Произведения

Биография

Биография

По-долу е показана статията за Яков Михайлович Свет от свободната енциклопедия Уикипедия, която може да се допълва и подобрява от своите читатели. Текстовото й съдържание се разпространява при условията на лиценза „Криейтив Комънс Признание — Споделяне на споделеното 3.0.

[±]
Яков Михайлович Свет
Роден19 януари 1911 г.
Починал18 февруари 1987 г. (76 г.)
Професияписател
Националност СССР
Активен период1955-1979
Жанристорически роман, биография, документалистика
НаградиМедал за доблестен труд във Великата отечествена война 1941-1945 г. Медал за 800-годишнина на Москва Ветеран на труда, Русия

Яков Михайлович Свет е съветски инженер-геолог, преводач и писател - автор на произведения в жанровете биография и исторически роман.

Биография и творчество

Яков Михайлович Свет е роден на 19 януари 1911 г. в Санкт Петербург, Руска империя, в семейството на адвокат Михаил Свет. През 1920-те години заради глада и разрушенията от Гражданската война семейството му се мести в Енакиево в Украйна. Там учи в украинско училище и украински език, като се запалва по геологията. През 1926 г. се премества с родителите си от Енакиево в Киев.

Запознава се в Киев с писателя Виктор Некрасов и заедно издават самиздат вестника „Газета будущего“ в единствен екземпляр със статии за война в Аляска, кацане на Марс и други истории за приключения и детективи.

На 18 години започва работа като техник в геоложката експедиция във Волинска област. От началото 19на 30-те години се премества в Москва и работи в геологическия институт „Гипрозолото“. През 1936 г. завършва Московския институт за геоложки проучвания. В периода 1935-1939 г. работи като младши научен сътрудник в Института по геоложки науки на Академията на науките на СССР.

През 1939 г. е мобилизиран в инженерния полк на Червената армия. На границата с Манджурия е сериозно ранен и заради влошаване на здравето е освободен от армията през 1943 г.

След завръщането си в Москва защитава дисертация за кандидат на геоложките и минералогическите науки в Института по геоложки науки на СССР през 1945 г.

През 1949 г. започва работа в издателство „Иностранная литература“ и публикува статии на морски теми в Голямата съветска енциклопедия, Детската енциклопедия и Дипломатическия речник. Пише коментари за произведенията на разни латиноамерикански и испански писатели. Той е полиглот и, освен на руски и украински, говори и пише на испански, португалски, английски, френски, италиански и староиталиански езици.

Първата му книга „По следам путешественников и мореплавателей Востока“ е публикувана през 1955 г. Книгите му „Колумб“ и „Джеймс Кук“ са публикувани на множество езици.

Яков Михайлович Свет умира в Москва на 18 февруари 1987 г. Погребан е в колумбариума на Новодонското гробище.

Произведения

  • По следам путешественников и мореплавателей Востока (1955)
  • Фернандо Магеллан (1956)
  • За кормой сто тысяч ли (1960)
  • Мореплаватель туманного Альбиона: Джемс Кук (1963)
  • Последний инка (1964)
  • История открытия и исследования Австралии и Океании (1966)
  • В страну Офир (1967)
  • Севильская западня: Тяжба о колумбовом наследстве (1968)
    Севилската клопка: Делото за Колумбовото наследство, изд.: „Народна култура“, София (1972), прев. Венцел Райчев
  • После Марко Поло: Путешествия западных чужеземцев в страны Трех Индий (1968)
  • Алая линия (1969)
  • Колумб (1973)
    Колумб, изд.: „Наука и изкуство“, София (1976), прев. Ангел Въргулев
  • Одиссея поневоле: Необыкновенные приключения индейца Диего на островах моря-океана и в королевствах Кастильском и Арагонском (1974)
  • Джемс Кук (1979)
    Джеймс Кук, изд.: „Народна просвета“, София (1982), прев. Сергей Влахов

Източници

Външни препратки

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Свет, Яков Михайлович“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​