Преводът много ми харесва!
Чел съм я в оригинал на Английски. Отлична книга. Стори ми се малко скучна — все едно съм е чел преди — все пак съм го живял този живот, макар и за малко.
„Всички животни са равни, но някой животни са по-равни от другите“
Страхотна книга, която си заслужава да се прочете.
Задължителна книга!!!
Алегорията за СССР между Революцията и Втората световна война е наистина изключителна!!! Ала прогнозите за това, какво случва след това, са до известна степен неточни. Сталин все пак, дори и в последния си период, не е бил чак дотам самозабравил се психопат и тиранин като Наполеон. По-скоро той е един червен руски цар, който, при цялото си опиянение от властта, няма да предаде собствената си страна, тъй като е със съзнанието, че е водач на източния, евразийски геополитически лагер.
Общо взето Оруел, ми е направило впечатление, че и в „1984“ подценява геополитическия фактор в света.
Не е съвсем точна „алегорията“. Оруел във „Фермата“, изхожда от презумцията за предопределеноста на различните хора — едни са „родени“ за работници, други за пазачи, трети за „мозъци“ и т.н. И когато, се постави под съмнение тази „предопределеност“ и разните животни (хора), са поставени в някаква друга плоскост, в която „мозъците“ са равни на „работниците“ — резултата е свинщината получена в края на фермата „и свинете станаха хора а хората — свине“ .
Доста е удобничко (за сърказъм и унищожителна критика към равенството) ако си поставен на върха на пирамидата от предопределеност и ти се иска това положение (в което, тези на върха са вечни и върховенството е наследствено) да не се променя.
Но дали е точно така — дори и в исторически план (на реалната до сега история) ?
Сталин убива 20 милиона съветски поданици. Сравнението между Наполеон и Сталин е комплимент за последния.
При избити над 95 милоина индианци в щатите , всички останали невръстни чираци .
Ivo и дружи подобни сталинофили…
Когато пишете, поне мислете с главите си! Една нормална справка показва, че населението на САЩ през 1870 г. е има няма 38 милиона. Нима искате да внушите, че през XVIII-XIX в. местното индианско население е било преобладаващо мнозинство в САЩ, та само избитите са близо 100 милиона??? И че средно всеки американец (и американка) е убил поне двама индианци???
Да, геноцидът спрямо коренното население на континента Америка е факт — срамна, позорна глава в историята на човечеството. Обаче, когато се поднасят данни, следва те да бъдат статистически точни. А коректните данни са следните — индианците, избити от европейци (испанци, португалци, французи и англоезични) през XVI-XIX в. са над 13 милиона души. Дори и такава, макар и за четиривековен период, цифрата е ужасяваща. Но да приписвате близо 100 милиона избити индианци само по сметката на САЩ — това си е повърхностна (пост)съветска пропаганда.
И още — нима, като изкарвате като контрааргумент по отношение сталинските геноциди, че нейде има и по-ужасни престъпления, с това ще ме убедите, че комунизмът на Сталин е по-малко мракобеснически? Твърде наивен подход.
Избиване на коренното население на Америка е имало, но не в такива мащаби. Според Джаред Даймън, а проверих и на други места близо 95% от смъртността се е дължала на болести донесени от европейците, за които местните нямат изграден естествен имунитет, шарка — едра и дребна, сифилис, грип и т.н. Имало е нарочно избиване, но това като процент от общото е малък. С това не искам да омаловажа варварството на конкистадорите, просто фактите са такива.
Това цялата книга ли е?
Да.
…Но има и продължение — две глави — писани от един руснак: http://orwell.ru/library/novels/Animal_Farm/russian/rzf2_vp
Когато броите жертвите,защо не ги съпоставяте с броя на населението през съответния период?Не зная колко индианци са били избити от „най-голямата демокрация САЩ“,но ако го съпоставим процентно как ли ще изглеждат цифрите?
Много силна книга. „Животните отвън се взираха от прасе към човек, от човек към прасе и отново от прасе към човек; но вече беше невъзможно да се каже кой какъв е.“ …..
Ми то тази книга винаги си е актуална, просто са се изменили манипулациите, сега медиините пропаганди са по силни отвсякога
Книгата е изключителна (като изключим огромния минус на това, че Оруел май не разбира историческите процеси сред човечеството за които пише Толстой във Война и мир). Също не разбирам защо критикува Сталин (както той казва) при положение че управляващата клика на запад прилага толкова сродни методи за манипулация като тези на Наполеон.
„Люди, которые голосуют за воров, предателей и мошенников, не являются их жертвами. Они соучастники…“
Дж. Оруэл
Хареса ми „Фермата на животните“. Аз обичам историята и тук много хубаво е изобразено какво представлява авторитарния режим на управление. Единствено две неща не разбрах: за съдбата на шопара Объл и за ролята на гарвана Мойсей.
Иначе наистина произведението на Дж. Оруел е интересно.
Шедьовърът на един велик писател. На първо четене се откроява описанието на развитието на тоталитарния модел, погледнато по дълбоко се вижда много повече. Лично за себе си тази книга я слагам в профил „задължителна литература“.
Разтърсваща, отблъскваща, велика. Няма какво повече да се каже.
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.