Читателски коментари (за „Към себе си “ от Марк Аврелий)

  • 1. Г-н Никой (20 февруари 2012 в 20:46)

    Почерпете се с мъдрост, колеги. Велика книга.

  • 2. Митко Палаузов (11 май 2012 в 15:06)

    Е т’ва е книга!!!! По принцип истинските творби са тези, които не са масово одобрявани - това са книгите, които не се коментират масово, и именно в такива човек преоткрила много повече истини, отколкото в прехвалените произведения! Точка!

  • 3. Любка Лазарова (1 юни 2012 в 17:33)

    Чудесна книжка, изпълнена с мъдрост! Прочетете я!!!

  • 4. Диана (2 януари 2013 в 18:27)

    Изключително произведение на един изключителен мислител, император и ЧОВЕК, който е олицетворение на истински ерудираните хора от Античността!

    Моралните ценности, за които Марк Аврелий говори са непреходни и вечни! Прочетете книгата, защото всеки от нас винаги има нужда от това да намери отново себе си!

  • 5. ВАЛ (12 юни 2013 в 00:43)

    Здравейте!!!

    В ’’На Изток от Рая’’ най-ценната книга на Ли беше ’’Размишления на Марк Аврелий’’,та въпросът ми е за тази книга ли става на въпрос или ’’Размишления’’ и ’’Към себе си ’’ са различни произведения .

    Благодаря предварително .

    • 6. Wallküre (12 юни 2013 в 03:05)

      Здравей! Книгата е същата:) Написана е на гръцки с оригинално заглавие „Τὰ εἰς ἑαυτόν“ = „Към себе си“. Латинският ѝ превод е наречен по традиция „Meditationes“ = (само)наблюдения, размисли и др. под.

  • 7. ВАЛ (12 юни 2013 в 10:49)

    Благодаря ти за информацията :)))

    Ако се разходя по книжарниците ,дали ще мога да я намеря в книжен формат ?

    • 8. Wallküre (12 юни 2013 в 13:09)

      Много е вероятно да я намериш. Философите ги преиздават редовно, поне по-известните. Ако не успееш да намериш ново издание, може да потърсиш антикварно или да си я поръчаш онлайн. Намира се:) Успех в търсенето и приятно четене!

  • 9. Frey (20 ноември 2013 в 01:11), оценка: 6 от 6

    Тази книга спокойно може да остане единствена в секциите на книжарниците „самоосъвършенстване“, „приложна психология“, прочие и всичките другите боклуци там да се пратят в кошчето.

  • 10. Мария (18 май 2014 в 16:08)

    До frey: моля, обърни си внимание на правописа и на „другите боклуци там“, преди да ги „хвърлиш в кошчето“!!!

    • 12. Frey (13 декември 2014 в 01:07), оценка: 6 от 6

      Простете, действително съм се изразил двусмилено и невъздаржано. По никакъв начин не съм имал предвид, нито съм допускал, че може да се изтълкува, че книгата на стоика е за сметището. Тъкмо обратното — имах пред вид, че всички популярни „психологии“, с които се храни днес масовия читател, са безкрайно нищожни спрямо съдържанието и непреходността на рефлексиите на Марк Аврелий. Ако сте ме разбрали по друг начин, а не по този, то реакцията Ви е разбираема и аз Ви благодаря.

  • 11. snejana doncheva (26 юни 2014 в 12:31)

    Велико!

  • 13. Иглика Асенова (22 юли 2017 в 20:46)

    Прекрасна!

  • 14. shadowxgws (23 декември 2018 в 19:54), оценка: 5 от 6

    Явно това е доста побългарена (и на моменти неточно преведена), с излишни разсъждения, версия на книжката Meditations. Ако четете наред, докато стигнете до дневника и вече може да гледате с голямо подозрение на написаното там, и не заради друго, а заради много от мислите в уводния анализ, какъвто може да направите сами за себе си след като прочетете дневника. Много неща от първа глава са просто излишни и не създават добро усещане за стоицизма като цяло, което някак си не е справедливо на фона на деградиращите ценности на българския народ.

