Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
???? (Обществено достояние)
Форма
Религиозен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
6 (× 1 глас)

Информация

Набиране
Надя Русева

Източник: Словото

 

Издание:

Софроний Врачански, Съчинения в два тома, т. 2, ИК „Български писател“, С. 1992. Под редакцията на Афродита Алексиева, Върбан Ватов, Николай Аретов, Климентина Иванова, Мария Кондова, Иван Радев.

История

  1. — Добавяне (от Словото)

Мохамеданска система и религия

Предисловие к любезнейшему читателю

Давид, син Йесеев, человек по сердцу божию, в царях преизящнейший и в пророцях произбраннейший, и в богословиях глубчайший, и таин божии умозретел изкуснейший, като са бил преложил усердно на изпитание и познание человеческое, това като разсуждал, и говорил: „Повядаша мне законопреступници глумление, но не яко закон твой, Господи.“[24] И Богослов Йоан светий на соборное свое послание говори: „Изкушавайте, рече, духи аще от Бога сут и всякому духу не веруйте.“[25]

Но потребно ест да разсуждаваме между добрии и злии духове и да разумеем кой дух проводен от божественое повеление и кой от неправди, и да познаем кой от духа божия говори и кой от чрева говори. Почто всякое учение и всякое наставление, и всякий закон, що не е основан и утверден на истинное слово божие, той закон безсловесен ест и скотский и непотребен ест и на истинное блаженство противен.

Воистину, без сумнение, многа ест коранова заповед смехотворна и с безсловесний разум произведена. По мое мнение, да биша имали безсловеснии скотове разум и хорати, то и они са биша посмеяли таковому законодавецу и потребно би било да марторисат и они, како е закон его мерзкий и смешний.

Но почто са у малое време толкова разшири и умножи?

Понеже всякая свободност и световная сладост, и плотское сладострастие всякоги скоротечно и удобоприятно на человеци. Ала тогива и време ему помагало, почто са били християните на то време разделили на различнии ереси, един другии гонили и един другии мучили и без милост убивали за почест божию и за веру, ала с безрасудная ревност.

Тогива наишел време той богопротивний Мохамед и возмутил вси церкви християнския и устремил ся на них яко волк на стадо Христово. И прелестил толико простии души сас своя плотская и безсловесная мудрования, и телико страни и царства обладал, каквото Давид пророк дума: „Боже, приидошла язичници в наследие твое и оскверниша завет светий твой.“[26]

Ами защо би тако — Бог знает. Судби бо Господии неизпитани сут. Ала най-више то би от несогласие и от нелюбов християнская, попустил Бог их грех ради наших. Понеже тогива били християни паднали един другии на завист, на ненавист, един другии предавали себе и един другии яли себе като риби. И тако прогневи Бога всемилостиваго и предаде их под иго агарянское мучителство и да обладает им ненавистници вери християнскии и смирили их. И много простий народ пристават на веру свою и на буесловие свое, похваляют веру свою пред простаго народа, како ест света и Богом предадена.

Того ради преписах книгу сию — состояние вери их. И всяк читае, да разумеет колико отстоит нихное мудрование от божии предании, правий и истинний закон и от божии заповеди. Но кто хощет спасти от таковаго вредословия душу свою, всякоги да молит преблагаго Бога, та каквото е избавил Бог светий Данаила посреди множество лъвов, тако и да избави верния люди свое от среди сих скимнов, пожирающих и умерщвляющих души християнския, и душу их във вечную муку вовергающих.

Но много потребно ест вам отвсъде да са вардите и да бегате от тия ядовития и многоглавия хидри змиевии. И да имате на ум свой винаги апостолсое слово, що говори: „Аще и Ангел благовестит вам, освен що прияхте и научихте ся, другое не слушайте, нито верувайте.“ Почто они сас свои ласкатерное благословение прелестяват сердца простии и невежиих, каквото апостол дума: „Добраго обичая злии хорати развалят.“

Того ради обявляем на вашей благочестие скоро и тугу души моей. И скроблю всякоги, като гледам, како есте между волци тежиции. И с ласкателни хорати грабят Христовите овци и прелестяват их и приводят их на свой погибел и свалят ги у ненаситное чрево адово. Но с Христа Господа ведно сказувам вам и говорю: „Внемлите от лъжливих пророков, блюдите ся от лъжливии учителе.“[27]

Ала хочеш да речеш: „Како могу да позная кой волк, кой добър?“ Отговаря Христос и дума: „От плодов их познайте.“[28] Каквото и другое древо от плода са познава — добро древо плод творит, а злое древо — зъл плод творит. Не может зло древо добър плод творити.

Кой учи ложное учение и кой не ходи по евангелское слово и по закон восточнии апостолски церкви, он не има добър плод, но плод, подобен на содомския яболки. Пише Златоуст святий, како по оная страна, где бил Содом и Гомор, растут древеса яблачнии и наглед имат светлая красота. И кой ги види, надей са, како имат сладкий вкус, а коги я уземе в руку свою и разхлупи я, никаковий плод не има за ядение внутре, но токмо прах и пепел много, Той плод — возпоминание ест Божияго гнева.

Тако сут еретическая хорати ласкателнии — отвон са показуват красни и сладки, а отвнутре полни с ядовитое душевреднии погибели. Почто нихная закон да го разсуди и разсмотри мудрий человек, нахожда го като содомская ябълка, полно с прах и с лъжа душевредная. Той род удово вероятно ест. Понеже у них злочинство за добродетел почетает ся, а заблуждения за возмездие почитает ся, а истинное блаженство на плотския похоти и в необузданное вожделение, и в неудержанное курварство, и в содомскии смраднии и гнуснии грехове, и в свободное позволение, и в небоязненное грабление, и еже убивати и пленити, и чуждая стяжание вземати. Без това богомерзкое и богоненавидимое дело ест. Почто не токмо що им попущено да учинят таковое, но и повелено ест, кой не спори това, смертно согрешит. Во кратце да речем — дракон змоя от опаш се познава. Ето плот нихний.

Но потребно нам ест да не слушаме тяхное гнилое учение и да не прелестяваме с нихное широкое световное и сластолюбивое живение. Почто широкий и пространний пут въводя и в пагубу человека, а тесний и прескорбний пут въводя и в живот вечний, по глаголю господню.

Но да почерпнем ний от нашей благочестивия церкви догмати и учение истинное като от някоего източника прясно текущего прясно животочивой води. И да са не взираме на техний красния и лстивии хорати, но да гледаме истинное и чистое учение — от честнейшаго закона господен, от божествених словес его, из пресладких уст его излившая ся от ветхаго закона и от новия благодат учение его, дарованное на святии соборнои и апостолския церкви, на основание и после от светих апостоли преданни, и на светих седмии вселенскии собори марторисанное и укрепленное като някоя крепкая стена. Якоже писано ест — пред двою или пред трия свидетели станет всяк глагол. Ибо сию вси чтущии и слишащии со усердием, да вразумят ся и потащат ся благодействовати пред Богом и пред человеки, яко да приимут от Бога помощ и милост в ден судний, и нас трудивших ся не забивати да сподобим ся и ний от Бога милости. Амин!

Софрония, епископ вратчанский

 

Бележки

[24] Псалтир, псалм 118, стих 110

[25] Първо съборно посл. на Йоан Богослов, гл. 4, стих 1

[26] Псалтир, псалм 78, стих 1

[27] Ев. от Матея, гл. 7, стих 15

[28] Ев. на Матея, гл. 7, стих 16