Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1984 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,3 (× 23 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Разпознаване и корекция
- Mandor (2009)
- Сканиране
- Michiru Kaiou (2009)
Издание:
Петър Саралиев. Готварска книга за мъже
Държавно издателство „Земиздат“, София, 1984
Рецензенти: Васила Йорданова Данаилова, Мила Петрова Попова
Редактор: Весела Попова
Езиков редактор: Юлия Илиева
Художник на корицата: Мария Табакова
Художник-редактор: Михаил Макариев
Технически редактор: Катя Шокова
Коректор: Екатерина Стоянова
История
- — Добавяне
Ястия без месо
Яхния от картофи
Продукти: 6 средно големи картофа, 1 глава стар или няколко стръка пресен лук, 1 кафена чаша олио, 3 домата, ½ чаена лъжичка сол, ½ чаена лъжичка червен пипер, магданоз.
Начин на приготвяне: Картофите се измиват, обелват се и се нарязват на по-едри парчета. Слагат се в тенджера заедно с нарязания лук и домати, със солта, червения пипер и магданоза. Прибавя се олиото и се сипват 3 кафени чаши вода. Оставя се да ври на по-слаб огън, като няколко пъти се разбърква внимателно. Вари се 20–25 мин. Сервира се със салата или с туршия и с люта чушка.
Грах с картофи
Продукти: 4 картофа, ½ буркан стерилизиран грах, 1 кафена чаша олио, ½ чаена лъжичка сол, ½ чаена лъжичка червен пипер, магданоз.
Начин на приготвяне: Картофите се измиват, обелват се и се нарязват. Прибавят се нарязаният лук, олиото и солта и се слага да ври в 2 кафени чаши вода. След 10 мин се прибавят отцеденият от водата грах и червеният пипер и се разбърква. След 10 мин ястието е готово. Ако става много гъсто, прибавя се малко топла вода. Накрая се подправя с нарязания магданоз. Вместо с олио ястието може да се приготви с ⅓ пакетче краве масло.
От останалия половин буркан грах може да се приготви гарнитура към друго ястие.
Гювеч „Мизия“
Продукти: 1 буркан стерилизирани зеленчуци „Мизия“, 6 картофа (500–600 г), 1 глава лук, 1½ кафени чаши олио, 2 яйца, 1 супена лъжица кисело мляко, 1 чаена лъжичка сол, ½ чаена лъжичка червен пипер, магданоз.
Начин на приготвяне: Картофите се измиват, обелват се, измиват се отново и се нарязват по-едро. Слагат се да се варят заедно с нарязания лук, олиото, солта и една кафена чаша вода. От време на време се разбърква. След малко се прибавя червеният пипер, разбърква се и се сваля от огъня. Изсипва се в тава и се слагат стерилизираните зеленчуци, като едрите парчета се нарязват. Прибавя се нарязаният магданоз, разбърква се и се слага в загрята фурна. Пече се 20 мин в средно силна фурна, като няколко пъти се разбърква. Приготвя се заливка от яйцата, 2 супени лъжици студена вода и киселото мляко. Гювечът се залива и се пече още 5 мин, като фурната може да се изключи.
Прясно зеле с домати
Продукти: 2 зелки (около 2½ кг), 3 кафени чаши олио, 500 г пресни или стерилизирани домати, 1 чаена лъжичка сол, 1 чаена лъжичка червен пипер, 2 дафинови листа, 10 зърна черен пипер, брашно.
Начин на приготвяне: Зелките се изчистват от горните листа, измиват се и се нарязват на четири. Изрязват се твърдите части и зелето се нарязва по-едро. Посолява се и се намачква. Прибавят се 2–3 кафени чаши вода и се вари 10 мин. Доматите се настъргват и се прибавят заедно с червения пипер, олиото, дафиновите листа и черния пипер. Разбърква се добре и се оставя на тих огън да ври 40 мин, като от време на време се разбърква. Отхлупва се и на силен огън ври около 10 мин като често се разбърква. Прибавя се 1 чаена лъжичка брашно, бърка се непрекъснато 2–3 мин и се сваля от огъня. По желание може да се поднесе със счукан чесън. Ястието се комбинира много добре с таратор. Ако се приготвя с есенно зеле, водата се увеличава с 1–2 чаши, тъй като тогава зелето не е много сочно.
