Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- La Médecine occulte, 1900 (Обществено достояние)
- Превод от френски
- [Няма данни за преводача; помогнете за добавянето му], ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 3,7 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Пол Седир
Заглавие: Окултна медицина
Издание: второ
Издател: Издателство „Логос“
Град на издателя: Варна
Година на издаване: 2000
Тип: философски текст
Националност: френска
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/6342
История
- — Добавяне
Видове лекувания
Според учението което възприема за устройството и състава на човешкото същество, лекарят ще нагласи и своята лечебна практика.
Имайки пред вид многобройните предположения, ние ще изтъкнем онова, което познава само физико-химическия живот, в противоположност на онова, което вярва само в духовния живот. Между тези две вярвания се нареждат онези, които допускат съществуването на междинно начало — полувеществено-полудуховно.
Ето трите големи раздела: позитивисти, окултисти и мистици.
Позитивистът може да вижда само веществото, или пък може да допусне възможността и за психологическа намеса, или за динамическа намеса, още тайнствена и засега необяснима.
Окултистът може да се ограничи с веществото, или с флуидите, или пък с духовните проводници и дейци.
Мистикът допуска всички хипотези (предположения), като ги свежда до единството на своята вяра в Духа.
Лекарят си служи, следователно, със своя разсъдък (по пътя на науката), с волята си (по пътя на психургията) или с обичта (по пътя на молитвата).
Науката днес познава само веществото и някои флуиди; поради това тя въздейства само върху физико-химическия организъм и върху някои флуиди. Към този разред от лечебни похвати принадлежат:
1) Алопатията, изотерапията, опотерапията, металотерапията, диетичното лекуване (Кнайп и климатологията);
2) Хомеотерапията, електрохомеотерапията, спагирията, астрологическата медицина (Д-р Дюз) и лекуванията чрез движение (Шарл Крос), цветове (китайците), електричество, топлина, радий и др.;
3) Волята на лекаря може да въздейства на болния чрез масаж, магнетизъм, внушение и разсъждения (психиатрия);
4) Може да се въздейства върху психическата среда: чрез уроки, обайване, омагьосване, пресаждане на болестта, магическо заклинание, муска, прехвърляне на болестта върху животно или друг човек;
5) Болният може сам да въздейства върху себе си: чрез самовнушение, християнска наука, дихателен режим, хата-йога, решително желание да се излекува;
6) Лекарят може да измоли лекуване от страна на непознатото: от духове на умрели (спиритизъм), от богове (жертви на многобожниците, призоваване на боговете), от светци (мощи или други останки, поклонение на свети места, обредни молитви);
7) И, най-после, може да се измоли изцерение от страна на самия Бог (теургия — чрез призоваване на Бога и на светите архангели).
Ще разгледаме подробно всеки от тези методи, за да узнаем предимствата и неудобствата им, тъй като всички те са само приблизително сигурни; всеки лекар познава известно число истини и може да си служи с известно число лекувания; следователно, неговото въздействие се заключава в доста тесни граници, каквато и да е неговата преданост и колкото и доказани да са неговите знания и опит.