Метаданни
Данни
- Серия
- Спомен, печал и трън (3)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- To Green Angel Tower, 1993 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Роза Григорова, 2004 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,3 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- Violeta_63 (2014)
- Разпознаване и корекция
- Mummu (2015)
Издание:
Автор: Тад Уилямс
Заглавие: Към кулата на зеления ангел
Преводач: Роза Григорова
Година на превод: 2004
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК „Бард“ ООД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2004
Тип: роман
Националност: американска
Редактор: Иван Тотоманов
ISBN: 978-954-585-553-5; 954-585-553-5
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/3084
История
- — Добавяне
Посвещавам тази книга на майка ми Барбара Джийн Евънс, заради която силно заобичах Замъка Жабокрек на Кенет Греъм, Голямата гора на Мечо Пух, Графството на Толкин и много други потайни местенца и страни отвъд границите на нашето познание.
Тя ми вдъхна и неугасимия стремеж сам да изследвам непознатото и да споделям откритията си с другите.
Тази книга искам да споделя с нея.
Този том,
„Към Кулата на Зеления ангел“,
който сам по себе си е малък свят на мъка и радост,
посвещавам на
Нанси Деминг-Уилямс
с много, много любов.
От автора
„Към кулата на зеления ангел“ стана толкова огромна, че се наложи да я разделя на две части. Така че сега този „слон“ спокойно може да се търкаля върху ролерите си…
Отново се срещаме с разпокъсаната групичка от „Камъкът на раздялата“, към който се бяха запътили повечето от тях. Камъкът, между другото, не прилича на птицефермата „Плимут“, разходката до която е едно от най-големите ми детски разочарования. Наред с много други, разбира се… Той по-скоро напомня Дяволската кула от „Срещи с третия вид“, достатъчно огромна да побере малко градче. Тъкмо там се разделят сити и норни заради различното си отношение към простосмъртните, което поставя началото на нарастваща враждебност…
Така или иначе, напредването на нашите герои е колебливо. Те са изтощени и твърде малко от тях са готови да се втурнат в неминуемите сражения. Но природата и късметът ги подкрепят и когато най-накрая битката с протежето на Елиас — граф Фенгболд — започва, те са готови да се опълчат срещу всякакви беди. Междувременно придружаваната от Кадрах Мириамел е принудена да избяга от кораба на графа и си проправя път към кръчмата „Бокала на Пелипа“, където се среща с Исгримнур и Тиамак, за да предприемат своето пътуване през блатата и да се присъединят към Джосуа. Но Вран е неприветливо място, гъмжащо от гханти — гигантски насекомоподобни създания, които нахлуват в селищата без определена цел. Все пак групичката успява да си проправи път и след доста време всички наши герои са заедно.
Но както отлично знае всеки добър разказвач, компанията не бива дълго да се заседява на едно място и героите ни отново се пръсват. Джосуа твърдо е решил да намери съюзници срещу своя брат с подкрепата на един от най-великите рицари, а Мириамел побягва, като се заклева да вразуми баща си Елиас. А Саймън, какъвто си е идиот, тръгва с нея…
Както вече споменах, нещата започват да набират скорост и е наистина трудно да оставиш книгата. Историята на Остен Ард с нейните сити, норни, Престър Джон и всички останали герои започва да се сглобява, изтъкавайки доста мрачен гоблен. А в центъра му са се разположили Инелуки и Кралицата на норните, решени да постигнат пъклените си цели…