Читателски коментари (за „Резерватът на таласъмите “ от Клифърд Саймък)

  • 1. Devoted of Slaanesh (11 октомври 2019 в 18:48), оценка: 6 от 6

    От много години събирам личната си библиотека, но едва тази година съумях да я разположа поне частично в дома си.

    За това реших да препрочета част от книгите които съм прочел през годините и са ми харесали дотолкова, че да останат с мен.

    „Резерватът на таласъмите“ е любима моя приказка развиваща се в бъдеще, в което човечеството е покорило огромна част от Космоса, пътува между звездите и из времето, общува и живее с различни чудати разумни видове и изглежда, че няма какво да спре експанзията му. Но може би се е натъкнало на своя първи съперник, неизмеримо загадъчен и зловещ.

    Саймък обича в романите му да има група различни индивиди, които да се преборят със зададената им задача. В тази книга това не е по-различно, имаме универстетски специалист по Малкия народ и по-специално по таласъмите, неразделните негови приятели — неандерталецът Уп и Духът, както и Карол от института Време с нейния домашен саблезъб тигър.

    Бъдещето на човечеството лежи в тяхните ръце!

    Свежо написан, с голямо чувство за хумор и ирония, текстът засяга вечни общочовешки проблеми. Авторът твърдо вярва в доброто и е абсолютен оптимист.

    Илюстрациите на художничката Красимира Димчевска са доста причудливи, на моменти почти гротескни, но на мен ми допаднаха доста, намирам ги интересни и оригинални.

    P.S. В каря на седемдесетте години на XX век, на българския книжен пазар се появяват първите книжки джобен формат, с шарени и причудливи корици и съдържание почти непознато до тогава на българските читатели, предимно фентъзи и фантастични разкази, повести и романи, на някои от най-добрите творци в жанра. Своя разцвет тези джобни чудесии достигат към края на 9оте години на отминалия век и загиват безславно, в зората на вече набралото скорост книгоиздаване с права.

    Но те оставят трайна следа и са помогнали във формирането на хиляди ентусиасти и мечтатели като мен и искам да кажа, че те много ми липсват. За късмет, притежавам внушителна колекция и мога да се насладя на избрани шедьоври, когато си пожелая.

    Има си забележки по превода — гоблините определено не са таласъми, качеството на хартията е доста лошо, но какво да се прави, такива бяха реалностите на соца.

    Наскоро Бард пуснаха ново издание, а старите могат да се открият за по няколко лева почти във всяка антикварна книжарница, друг плюс на соц книгоиздаването са внушителните тиражи, не само на пропагандната литература.

Само регистрирани потребители могат да дават коментари.