Интересен, макар и доста поостарял разказ за изследването и преоткриването на някои от най-древните евразийски и южноамерикански цивилизации. Книгата е излязла през 1956 година и в нея има доста соц пропаганда, която определено втръсва на читателя по някое време.
Книгата върви малко наивно, но прохождането на археологията си има своя чар и заслужава да ѝ отделите от времето си.
Отделно, авторът някак твърде удобно забравя, че по това време (XVI-XIX век), Русия е една от най-изостаналите и мракобесни империи на планетата. И отгде ги найдоха тез пролетарски революционери из Мала Азия?
На мен ми бе най-интересно да чета първата част — за историята на малоазийските цивилизации и по специално за тази на шумерите. За тях знаех най-малко.
Забавно е, как някак руските и после съветските учени са разгадали робството, дълбоките класови и имуществени различия на шумерите, а не са видели същото под носа си в Руската империя и СССР. :)
В скана на читанка липсват оригиналните илюстрации, но от колеги читатели знам, че тези в книжното тяло не са на особенна висота. Въпреки, че в последните години наизлязоха толкова филми по специализираните канали, интернет е пълен с допълнителна информация, то все пак „Когато слънцето беше бог“ все още може да послужи на децата и юношите, като разпали въображението им за древното и непознатото!
Ново, редактирано издание с качествени снимки би вдъхнало пълноценен живот на тази интригуваща компилация от есета за зората на археологията.
Цитати:
„Библията се оказва сборник, компилация от праисторически народни митове, предания и легенди.“
„Владеят минойците средиземноморието, търгуват с целия познат им свят, с културата си влияят на всички народи, но изповядвали квиетизъм…“ Дорогой Зенон, узбагойся!
„Интересен факт — над 120 години след откриването им, критско-минойската йероглифната писменост и линейно писмо А остават неразчетени!
Линейно писмо Б се оказва архаичен старогръцки. Най-вероятно континенталните гърци са разработили Линеар Б на базата на минойската писменост.“
По-ниската ми оценка бе повлияна и от явната некохерентност на историите в текста. Не знам какво общо имат преоткриването на забравените градове от миналото, с конкистата на испанските главорези в Централна и Южна Америка?
P.S. Ние всички сме духовни наследници на шумерите!
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.