Читателски коментари (за „Гласовете ви чувам “ от Димитър Талев)

  • 1. Елица (2 октомври 2007 в 06:56)

    Чела съм романа от четирилогията в училище два пъти. Много ми хареса. Има някаква нова тръпка в него в сравнение с първите три романа. Ако имам време бих го прочела пак.

  • 2. dimiter87n (18 декември 2012 в 17:37), оценка: 6 от 6

    Много ми харесват и четирите произведения, от тях четвъртата част най-малко си я спомням, благодарен съм, че я намерих тук! Горещо препоръчвам и четирите романа на всеки които не ги е чел.


  • първите две три произведения са много силон, но четвъртото някак си ме загуби. Твърдеотдалечено става хронологичесик от основните герои.

  • 4. krum.donev (22 октомври 2014 в 11:26), оценка: 6 от 6

    Шедьовър…. малко трудно се чете последната книга, но си заслужава….

    Страхотно силен финал!

  • 5. kiril24us (20 октомври 2016 в 16:16)

    Какъв роман, оставя те без дъх. По размах и обхват, по дълбочина на мисълта ми напомня Война и Мир. Аз живях с героите, остаряваха, сменяха се поколения , а мъките и борбите на нашия народ продължаваха.

  • 6. Константинъ (3 юни 2017 в 21:01), оценка: 6 от 6

    Според мен приликата между Талев и Толстой е в предаването на вечните човешки принципи е огромна, просто използват различни способи и методи за една и съща цел. Ако прочетете Възкресение на Толстой и разгледате как авторът описва руския селянин и после направите сравнение с талевото описание на българския селянин, вие ще намерите голяма прилика. Тук например се вижда голямата душевна прилика между двата народа!

    • 7. нт (4 юни 2017 в 07:24)

      … а ако сте чел само „Гласовете ви чувам“ и „Сто години самота“ ще намерите приликите между макондийския и македонския народ.

      А пък като гледаме луната, виждаме човешко лице.

      „Боже, боже, колко мъка има по тоя свят!“ — цитат от Вонегът :)

      • 8. Константинъ (10 юни 2018 в 15:42), оценка: 6 от 6

        И въпреки неясния Ви коментар прилика наистина има.

  • 9. purpleisdead (28 август 2020 в 20:50)

    Тази е най-лошо редактираната от четирите части. Останали са дори погрешно генерирани символи след сканирането.

  • 10. rabeno (19 март 2025 в 19:59)

    „Железният светилник“ ми допадна, заради интересните персонажи и майсторското пресъздаване на старовремския бит. В „Преспанските камбани“ Ния Глаушева беше най-впечатляващия персонаж, но ми дойде в повече телешкия възторг по „дядо Иван“. Изобщо Талев доста неща е премълчал за Русия, което лишава произведението му от историческа обективност. В „Илинден“ ме отблъсна лошото отношение към върховистите и изобщо към българската държава, която Талев отъждествява с Фердинанд. Главната му критика към върховисткото движение е, че идва да буни народа в Македония, предизвиквайки гнева и жестокостта на турците. Добре де, ВМОРО не направи ли същото с Илинденско-Преображенското въстание? И какво лошо има в това Македония да бъде свободна като част от България, а не като отделна политическа единица? „Гласовете ви чувам“ пък е пропито със социалистическа пропаганда, но това е нормално, тъй като по време на написването на творбата Талев е напълно реабилитиран и вече част от статуквото. Тетралогията е впечатляваща като мащаби, но е исторически не докрай обективна, а повечето от героите са плоски, някак стереотипни (изключение правят персонажите на Султана, Ния, Рафе Клинче, Вардарски, Добра Лозанова…) Сравненията с „Война и мир“ на Толстой… Далече е от „Война и мир“. Там всеки образ е уникален и пълнокръвен сам по себе си, а мащабите са много по-големи. Оценка за цялата тетралогия — 6/10. Лично мнение.

  • 11. Джордж Ал (21 март 2025 в 09:48)

    Струва ми се, че нито отчиташ споровете по онова време, нито историческото време в което пише Талев.

    Първо — по онова време революционерите не са готови за въстание, но върховистите извършват Горноджумайското въстание и ги принуждават да вдигнат въстание, защото започват арести.

    Второ — народа съвсем естествено е искал местни водачи, а не „парашутисти“, които след първата неуспешна акция ще се скрият.

    Трето — по онова време идеята е била тези хора да се обособят в отделна държава и едва след време да се присъединят към България — както източна Румелия. Комунистите променят този възглед с идеите за интернационал.

    Следва да отбележим, че Илинден е цензуриран и преправян, и че ТАЛЕВ Е ЛЕЖАЛ ЧЕТИРИ ГОДИНИ В КОНЦЛАГЕР И ЕДВАМ Е ОЖИВЯЛ. (други затворници са помагали да си отработи нормата, иначе са щели да го убият. Чети Владимир Свинтила). да си припомним че до 1944 Талев здраво е държала на присъединяването на Македония към България и после попада в концлагер. В този смисъл не бива да се учудвам че в една книга излязла 1954 има много от социалистическите глупости за интернационал и пр. Да си споним как са пренаписвали навремето Тютюн и са принуждавали Димов да вкара обрааз на комунисткака Лола, в противовес на „покварената“ Ирина.

  • 12. Джордж Ал (21 март 2025 в 10:33)

    ОТ 1 септември 1944 до август 1945 Талев е арестуван без съд и прискъда и прекарва в ТВО „Бобов дол“. Конлацлагер. Работи при извънредно тежки условия. Развива тежка язва. Освобождават го, той е 48 кила и не му позволяват да работи. Изключен е от съюза на българските псатели.През 1947 е арестуван отоново попада в ТВО „Куциян“ при дори по-тежки условия и едвам го освобождават в началото на 1948. Следва изселване в Луковит, репресии, тормоз…не му дава да работи, дават на жена му най-тежката работа….Иска да публликува „Гласовете ви чувам“, връщат го многократно и го принуждават „да се покае публично“ и остро да осъди дейците от ВМРО. Три път го връщат, че не ги е осъдил достатъчно остро. Чудно ли е, че в роман излязъл 1955 (все още има лагери, да си спомним и за потушаването на бунта в ЧССР през 1956) Талев е принуден да вкарва и социалистически идеи? При все това романът отразява вярно времето, борбите между върховисти и „вътрешни“, а по-късно — между „леви“ и „десни“.

    Но за мен четирилогията свършва с краят на Преспанските камбани и смъртта на Султана. И неслучайно в театрите екранизират „Светилникът“ и „Камбаните“ разказани през очите на Лазар. Виждаме любовният и личният му живот на фона на който тече борбата за национална просвета и църковна независимост. Просто след това имаме нов разказа за съвсем друг време, с други герои.

Само регистрирани потребители могат да дават коментари.