Читателски коментари от sharden

Домът на слънцата от Алистър Рейнолдс

sharden (9 декември 2022 в 16:29), оценка: 5 от 6

Хубава фантастика. Има достатъчно действие, съспенс, научно-популярна материя и романтична наивност. Спокойно можеше да бъде продължено от автора? Отрицателното в оценката й е ,че не винаги има логика в действията и обясненията на мотивите, но е написана с оригинална идея и майсторлък.

Денят на пришълците от Робърт Силвърбърг

sharden (5 декември 2022 в 16:14), оценка: 4 от 6

Написана е някак посредствено, героите са недоизградени и малко е преклена американската патриотичност. Въпреки че харесвам мотиви от сорта на сбълъск на различия, цивилизации, книгата е написана наивно. Не бих й дал висока оценка.

Трите стигми на Палмър Елдрич от Филип К. Дик

sharden (9 май 2020 в 23:05), оценка: 5 от 6

Добре написано като стил, оригинална идея.. но доста нелогичен финал… четеш и се чудиш до определена случка как изобщо се стигна.. или чисто технически как определено действие има неочаквани последици. в това отношение е доста назад от Азимов, Лем, Симънс

Машините на Бога от Джак Макдевит

sharden (18 юли 2019 в 23:57), оценка: 3 от 6

Доста хаотична книга. Дават се описание на лица и събития, които нямат много общо с главната идея. Не ми хареса.

Господарят на светлината от Роджър Зелазни

sharden (29 декември 2017 в 23:50), оценка: 4 от 6

Присъединявам се към коментара на Христо, прекалоено хаотично е разказано всичко за моя вкус и дори не успях да хвана една генерална идея на повествование..

Безсилието на всемогъщите от Хайнер Ранк

sharden (31 май 2015 в 18:10), оценка: 6 от 6

Истинска наслада. Прекрасна творба, прилича на Лем. В пъти по-добър е авторът от много от съвременните фантасти!

Атинянката Таис от Иван Ефремов

sharden (31 май 2015 в 17:32), оценка: 5 от 6

Прекрасно произведение. Разкрива нов светоглед. Навярно това е бил светогледът на древните.

Пръстенът на Александър Велики от Уилям Форсчън

sharden (25 юни 2014 в 10:28), оценка: 4 от 6

Не ми хареса. Събитията в творбата са предизвикани от наивни мотиви. Авторът има развинтена фантазия, неограничена от каквато и да е логика. Дори и като се абстрахирах от откровенно наивните описания и характеристики на расите, не можах да приема нереалистичните обяснения на изцяло реални явления и процеси, като създаването на една армия. Без да навлизам в детайли — една успешна армия е създадена само за два месеца от сбирщина глупаци и страхливци.

Оценка 4. Даже и това и е много. Мнението ми е субективно и с него не ангажирам останалите читатели и потребители в сайта.

Пръстен от Веселин Ханчев

sharden (28 май 2014 в 21:43), оценка: 6 от 6

Прекрасни стихове! Докато четеш, все едно наистина целуваш любимата жена…

В телата си разпръснати върнете се от Филип Хосе Фармър

sharden (28 декември 2013 в 12:43), оценка: 5 от 6

Интересна. Самобитна творба; за съществуване на безсмъртието авторът е изнамерил оригинално обяснение. Когато стигнете до частта, когато това се изяснява, започват да се загатват антиутопичните „жилки“ на опита за обяснение на формирането на човешкото общесто… Мотивът за конспирацията премехва голяма част от мистиката, която те кара да продължаваш да четеш, за да си обясниш какво става … хубав приключенски дух. Завършва изведнъж и някак неестествено. Затова й давам 5 от 6 възможни ;)

Гейтуей от Фредерик Пол

sharden (28 декември 2013 в 09:36), оценка: 5 от 6

Хубава фантастика, хареса ми! Авторът има оригинален стил, в произведението личи талантът, прилича малко на несравнимия Дан Симънс. Има някои слаби страни като недобре обяснени физически явления, които се явяват причинно-следствени връзки на действието. Чете се на един дъх и държи в напрежение през цялото време. Хареса ми това, че още в началото, с всеки прочетен параграф се загатва действие, умело се дажа „жокер“ че ще се случи нещо, не се разтягат безсмислени „локуми“, както това става в „Трите заповеди на Създателя“ например, от Дж. Хоуган… май това е …

Роза Люксембург от Христо Смирненски

sharden (3 февруари 2013 в 23:08), оценка: 6 от 6

стихотворението е писано — „Работнически вестник“, 20 януари 1923…

много интересно какво би казал поетът за политическите събития и това в какво резултират те откъм социален и икономически план — няколко десетилетия по-късно…