нт, в победата на комунизма няма нищо „потресаващо“ или „парадоксално“. Ако беше учил на времето диамат, вместо да скачаш по митинги и да ревеш, че „кой не скача е червен“, щеше да си наясно, че комунизмът е исторически закономерен и неизбежен. Защото обществените отношения се определят от степента на материално-техническо развитие. Количествените натрупвания в един момент водят до качествен скок, а според диалектическия закон за отрицание на отрицанието в един момент на развитието си всяко общество се превръща в своята противоположност. Разликата между социализма и капитализма е само в пътя, по който ще се достигне до комунизъм и скоростта, с която се движим по него. В първия случай научно-техническото развитие е с по-бавни темпове заради липсата на конкуренция. Но пък хората живеят спокойно, сигурно и като цяло — щастливо и безгрижно. При капитализма развитието е с максимална скорост, за сметка на напрегнатия, стресиран и нещастен живот на обикновените хора. Но рано или късно идва момент, в който трудът на хората става излишен, защото бива заменен от машини и изкуствени интелекти. И достигаме до същността на комунизма: „от всеки според способностите, на всеки според потребностите“. Или, казано по-съвременно — до безусловния базов доход.
За мен остава загадка защо приписваш грешките и недостатъците на западните общества на някаква митична „комунистическа пропаганда“. При социализма имаше ред и законност. За всяко престъпление — сурова присъда и наказание. Вкл. и смъртно. Престъпниците бяха в затвори и трудови лагери, а малолетните такива — в ТВУ. В ЕС в момента цари хаос, беззаконие и анархия — за да влезе престъпник зад решетките, трябва да извърши минимум убийство или въоръжен грабеж. А в затворите условията са като в луксозни хотели. Така недолюбваните от теб природозащитни движения, които пречат на любимите ти капиталистически предприемачи да бетонират всяка поляна и да отровят всеки водоем с промишлени отпадъци са естествен заместител на планирането и опазването на околната среда, които бяха неразделна част от грижата на правителството за народа при социализма. Образованието по соц. време беше изключително добро и напълно безплатно (вкл. и висшето), защото законите осигуряваха ред и дисциплина в час. На запад в момента виждаме пълна липса на контрол в училищата под предлог, че това нарушавало правата на учениците. Което води до създаване на цели поколения лесни за контрол безмозъчни идиоти. И комерсиализация на учебния процес в частните учебни заведения, където нивото на знанията е без значение, стига да си плащаш семестриалните такси.
Относно „падането на Швеция“ — как да се изразя по-деликатно… Струва ми се, че изпадаш в положението на котарака, който вървял слкед коча, гледал как му се клатят топките и чакал да паднат ;) Между другото, ти да не би да публикуваш из форумите с ник „Стефан д-р Чолаков“?
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.