100 болести, 100 рецепти (26) (Народен лечебник)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
[не е въведено; помогнете за добавянето му], ???? (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,2 (× 11 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
moosehead (2011)

Издание:

100 болести — 100 рецепти

Превод: Наталия Стоянова

Художник: Петър Рашков

Технически редактор: Олга Александрова

Редактор: Лъчезар Георгиев

Българска. Първо издание

Излязла от печат декември 1991 г. Формат 84/108/32

Печатни коли 4,50. Цена 6,00 лева. Тираж 50000

Съставители: О. Дейниненко, Л. Онищенко

Издание на списание „Глобус“, 1991

ДФ „Димитър Благоев — 2“ — София

София, 1991

История

  1. — Добавяне

Водата и билките — най-доброто лекарство

Преди главата за чудесата на лечението с горещи бани и добавка на отвара от билки, автора на „Лечебника“ се обръща към всеки с молба да прочете тази глава с особено внимание. Лечебният ефект от предлаганите бани при цялата им простота е огромен. Най са полезни баните с отвара от дървени стърготини. Именно стърготините имат най-голямо съдържание на етерични масла, на вещества, помагащи лечението на ревматизма, болестите на кръвта, кожата, прекомерното охлаждане на организма. Напомняме ви рецептата. За една пълна вана се взима един килограм стърготини, които се изсипват в торбичка, залива се с вода, чака се да заври, настойката остава в съда няколко часа. Течността се излива в гореща вана. Във ваната се седи 20–45 минути — в зависимост от състоянието на сърцето.

Много е полезно въздействието на баните за възстановяване на правилната обмяна на веществата, при появата на камъни в черния дроб и бъбреците, при подагра, конвулсии, болки в жлъчния мехур, червата, стомаха, бъбреците.

Ето още няколко рецепти.

Хвощ. Нарязва се на ситно, залива се със студена вода, ври половин час, сетне се добавя към водата във ваната. Ако някоя рана дълго не заздравява, върху нея се слага марля, намокрена с отвара от хвощ. Резултатът не закъснява.

Кора от дъб. Изсушава се, надробяла се, накисва се за няколко часа в студена вода, после ври половин час, прецежда се и се излива във ваната. Тази отвара смъква високата температура, зараства рани, лекува кожа, пострадала при измръзване.

Аир. Коренът и зеленината се заливат със студена вода и се оставят да врят половин час. Такива бани много добре лекуват невроза.

Лайка. Цветовете на лайката се заливат със студена вода и се варят 10 минути в добре затворен съд. Благодарение на голямото количество етерични масла, които съдържа тази отвара, баните с лайка лекуват външни и вътрешни възпаления, действат успокоително, премахват повишената невралгия.

Листа от орех. Пресни или сушени листа се заливат със студена вода, оставят се да врят почти час в добре затворен съд. Тези бани прекрасно лекуват всякакви кожни раздразнения, лимфатичните жлези, действат успокояващо.

Посевки. Както и стърготините, те се слагат в торбичка, заливат се със студена вода и се оставят да врят няколко минути. Тези бани са полезни за прекалено чувствителна кожа.

Борови иглички. Заедно с цветчетата и шишарките се заливат със студена вода, врят половин час, след което се оставят в покой 12 часа. Баните с такъв екстракт имат удивителни качества — успокояват, укрепват нервите и сърцето, помагат при безсъние, лекуват ревматизъм, спомагат за отслабване. Имат още един съпътстващ ефект. Вдишването на пара от ваната облекчава, а и дори лекува катари на горните дихателни пътища, астма, белодробни заболявания.

Тези бани са полезни и за оздравяващите след тежка болест. Те бързо възстановяват силите на отслабналия организъм.

Валериана. Добавката на отвара от валериана е полезна за тези, на които е необходимо успокояването на нервите, премахването на прекомерната възбуда, регулирането на сърдечния ритъм след нервен стрес и вълнение; понижаването на кръвното налягане.

Още две рецепти от „Лечебника“.

В пълна вана се слагат два килограма сол. Разтворът помага за отделянето на ненужните вещества през кожата, подобрява достъпа на кръвта в кожата. Въздейства на обмяната на веществата, подмладяла кожата, придава чувство на бодрост и свежест.

При простуди, ревматични болки в ръцете и краката е добре, да се правят бани на ръцете и краката с добавка на синап. 5–8 лъжици, синап се сипват в много гореща вода. Тази баня не бива да трае повече от 5–10 минути. После крайниците трябва да се изплакнат с чиста вода, да се разтъркат добре със суха груба кърпа, след което лягате в затоплено легло, обувате вълнени чорапи, пиете горещ чай или отвара от билки с мед. Простудата ще мине веднага, ще изчезнат болките в ставите, ще спите дълбоко и спокойно.