Праз с ориз
Продукти: 6 големи стръка праз, 2 супени лъжици ориз, 2½ кафени чаши олио, лимон, 1 чаена лъжичка сол, 1 чаена лъжичка червен пипер.
Начин на приготвяне: Празът се изчиства и се измива. Нарязва се на по-дълги парчета (3 см) и се вари заедно с олиото, кафена чаша вода и солта. След 10 мин се слага червеният пер, разбърква се внимателно и се сваля от огъня. Изсипва се в тава, прибавя се изчистеният и измит ориз, залива се с 4 кафени чаши вода и се разбърква внимателно. Отгоре се нареждат 3–4 тънки резена лимон без кората и се слага в загрята фурна. Пече се около 45 мин в средно силна фурна, без да се разбърква. Ако горните парчета от праза започнат да прегарят, може да се обърнат с вилица, като се внимава парчетата да останат цели.
Маслини с ориз
Продукти: 100 г маслини, 1 глава стар или няколко стръка (бялата им част) пресен лук, 1 кафена чаша олио, 1 кафена чаша ориз, ½ чаена лъжичка сол, ½ чаена лъжичка червен пипер, 2 тънки резена лимон.
Начин на приготвяне: Лукът се изчиства, измива се и се нарязва. Слага се в тенджера заедно с олиото, солта и ½ кафена чаша вода да се задуши няколко минути, като от време на време се разбърква. Прибавя се изчистеният и измит ориз, разбърква се и се задушава още малко. Слага се червеният пипер, разбърква се бързо и се залива с 4 кафени чаши вода. След това се прибавят маслините и лимонът, разбърква се и се оставя да ври на тих огън 20 мин, като от време на време се разбърква. По време на варенето се прибавят още 2 кафени чаши вода и щипка сол и се разбърква. След като се свали от огъня, парчетата лимон се изваждат.
Картофи с паприкаш
Продукти: 1 буркан стерилизиран паприкаш, 1 глава стар или 1 връзка пресен лук, 5–6 картофа, 1½ кафени чаши олио, 1 чаена лъжичка сол, ½ чаена лъжичка червен пипер, магданоз.
Начин на приготвяне: Нарязаният лук се слага заедно с олиото, солта и една кафена чаша вода в тенджера, похлупва се и се задушава. След няколко минути се прибавят и едро нарязаните картофи, като от време на време се разбърква. След 5 мин се слагат червеният пипер и паприкашът, като по-едрите парчета могат да се нарежат по-ситно. Разбърква се и се оставя да ври на по-слаб огън, докато се сварят картофите — около 20–30 мин. Накрая се прибавя нарязаният магданоз.
Печени картофи със сирене
Продукти: 5–6 средно големи картофа, 50–100 г сирене, 3 яйца, ½ пакетче краве масло, 1 супена лъжица кисело мляко, 1 връзка копър, 2 щипки сол.
Начин на приготвяне: Картофите се измиват и се слагат да се варят. Сиренето се натрошава с вилица, прибавят се яйцата и киселото мляко и се разбърква много добре. Сварените картофи се обелват и се оставят да изстинат. В тавичка се разтопява маслото и се прибавят нарязаните на филийки картофи, сместа от разбитите яйца и от сиренето и ситно нарязаният копър. Посолява се, разбърква се и се заглажда. Фурната се затопля предварително. Пече се 10 мин в силна фурна. Може да се поднесе с кисело мляко.
Картофи с ориз
Продукти: 500 г картофи, 1 кафена чаша ориз, 1 глава лук, 2 домата, 1 глава чесън, 1½ кафени чаши олио, 1 чаена лъжичка сол, ½ чаена лъжичка червен пипер.
