Интересно, поучително. Само отплесването към комунистическата идея оставя тръпчив привкус…
Отплеснал си се ти с тъпия си коментар. Именно комунистическите идеи ще са в основата на бъдещите поколения и носов гениално го е предсказал. Но ти не си дорасъл за това да вникнеш в тези идеи и да ги разбереш. Жал ми е за такива индивиди като теб…
Боже, не е истина, че още някой вярва във „възвишеността“ на тези идеи. Мислех да подмина коментара на „име“, но просто кръвта ми кипва всеки път, щом прочета нещо толкова патетично. Преживели сме реализацията на тия идеи, благодаря. Дреме им на бъдещите поколения за вашите глупости. Снощи гледах " Животът на другите" и пак си казах, че ей това са вашите дълбоки идеи — тормоз и контрол над личността. Ама вие такива неща не гледате и не четете, нали?
А за книжката съм съгласна с коментара на elkin.
Elentari,
Ще си позволя да ви напиша нещо като кратък [offtopic] отговор.
Всъщност е потресаващо (и прадоксално), но ’комунизмът’ всъщност спечели Студената война.
Западът е тотално разяден от комунистическата пропаганда, преопакована в модерните от 50-те и 60-те години насам, постмодернизъм, етически релативизъм, тотално инфилтрираното от комунисти природозащитно движение, феминизма и цялата образователна система, медии и до голяма степен — политика.
Никой от младите кретени на Запад и техните професори-идеолози не се интересува от това, че комунистическите експерименти на 20-ия век струваха поне сто милиона човешки живота.
За мен, който ’избягах’ преди много години с илюзията, че се спасявам завинаги от това мракобесие, днешните развития и разговорите ми с повечето ми приятели, които са все образовани, културни и, бих казал, интелигентни хора, ме карат понякога да изпитвам отчаяние от това, че не мога да предупредя никого, нито дори да ги накарам да се усъмнят в своята тотална индоктринация. Никога, когато напусках България, не съм предполагал, че ще има опасност да преживея марксическия ад още веднъж.
Знам че от България Европейския Съюз изглежда като цивилизоваща сила, но всичките безумия с ислямизацията на Европа и тоталната загуба на ориентир и ценностна система на западните общества са следствие от ’деморализацията’ на левите идеи.
Понякога си мисля, че колкото по-бързо падне Швеция, толкова по-голяма надежда има за останалите да се разбудят и да направят нещо преди всичко да е безвъзвратно загубено. Всъщност дали ще е Швеция, Франция, Белгия, Германия или дори Англия няма особено голямо значение. Просто си мисля, че Швеция е най-малка и най-отдалечена и донякъде трагедията ще може да бъде локализирана поради това. А и са най-напреднали в самоубийството.
нт, в победата на комунизма няма нищо „потресаващо“ или „парадоксално“. Ако беше учил на времето диамат, вместо да скачаш по митинги и да ревеш, че „кой не скача е червен“, щеше да си наясно, че комунизмът е исторически закономерен и неизбежен. Защото обществените отношения се определят от степента на материално-техническо развитие. Количествените натрупвания в един момент водят до качествен скок, а според диалектическия закон за отрицание на отрицанието в един момент на развитието си всяко общество се превръща в своята противоположност. Разликата между социализма и капитализма е само в пътя, по който ще се достигне до комунизъм и скоростта, с която се движим по него. В първия случай научно-техническото развитие е с по-бавни темпове заради липсата на конкуренция. Но пък хората живеят спокойно, сигурно и като цяло — щастливо и безгрижно. При капитализма развитието е с максимална скорост, за сметка на напрегнатия, стресиран и нещастен живот на обикновените хора. Но рано или късно идва момент, в който трудът на хората става излишен, защото бива заменен от машини и изкуствени интелекти. И достигаме до същността на комунизма: „от всеки според способностите, на всеки според потребностите“. Или, казано по-съвременно — до безусловния базов доход.
