Приключението е най-сладката духовна храна за грамотния човек. Само любовта и парите са може би малко по-сладки, но не винаги. Омразата въобще не може да дели мегдан с него.

Приключението е в основата на цялата световна литература. Без него тя въобще не може да съществува. Или ако съществува, ще прилича на безвкусна гозба.

Библиотека „Диви истории“ има амбицията да представи в следващите няколко години на българските читатели от всички възрасти най-добрите приключенски романи от световната литература. Естествено, на първо място ще бъдат произведенията на най-добрите майстори на това четиво: Майн Рид, Гюстав Емар, Емилио Салгари и Карл Май.

Библиотека „Диви истории“ ще ви отведе в Дивия Запад. Но не само там. Приключенията са ставали и ще стават във всички посоки на света и по всички кътчета на нашата удивително непозната земя. Защото не е важно къде става едно приключение, а как става и… особено — как е описано.

Библиотека „Диви истории“ ще ви поднесе част от най-добрите описания, които светът е създал досега. И с които са възмъжавали поколения силни и смели момчета от век и половина насам.

 

Емилио Салгари (1863–1911) е роден във Верона, а е живял в Торино, Италия. В някои справочници се сочи, че е роден една година по-рано и е бил капитан от търговския флот. Истината е, че на младини е кандидатствал в Морското училище в Триест, но е пропаднал на приемния изпит. По същото време се е опитал да стане боксьор, фехтовач, колоездач и др., за да се прочуе, но не е успял. Станал е писател.

Най-невероятното за Емилио Салгари е, че никога не е пътувал по света (подобно на своите предшественици и учители Майн Рид и Гюстав Емар) и не е видял местата, хората, животните и растенията, които блестящо е описал. Сведенията за света е взел от библиотеката на Торино и от… своето гигантско въображение. Някои познавачи го упрекват, че е вулгаризирал географските данни.

Творчеството на този забележителен разказвач обхваща около 80 романа и над 120 разказа. То се разделя (условно, разбира се) на четири периода: 1. Малтийски разкази — в които влизат романите „Малтийските пирати“, „Последната битка на Сандокан“, „Двата тигъра“, „Кралят на морето“ и др. 2. Корсарски истории — „Черният корсар“, „Йоланта, дъщерята на Черния корсар“, „Синът на Черния корсар“ и др. 3. Далечния запад — „На лов за скалпове“, „Огнени гори“ и др. 4. Африкански и източни приключения — „Любимката на Махди“, „Ятаганът на Буда“, „Тайнственото съкровище“ и др.

„Гората на засадите“, която съдържа романите „Пещерата на съкровищата“ и „По суша и море“, спада към четвъртия цикъл романи.

Емилио Салгари, когото с основание наричат италианския Жул Верн, е силно привлекателен и днес, защото е изключителен майстор на приключенското четиво, което е безсмъртно.

Съдържание

Пещерите на съкровищата 4,3

Le caverne dei diamanti,
fb2.zip epub txt.zip sfb.zip pdf mobi


Информация

Издание:

Емилио Салгари. Гората на засадите

Второ издание

Съдържа романите „Пещерите на съкровищата“ и „По суша и море“

СД-во „Детелина 6“, София, 1992

ISBN 954–8043–06–8

 

Преводач: Кругер Милованов, 1992

Художник: Георги Гаделев, 1992

Под общата редакция на Пелин Пелинов

Редактор Михаилка Танева

Технически редактор Славка Миленова

Коректор Мила Караиванова

Дадена за набор на 30.VII.1992 г. Подписана за печат на 8.X.1992 г.

Формат 84×108/32. Печатни коли 18,50. Издателски коли 15,54.

Техническа поръчка № 21166. Цена 19 лв.

Печат: Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“

c/o Jusautor, Sofia

История

  1. — Добавяне

Библиоман