Начин на приготвяне: Зеленчуците се нарязват и се прибавя изчистеният и измит ориз. Слагат се солта и пиперът. Сипват се 4½ кафени чаши вода и олиото и се разбърква добре. Вари се 20 мин на по-слаб огън, като от време на време се разбърква, за да не загори. Може да се поднесе със салата от прясно зеле.
Домати с ориз
Продукти: 1 кафена чаша ориз, 1 кафена чаша олио, 1 глава стар или 4–5 стръка пресен лук, 3–4 домата, ½ чаена лъжичка сол, ½ чаена лъжичка червен пипер, магданоз.
Начин на приготвяне: Нарязаният лук, изчистеният и измит ориз и нарязаните домати се слагат в тенджера. Прибавят се солта, червеният пипер, 2 кафени чаши вода и олиото. Разбърква се и се слага да се задушава на средно силен огън. След 10 мин се прибавят 2 кафени чаши топла вода, разбърква се и се оставя да ври на слаб огън около 20 мин, като на няколко пъти се разбърква, за да не загори оризът. Накрая се прибавя нарязаният магданоз. Може да се подправи също с черен пипер и да се прибавят маслини.
Пържен фасул
Продукти: 1 консерва „Зрял боб в доматен сос“, 4 супени лъжици олио, щипка сол, щипка чубрица, 1 чаена лъжичка червен пипер.
Начин на приготвяне: Олиото се сгорещява в тиган и се слага червеният пипер. Разбърква се много бързо, за да не прегори пиперът, и се прибавя фасулът. Разбърква се отново. Слагат се солта и чубрицата и се пържи няколко минути на тих огън, като от време на време се разбърква. Поднася се със салата или с туршия.
Зелен фасул плакия
Продукти: 1 буркан (кутия) стерилизиран зелен фасул, 1 глава лук, 1 кафена чаша олио, ½ супена лъжица брашно, ½ чаена лъжичка сол, ½ чаена лъжичка червен пипер, магданоз.
Начин на приготвяне: Лукът се нарязва, прибавят се олиото, щипка сол и една кафена чаша вода и се задушава, като се похлупва. След десетина минути се слага брашното и се бърка 2–3 мин. После се прибавя червеният пипер, разбърква се и се залива с ½ чаена чаша вода. Може да се използува и сокът от консервата. Слагат се фасулът, солта и нарязаният магданоз. Разбърква се и се оставя да ври на тих огън около 5 мин. Поднася се с кисело мляко. По желание може да се подправи със счукан чесън.
Пресен зелен фасул плакия
Продукти: 1 кг пресен зелен фасул, 1 глава лук (може и пресен), 1 кафена чаша олио, 1 непълна супена лъжица брашно, 1 чаена лъжичка сол, 1 чаена лъжичка червен пипер, магданоз, 1 глава чесън.
Начин на приготвяне: Фасулът се изчиства, като се изрязват връхчетата му, измива се и се нарязва на парчета с дължина 3 см. Залива се с вода, така че да се покрие, и се слага да ври. След 10 мин се прибавят нарязаният лук, олиото и солта. Фасулът се вари още 20 мин. Брашното и червеният пипер се размиват в малко вода и се сипват, като се разбърква внимателно. Накрая се слага нарязаният магданоз и се оставя на тих огън да ври 2 мин. По желание накрая може да се прибави и една глава ситно нарязан чесън. Поднася се с кисело мляко.
Задушен зелен фасул
Продукти: 1 кг пресен зелен фасул, 1 глава лук, 2 кафени чаши олио, 1 глава чесън, 1½ чаени лъжички сол, 1 чаена лъжичка червен пипер, 2 домата, магданоз.
Начин на приготвяне: Изрязват се връхчетата на фасула, след което той се измива и се нарязва или се начупва на парчета с дължина 2–3 см. Прибавят се нарязаният лук, нарязаните на малки парчета домати, солта, червеният пипер, магданозът и чесънът и се сипват олиото и 1 непълна чаена чаша вода. Вари се на средно силен огън около 30–40 мин, като леко се разбърква няколко пъти. Поднася се с малко счукан чесън.