За мен остава загадка защо приписваш грешките и недостатъците на западните общества на някаква митична „комунистическа пропаганда“. При социализма имаше ред и законност. За всяко престъпление — сурова присъда и наказание. Вкл. и смъртно. Престъпниците бяха в затвори и трудови лагери, а малолетните такива — в ТВУ. В ЕС в момента цари хаос, беззаконие и анархия — за да влезе престъпник зад решетките, трябва да извърши минимум убийство или въоръжен грабеж. А в затворите условията са като в луксозни хотели. Така недолюбваните от теб природозащитни движения, които пречат на любимите ти капиталистически предприемачи да бетонират всяка поляна и да отровят всеки водоем с промишлени отпадъци са естествен заместител на планирането и опазването на околната среда, които бяха неразделна част от грижата на правителството за народа при социализма. Образованието по соц. време беше изключително добро и напълно безплатно (вкл. и висшето), защото законите осигуряваха ред и дисциплина в час. На запад в момента виждаме пълна липса на контрол в училищата под предлог, че това нарушавало правата на учениците. Което води до създаване на цели поколения лесни за контрол безмозъчни идиоти. И комерсиализация на учебния процес в частните учебни заведения, където нивото на знанията е без значение, стига да си плащаш семестриалните такси.
Относно „падането на Швеция“ — как да се изразя по-деликатно… Струва ми се, че изпадаш в положението на котарака, който вървял слкед коча, гледал как му се клатят топките и чакал да паднат ;) Между другото, ти да не би да публикуваш из форумите с ник „Стефан д-р Чолаков“?
Странно, как възрастен човек може да вярва на такива плоски теории от някога, които са били преподавани с цел. Не казвам, че няма нищо вярно, не става дума за „Капиталът“, а за съответния урок по комунизъм и диамат. В настоящето, с оглед на най-новата история история и на структурата на съвременните общества се вижда, че нещата стоят по съвсем друг начин. В течение на моето образование до едно време ни учеха едно, после друго. Тогава го учех, но като поработиш сам известно време, започваш да мислиш и със собствената си глава. За обществото е добре индивидът да има морал, бил той комунистически, религиозен или викториански, но още по-добре е да го има властимащия. А това изглежда непостижимо. Малкият човек може да е аскет, а пък някой да си сменя колата за милион.
В съвремието има тенденция всяка власт да се бетонира, като се започне от очевидните /и близки/ диктатури, до разните му кланове на запад, че и даже разни /спортни например/ федерации. Контролът е повсеместен. Най-важното са медиите, после разните служби с пълен достъп до информация, и не спираме дотук. Въпросът как се нарича главата, дали е КНР, как се нарича някоя партия, социалисти или не, е на последно място. Контролът, а оттам и богатството, се съсредоточава /отново/ във все по-малка част от хората. Капитализмът не е капитализма, дефиниран в теориите от XIX век.
На запад нещата в образованието не стоят толкова зле, както твърди Фракс. Не са като у нас /също и корупцията/. Но то е различно според финансовите възможности. За гетата си е така. Поначало образованието няма за цел да създава мислещи личности, а служители и потребители. Но медиите и масовата култура създават още повече отвратителни стереотипи.
Чета разни книги, за развлечение, ще напиша по някой коментар за които ги има, и ми прави впечатление, че преди 2–3 поколения и повече е имало идеали, които ръководят делата на лицата, било то и грешни, а днес такива няма. Търся съвременни неща, по-интересно е да се чете за актуалната среда, но при тях, може да са с „Нобел“ или „Пулицър“, не виждам идеи. Дори да е само на книжка.
Организации, които намират публичност, природозащитниците добре /но ги спонсорират обикновено нечии бизнес интереси/, и за други, които да не са гнусни не се сещам. Феминистки и …? Ами то какво остана да не им е разрешено? Виж в Иран не е така, ама там сигурно нямат организация. Отклонявам се, гледам от предишния коментар.
Дърпат се умишлено някои конци. Като пък едно общество стане прекалено хуманно, може лесно да го завладеят диваците.
Няма готови отговори. Фракс е комунист. За утопиите са написани антиутопии, под тях е по-уместно да коментираме.
Оруел е велик.
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.