  • 15. Yenkl (29 януари 2019 в 10:45)

    Какво да коментирам?Просто четете тази книга. Велика!

  • 16. [email protected] (24 септември 2020 в 23:27)

    Книга за истинските ценности

  • 17. Petar Slavov (14 март 2021 в 15:34)

    Хората през античността са били хиляди пъти по-умни и интелигентни и са имали познания върху природата и света. Днешните съвременни модернистични хора нямат такъв капацитет на знания, какъвто са имали ранните хора. Велико произведение на велик човек.

  • 18. един читател (15 март 2021 в 00:09)

    Чета възторжените коментари преди моя и се чудя — всички ли са писани от тийнове, прочели през живота си двуцифрен брой книги и напълно неспособни да мислят самостоятелно, или действително средното ниво на интелигентност вече е толкова ниско? С какво толкова успя да ви впечатли тоя изтъркан стоицизъм, предназначен да осигури бягство от осъзнаването на екзистенциалния абсурд на индивиди, родени със сребърна лъжичка в устата? Които се задоволяват с толкова малко в живота — покрив, постеля, дреха, храна, домашна прислуга(6.30). Напомня ми за философията на Панглос от „Кандид“ с неговия комичен оптимизъм, че „живеем в най-добрия от всички възможни светове“. Или за един цитат от „Пътеводителя…“:

    - Искаш ли да си прекараш добре? - чу се глас от един вход.

    - Доколкото мога да преценя - отговори Форд, - вече си прекарвам добре. Благодаря.

    - Богат ли си?

    Това накара Форд да се разсмее. Той се обърна и разпери широко ръце.

    - Изглеждам ли богат? - каза той.

    - Не знам - каза момичето. — Може би да, може би не. Може би ще забогатееш. Предлагам много специална услуга за богати хора.

    - Така ли? - попита Форд заинтригуван, но с повишено внимание. - И каква е тя?

    - Казвам им, че е о’кей да си богат.

    От прозорец високо над тях изригна картечен огън, но само застрелваха един басист, защото беше изсвирил грешен пасаж три пъти по ред, а басистите в Хан Долд Сити вървят по два за цент.

    Форд спря и впери поглед в тъмния вход.

    - Ти какво? - попита той.

    Момичето се засмя и излезе малко извън сянката. Беше високо и притежаваше тази самоуверена свенливост, която е страхотен трик, ако я умееш.

    - Това е коронният ми номер - каза тя. - Имам научна степен по социална икономика и мога да бъда много убедителна. На хората им харесва. Особено в този град.

    В резюме — бъди доволен от всичко, което ти се случва, благодари редовно на боговете, за да не ти отнемат това, което имаш, насявай се и в задгробния живот да се уредиш така, мисли и действай за общото благо (както ти го разбираш, например като победиш и избиеш някои вражески племена) и не си обременявай мозъчето с размисли на тема, че в свят с ограничени ресурси, какъвто е нашия, „доброто“ за един винаги е „зло“ за друг…

    Между другото, обработката на произведението е под всякаква критика. Бележките под линия не са оформени като такива, стиховете — също. Пълно е с правописни и пунктуационни грешки. Отне ми повече от три часа само да форматирам правилно FB2 файла.

  • 19. Костадин Бояджиев (15 април 2021 в 20:51)

    ….Лудост е да се преследва невъзможното. Но е невъзможно за негодните хора да не се заемат с подобни действия….

    Бих казал, че ако се бе замислил още малко, щеше да разбере, каква огромна глупост е изказал. Добре, че братя Райт не са следвали тази философия, добре че не само те не са следвали този път.

    …..Веднъж преди време ме нарочили, че съм с късмет. Да си с късмет значи сам да си си го отредил, а късмет значи добри душевни наклонности, добри подтици, добри дела….. А подобни фрази казани, от човек обгераден с роби, прислуга и пр. още от раждане, си е направо цинизъм.

    • 20. notman (18 април 2021 в 15:17)

      Нарушени т. 2 и т. 5 от правилата.

Само регистрирани потребители могат да дават коментари.