Грах с яйца на фурна
Продукти: 6 яйца, ½ пакетче краве масло, ½ буркан стерилизиран грах, 150 г кашкавал, щипка сол, 2 супени лъжици кисело мляко, щипка чубрица.
Начин на приготвяне: Маслото се разтопява в малка тава или в друг по-дълбок съд във фурната. Яйцата се разбиват със солта, с 3 супени лъжици студена вода и с киселото мляко. Грахът се изсипва в тавичката, прибавят се яйцата и чубрицата и се разбърква. Отгоре се ръси с настърган кашкавал. Пече се около 15 мин.
Пролетна яхния
Продукти: 2–3 връзки пресен лук, ½ връзка пресен чесън, 1 кафена чаша олио, 1 чаена лъжичка брашно, ½ чаена лъжичка сол, ½ чаена лъжичка червен пипер, магданоз.
Начин на приготвяне: Лукът и чесънът се нарязват на едри парчета (2–2,5 см), прибавят се олиото, една кафена чаша вода и солта и се разбърква. Задушава се на средно силен огън 15 мин и се слага брашното, като се разбърква. Задушава се 2 мин. Прибавя се червеният пипер, разбърква се и бавно се налива топла вода, докато се получи гъста каша. Похлупва се и се оставя да ври още 10 мин на тих огън. От време на време се разбърква, за да не загори. Накрая се прибавя нарязаният магданоз. Яхнията може да послужи като основа за кюфтета яхния: 2–3 готови кюфтета от кулинарния магазин се слагат в яхнията 10 мин преди да се свали от огъня. Освен това може да се сервира, като отгоре се гарнира с 2 яйца, изпържени на очи. Ястието може да се приготви и без чесън.
Пролетно ястие
Продукти: 2 връзки пресен лук, 1 връзка пресен чесън, 1 кафена чаша, ориз, 1½ кафени чаши олио, 1 чаена лъжичка сол, 1 чаена лъжичка брашно, ½ чаена лъжичка червен пипер.
Начин на приготвяне: Лукът и чесънът се нарязват по-едро, прибавят се олиото, половината от солта и 1½ кафени чаши вода, разбърква се и се слага да се задушава. След 5 мин се прибавя изчистеният и измит ориз. Задушава се 3 мин, като често се разбърква. Прибавя се брашното, бърка се 1 мин, слага се червеният пипер и се залива с 4 кафени чаши вода, като се прибавя още ½ чаена лъжичка сол. Разбърква се добре и се оставя да ври 20–30 мин на тих огън, като се бърка, за да не загори. Поднася се с кисело мляко или с маслини.
Кюфтета от тиквички
Продукти: 2 тиквички (около 500 г), 2 яйца, 2 супени лъжици брашно, 1 връзка копър, магданоз, черен пипер, ½ чаена лъжичка сол, олио.
Начин на приготвяне: Тиквичките се измиват, след което се остъргват с остър нож и им се отрязват двата края. Изплакват се и се настъргват на едро ренде в широк съд. Посоляват се, разбъркват се и се оставят наклонени 30 мин, за да се отцедят. След това се прехвърлят в дълбок съд и се прибавят яйцата, брашното, ситно нарязаните подправки и смленият черен пипер. Разбърква се много добре — трябва да се получи много гъста каша. Със супена лъжица се загребва от сместа и се сипва в силно сгорещеното олио. Кюфтетата се пържат, докато се зачервят. По желание се поднасят с кисело мляко и счукан чесън.
Тиквички на фурна
Продукти: 2 тиквички (около 500 г), ½ пакетче краве масло, 1 връзка копър, ½ чаена лъжичка сол.
Начин на приготвяне: Тиквичките се измиват, остъргват се с остър нож, изплакват се и се нарязват на парчета — два пъти по дължина и после напречно. Слагат се в подходяща тавичка и се прибавят маслото, солта и една кафена чаша вода. Фурната се загрява предварително. След като се разтопи маслото, тиквичките се разбъркват и се пекат на по-силен огън — 20–25 мин. Поръсват се с изчистения, измит и нарязан копър и тавичката се похлупва за известно време.
