019), прев. Светлозара Лесева

Серия „Братя Улф“ (Wolfe Brothers)

  1. The Underdog (1999)
    Аутсайдерът, изд. „Пергамент Прес“, (2014), прев. Светлана Комогорова
  2. Fighting Ruben Wolfe (2000)
    Да се биеш с Рубен Улф, изд. „Пергамент Прес“, (2014), прев. Силвана Миланова
  3. When Dogs Cry (2001) – издадена и като „Getting the Girl
    Когато кучетата плачат, изд. „Пергамент Прес“, (2014), прев. Силвана Миланова

Документалистика

  • Three Wild Dogs and the Truth (2024)

Ерканизации

Източници

Външни препратки

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Markus Zusak в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​