Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Краткият втори живот на Бри Танър
По романа „Затъмнение“ - Оригинално заглавие
- The Short Second Life of Bree Tanner, 2010 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Елка Виденова, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,1 (× 67 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- filthy (2010)
Издание:
Стефани Майър. Краткият втори живот на Бри Танър
Редактор: Златина Сакалова
Коректор: Танка Симеонова
Издава „Егмонт България“, www.egmontbulgaria.com
Отпечатано в Германия — GGP Media GmbH, 2010
ISBN 978-954-27-0495-9
История
- — Добавяне
Статия
По-долу е показана статията за Краткият втори живот на Бри Танър от свободната енциклопедия Уикипедия, която може да се допълва и подобрява от своите читатели. Текстовото й съдържание се разпространява при условията на лиценза „Криейтив Комънс Признание — Споделяне на споделеното 3.0“.
Краткият втори живот на Бри Танър | |
The Short Second Life Of Bree Tanner | |
Автор | Стефани Майър |
---|---|
Първо издание | 2010 г. САЩ |
Издателство | Little, Brown (САЩ); Егмонт България (България) |
Оригинален език | английски, български |
Жанр | роман, фантастика |
Поредица | Здрач Сагата |
ISBN | ISBN 1-907-41036-8 |
„Краткият втори живот на Бри Танър“ (на английски: The Short Second Life of Bree Tanner) е кратък роман от Стефани Майър, допълнение към Здрач Сагата.
За книгата
Книгата е допълнение към третата част на Здрач Сагата – Затъмнение. Книгата излиза на 7 юни 2010. Освен като печатно издание книгата е пусната и онлайн за безплатно изтегляне за един месец — от 7 юни до 7 юли 2010. Книгата е издадена в България от Егмонт България. Романът разказва за превръщането на едно обикновено момиче във вампир и животът му след това.
Външни препратки
- Официален сайт на Стефани Майър
- The Short Second Life Of Bree Tanner Официална страница Архив на оригинала от 2019-01-27 в Wayback Machine.
- Здрач Сагата Официална страница
На Ася Мучник и Мегън Хибет
Въведение
Няма двама писатели, които да подхождат към творенията си по един и същи начин. Всички се вдъхновяваме и мотивираме от различни неща; имаме си причини едни наши герои да останат с нас, докато други потъват в забвение. Аз лично така и не разбрах защо някои мои герои придобиват свой собствен ярък живот, но винаги се радвам, когато се получи така. Тези герои се описват най-лесно и затова техните истории обикновено намират достоен завършек.
Бри е една от тези героини и тя е основната причина настоящата новела да е в ръцете ви, вместо да е потънала в лабиринта от забравени файлове в компютъра ми. (Другите две причини се казват Диего и Фред.) Започнах да мисля за Бри, докато редактирах „Затъмнение“. Повтарям, докато я редактирах, не докато я пишех — докато пишех първата чернова на „Затъмнение“, имах нещо като капаци на очите и виждах само от първо лице единствено число. Онова, което Бела не виждаше и не чуваше, не вкусваше и не докосваше, беше напълно маловажно. „Затъмнение“ си бе нейно преживяване и само нейно.
Следващата крачка в процеса на редактиране беше да се отдалеча от образа на Бела, да погледна отстрани как тече повествованието. Редакторката ми Ребека Дейвис имаше огромен принос в този процес, като ми поднесе множество въпроси относно нещата, които Бела не знаеше, с помощта на които да направим съответните откъси от разказа по-ясни. Тъй като Бри е единственият новороден вампир, когото Бела среща, именно към гледна точка на Бри се насочих, докато обмислях какво се случва зад кулисите. Започнах да размишлявам какво ли е да живееш в мазе с новородени и да ловуваш по традиционния вампирски начин. Представях си този свят, така както го разбираше Бри. Което се оказа лесно. От самото начало Бри бе много ясен образ и част от приятелите й също оживяха без усилие. При мен нещата обикновено се получават така: опитвам се да напиша кратко резюме на случващото се в някоя част от историята и накрая се оказва, че пиша диалог. В този случай вместо резюме се оказа, че описвам цял един ден от живота на Бри.
В хода на описанието за пръв път погледнах през очите на герой, който е „истински“ вампир — ловец, чудовище. Виждах нас, хората, през червените й очи; внезапно се превърнахме в жалки и слаби, лесна плячка, напълно без значение, освен като вкусна храна. Почувствах какво е да си сам, заобиколен от врагове, винаги нащрек, вечно несигурен, освен в едно — че животът ти е в опасност.
Потопих се в напълно различна порода вампири: новородените. Така и не бях изследвала живота на новородените — дори когато най-накрая самата Бела се превърна във вампир. Но Бела никога не е била новородена като Бри. Беше вълнуващо и мрачно и в крайна сметка трагично. Колкото повече наближавах неизбежния край, толкова повече си мечтаех да бях завършила „Затъмнение“ по малко по-различен начин.
Интересно ми е какви чувства изпитвате към Бри. Тя е толкова незначителен, привидно обикновен герой в „Затъмнение“. От гледната точка на Бела животът на Бри продължава едва пет минути. И все пак нейната история е толкова важна за осмислянето на целия сюжет. Когато четяхте сцената в „Затъмнение“, в която Бела гледа втренчено Бри и я преценява като своето вероятно бъдеще, дали ви хрумна как е достигнала Бри до този момент? А когато Бри отвръща на погледа на Бела, запитахте ли се как са изглеждали Бела и семейство Кълън в очите й? Вероятно не. Но дори да сте се питали, обзалагам се, че така и не сте отгатнали тайната й.
Надявам се в крайна сметка да обикнете Бри, така както я обикнах аз; макар желанието ми да е малко жестоко — знаете, че за нея нещата не приключват добре. Но поне ще научите цялата история. И че нито една гледна точка не е маловажна.
Приятно четене,