Бърз гювеч от тиквички
Продукти: 1 по-голяма тиквичка, 1 глава лук, 1 кафена чаша ориз, 1 кафена чаша олио, ½ чаена лъжичка сол, 1 глава чесън, 1 връзка копър, ½ чаена лъжичка червен пипер, 1 бучка краве масло, 2 малки домата, малко черен пипер.
Начин на приготвяне: Всички зеленчуци се изчистват и се измиват. Тиквичката се нарязва на по-малки парчета и се слага заедно с нарязания лук и със скилидките чесън в тавичка. Прибавят се ситно нарязаните домати, изчистеният и измит ориз, нарязаният копър, солта, червеният пипер, черният пипер, олиото и 3 кафени чаши топла вода. Разбърква се добре и се слага в загрята фурна. Пече се 15–20 мин в силна и 10 мин — в слаба фурна. Накрая се прибавя маслото и се разбърква.
Подлучени пържени тиквички
Продукти: 1 кг по-големи тиквички, олио, 1 чаена лъжичка сол, 1 кафена чаша брашно, ½ кофичка кисело мляко, 1 глава чесън, 1 връзка копър.
Начин на приготвяне: Тиквичките се измиват, остъргват се, измиват се отново и се нарязват на по-дебели кръгли парчета — около 1 см, за да станат по-сочни, а се спестява и време при пърженето. Посоляват се, разбъркват се, за да се осолят всички парчета, и се държат най-малко 30 мин наклонени, за да се отцедят. Пържат се в силно сгорещено олио, като всяко парче предварително се овалва в брашно. Щом се зачервят, се обръщат. Ако огънят е много силен, той се намалява. Когато олиото намалее така, че тиквичките започнат да се пържат на сухо веднага се долива още, без съдът да се сваля от огъня. Поднасят се със смес от кисело мляко и чесън, която се приготвя по следния начин: Чесънът се счуква и се смесва с киселото мляко, щипка сол и копър. Бърка се, докато стане на каша. Киселото мляко може да се замени с оцет.
Гювеч зарзават — за гости
Продукти: 1 буркан „Гювеч“, 1 кг картофи, ½ буркан стерилизиран зелен фасул, ½ буркан стерилизирана бамя, 1 глава лук, 1½ кафени чаши олио, 1½ чаени лъжички сол, 1 непълна чаена лъжичка червен пипер, магданоз.
Начин на приготвяне: Картофите се измиват, обелват се, измиват се отново и се нарязват на по-големи парчета. Прибавят се нарязаният лук, олиото, солта и ½ кафена чаша вода. Разбърква се и се задушава около 5 мин. Изсипва се в по-голяма тава и се слагат останалите зеленчуци, като на зеления фасул се излива водата, а по-едрите зеленчуци и доматите се нарязват. Прибавят се червеният пипер и нарязаният магданоз. Залива се с 1 кафена чаша топла вода, разбърква се внимателно и се пече в загрята фурна около 20–30 мин — в зависимост от сорта на картофите.
Задушени пресни картофи
Продукти: 500 г пресни картофи, ½ пакетче краве масло, ½ чаена лъжичка сол.
Начин на приготвяне: Картофите се измиват и се обелват, а ако са съвсем пресни, се остъргват. Нарязват се на парчета и се прибавят маслото, солта и 1 кафена чаша вода. Похлупват се и се слагат на огъня. Отначало се разбъркват няколко пъти, но после, за да не се разкашкат, тенджерата се раздрусва. Задушават се около 20 мин. Поднасят се със сирене или с кисело мляко и се поръсват с нарязан копър.
Лапад по селски
Продукти: 20 големи листа лапад, 3 яйца, ½ кофичка кисело мляко, 1 кафена чаша олио, сол, червен пипер.
Начин на приготвяне: Лападът се измива и се реже едро, като средната твърда част се отстранява с остър нож. В сгорещено олио се слагат лападът, щипка сол и 1 кафена чаша вода. Задушава се десетина минути, като от време на време се разбърква. Като вече остане на мазнина, лападът се поръсва с червения пипер, разбърква се и веднага се прибавят разбитите с щипка сол и с киселото мляко яйца. Пържи се още 2–3 мин, за да се сгъсти, и се сваля от огъня. При сервирането пожелание може да се поръси с натрошено сирене и с черен пипер.
