Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Приложение
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
няма

Информация

Сканиране и разпознаване
sir_Ivanhoe (2011 г.)
Корекция и форматиране
NomaD (2013 г.)

Издание:

Руски поети

 

© Петър Велчев, встъпителна студия, подбор, превод от руски и коментар, 2009

© Петър Добрев, библиотечно оформление, 2009

© Издателство „Захарий Стоянов“, 2009

 

Редактор: Андрей Андреев

Графичен дизайн и корица: Петър Добрев

Коректор: Петър Апостолов

Предпечатна подготовка: „Алтернатива“

Формат 16/60/90

Печатни коли 20,5

 

978-954-09-0321-7

 

На корицата: „Пролет“, фрагмент, художник: Иван И. Левитан

 

Издателство „Захарий Стоянов“, София, 2009

Печат УИ „Св. Климент Охридски“

История

  1. — Добавяне

Около една трета от преводите в тази антология се публикуват тук за пръв път. Останалите са били печатани в продължение на тридесетина години в различни томове с избрани произведения на руски поети, в сборници и антологии от най-различен характер, и в литературната периодика.

Някои от тези преводи впоследствие съм редактирал, стремейки се към по-голяма смислова и стилова адекватност, по-подходяща лексика и по-прецизна форма на стиха. И преди всичко — за да постигна по-лаконичен изказ и по-поетично звучене. Ако някога бъдат преиздавани включените в настоящата антология мои преводи, моля да се има предвид тази, последна засега, тяхна версия.

 

Коментарът и бележките към поместените в антологията стихотворения имат за цел да подберат и систематизират писаното от други автори по съответните теми. Една немалка част от обсъждането на проблемите е плод на собствени литературно-исторически проучвания.

Коментарът в никакъв случай не претендира за изчерпателност. Целта му е да даде най-необходимите пояснения към един или друг текст с оглед адекватното му възприемане от съвременния български читател. А също така, посредством характерни детайли, да го въведе в атмосферата, витаеща около създаването на дадена творба и да го запознае с най-същественото от по-късните й критически възприятия.

П. Велчев

Край