Тит Ливий (автор)

Произведения

Историография

Биография

По-долу е показана статията за Тит_Ливий от свободната енциклопедия Уикипедия, която може да се допълва и подобрява от своите читатели. Текстовото й съдържание се разпространява при условията на лиценза „Криейтив Комънс Признание — Споделяне на споделеното 3.0.

[±]
Тит Ливий
Titus Livius
римски историк
Роден
59 г. пр.н.е.
Починал
17 г. (75 г.)
Патавия, Италия

Уебсайт
Тит Ливий в Общомедия

Тит Ливий (на латински: Titus Livius) е сред най-известните римски историци, най-известен с фундаменталния труд „Ab Urbe Condita Libri“ („От основаването на града“, издаден на български като „Достопаметни герои и деяния“) по историята на Рим.[1]

Биография

Ливий произхожда от състоятелно семейство от Патавия (днешна Падуа, Северна Италия) и в ранната си младост отива в Рим където получава добро образование, след което се занимава с философия, история и риторика. Известно е, че той ръководи занятията на бъдещия император Клавдий. Голямо значение в живота на Ливий заема приятелството му с Август, който се възхищава на книгите му, без да отчита техния републикански дух. Тит Ливий е скромен и приятен човек. Въпреки че го свързвали близки отношения с Август, Ливий не взема дейно участие в политическия живот. Автор е на труда „Ab Urbe Condita Libri“ („Достопаметни герои и деяния“), описващ основаването и историята на Рим, също на незапазени до наши дни историко-философски диалози и на риторически произведения в епистоларна форма. За Ливий с уважение се изказват и Сенека, Квинтилиан и Тацит, а неговите трудове са използвани от Валерий Максим, Аней Флор, Лукан и Силий Италик.

Творчество

В младежките си години Ливий пише философски диалози, които не са достигнали до нас. След 27 г. пр.н.е. Ливий започва работа по „Достопаметни герои и деяния“. Изложението за историята на Рим започва с легендата за пристигането на Еней на италийска земя и завършва със смъртта на Нерон Клавдий Друз (9 г. пр.н.е.).[1] В оцелелите книги има около 40 речи на исторически и полулегендарни фигури.

Целият труд се е състоял от 142 книги (по съвременните стандарти около 15 – 20 тома среден размер), но от тях до нас са достигнали напълно запазени 35. Ливй го започва между 27 и 25 г. пр.н.е. и продължава работата си над него до своята смърт през 17 г., повече от 40 години. От 142-те книги са запазени само 35:

Източници

  1. а б в Анна Николова. Тит Ливий и неговото литературно дело // Моята библиотека. Посетен на 3 април 2025.

Външни препратки