Пълнена зелка
Продукти: 1 малка сурова зелка, 1 кафена чаша ориз, 2 кафени чаши олио, ½ бутилка бяло вино, 1 чаена лъжичка сол, 1 чаена лъжичка червен пипер, черен пипер, 1 глава лук, лимон.
Начин на приготвяне: Зелката се изчиства и се измива. След това се попарва във вряла подсолена вода 10 мин. Изважда се и се оставя да изстине. В 1 кафена чаша олио и една кафена чаша вода 3 мин се задушават нарязаният лук и изчистеният и измит ориз, които се посоляват. Разбърква се. Прибавя се червеният пипер, разбърква се и се сваля от огъня. Поръсва се с черен пипер. Листата на зелката се разтварят и тя заприличва на разцъфнала роза. Между тях се насипва равномерно оризът, след това листата се притискат към средата, притягат се и се завързват здраво с конец. Зелката се слага в подходяща тенджера, прибавят се ½ чаена лъжичка сол, 2–3 тънки резена лимон, 1 кафена чаша олио, бялото вино и 1 кафена чаша вода. Похлупва се и се вари на по-тих огън. След 20 мин се обръща с две лъжици на другата страна и се вари още 20 мин.
Пиперки, пълнени с ориз
Продукти: 500 г пиперки за пълнене, 2 глави лук, 2 малки моркова, ¾ чаена чаша ориз, 2½ кафени чаши олио, 2 малки домата, 1 чаена лъжичка сол, 1 чаена лъжичка червен пипер, черен пипер, чубрица, магданоз.
Начин на приготвяне: Пиперките се измиват и се изчистват от семето. Дребно нарязаният лук и морковите се слагат в тиган и се прибавят ½ чаена лъжичка сол, олиото и 1 кафена чаша вода. Разбърква се няколко пъти и се задушава 5 мин. Слагат се изчистеният и измит ориз и 1 непълна чаена лъжичка сол и се вари 3 мин, като често се разбърква. Прибавя се червеният пипер, бързо се разбърква и се сваля от огъня. Слагат се настърганите домати, магданозът, чубрицата и смленият черен пипер и пълнежът се разбърква добре. Пиперките се пълнят с плънката и се нареждат в тенджера. След това отворът им се поръсва с брашно. Прибавят се 2 чаени чаши вода и пиперките се покриват с подходяща чиния. Ястието се вари 25 мин, изважда се чинията и се вари още 10 мин на слаб огън. Поднася се студено с кисело мляко.
Пържени пиперки със сос
Продукти: 500 г пиперки за печене, 1 непълна кафена чаша олио, 4 домата, 2 яйца, 1 глава чесън, брашно, сол.
Начин на приготвяне: Пиперките се измиват, изпичат се, обелват се и се посоляват. Овалват се в брашно и се слагат в сгорещеното олио. Пържат се от двете страни до зачервяване. Накрая в горещата мазнина се слагат настърганите домати, щипка сол и едро нарязаният чесън и се пържат, като често се разбъркват. След 5 мин се прибавят изпържените пиперки и се заливат с предварително разбитите яйца. Леко се разбърква, за да могат яйцата да проникнат навсякъде и да се изпържат. След 2 мин ястието се сваля от огъня.
Пържени патладжани
Продукти: 2–3 патладжана (около 1 кг), сол, олио.
Начин на приготвяне: Патладжаните се измиват, изрязват им се дръжките и се обелват с ножчето за картофи. Нарязват се на кръгли парчета с дебелина около 0,5 см, посоляват се и се отцеждат 30 мин в наклонена тавичка. По желание могат да се овалят в брашно. Парчетата се слагат в сгорещеното олио и се пържат от двете страни до зачервяване. Щом олиото намалее, сипва се допълнително. Патладжаните се поднасят със счукан чесън, разбъркан с оцет, или със соса за пържените пиперки, но приготвен без яйцата.