Към текста

Метаданни

Данни

Оригинално заглавие
Человек-луч [= Облачный маршрут], (Пълни авторски права)
Превод от
[Няма данни за преводача; помогнете за добавянето му], (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и начална корекция
K-129 (2015)
Допълнителна корекция и форматиране
Mandor (2016)

Публикувано във вестник „Септемврийче“, брой 1-31/1963 г.

История

  1. — Добавяне

В академическото градче

Резюме

В Академическото градче край град Майск стават чудеса. Там, в няколко института, под ръководството на академик Андрюхин работят най-големите съветски учени. Те намират способ за продължаване на човешкия живот и мнозина са хората над стогодишна възраст, които живеят и се трудят така, както биха вършили това, ако бяха на двадесет и пет-тридесет години. Тези учени създават кибернетични машини от пластмаса, почти като истински хора, които могат да извършват най-сложни изчисления, да работят и дори да играят хокей. За сътрудниците на професор Андрюхин не представлява никаква трудност да летят във въздуха, да издигат на височина и да насочват в желаната посока дори цели сгради, защото са открили начин за преодоляване на земното привличане. И колко още неща са открили те, и колко още чудеса са способни да направят!

Но най-голямото тяхно достижение е превръщането на какъвто си пожелаят предмет в лъч и пренасянето му от едно място на друго.

Спомнете си картофа, който, въпреки затворените прозорци и солидните стени, се вмъкна в стаята на Леня Бубирин и изплаши майка му. Спомнете си брезичките, лайката, овеса, зайците, врабчетата, които така изненадаха Василий Иванович, Хеджес и краля на Бисс Лайонел Крегс на остров Фароо-Маро.

А двете маймуни, двата гибона, изпратени от Сибир в Алма-Ата? Те също са били пренесени с помощта на лъч. Затова хората в Академическото градче толкова се радваха, затова прекъснаха интересната игра на хокей.

С тази работа се занимава професор Паверман. Той прави опит и с малкото черно кученце, което наричат Детка. Но Детка, кой знае защо, също както и картофът, попада пак при Леня Бубирин. Той прибира кученцето и тъй като то е черно като муха, кръщава го Муха. Но то избягва. Леня тръгва да го търси. Търсят го също и сътрудниците на професор Паверман, и самият професор, и Андрюхин, и Юра. Намира го Леня Бубирин и отива да го занесе в Академическото градче.

По пътя Бубир едва не загива. Той пада в снега и за малко да стане жертва на бялата смърт. Но в тоя момент се явява Юра. На Бубир му се струва, че сънува, защото Юра се движи във въздуха. А той наистина лети. Той е снабден със специален пояс и с негова помощ преодолява земното притегляне.

Юра взима Леня Бубирин и кученцето и ги отнася в Академическото градче…

Гости на академик Андрюхин са кралят на Бисс Лайонел Крегс и неговият премиер министър Хеджес. Крегс се е запознал с научните открития на съветските хора. Той вече е сигурен, че човечеството няма да загине, защото съветските учени са открили средство, за да направят войната невъзможна. Неговата вяра в живота се възвръща и той предоставя островите на своето кралство за последния опит на академик Андрюхин и професор Паверман. Задачата е да се превърне в лъч и се изпрати в кралство Бисс жив човек.

За тая цел усилено се подготвя Юра Сергеев. Всички го наричат вече Човекът-лъч. Превърнат в лъч, той преминава разстояние от двадесет километра и отново става същият Юра, който си е бил и преди това. Но настъпва часът на главния опит. Сега Човекът-лъч трябва да измине разстояние 10.280 километра и да бъде превърнат в човек над океана на височина 500 метра в района на остров Фароо-Маро, един от островите на кралство Бисс. От това място до сушата трябва да отиде с помощта на летателния си пояс.

Всичко вече е готово. Корабът „Илич“ заедно с професор Паверман и сътрудниците му са на острова. Те очакват пристигането на Човека-лъч. Там са и Леня Бубирин, и Нинка, и Пашка. С тях е и малкото черно кученце Детка, прекръстено от Леня с новото име Муха.

Текат последните минути.

Ще успее ли опитът?

Какво ще се случи с Човекът-лъч?