Читателски коментари от петя84

Деветте принца на Амбър от Роджър Зелазни


Отрицателното мнение не е пряка обида — жалко е, че не го разбираш. Това е последният отговор, който ще получиш от мен.

Деветте принца на Амбър от Роджър Зелазни


това, че изразявам мнение, не означава, че искам да правя литературен анализ.

Деветте принца на Амбър от Роджър Зелазни


Превръщаме полето за коментари във форум, и вероятно постовете ни ще бъдат изтрити, но все пак ще отговоря — знам какъв е сюжетът, защото след като се отказах да чета книгата, прочетох страницата, посветена на поредицата в англоезичната Уикипедия. Бих добавила и че финалът ми изглежда незадоволителен, но тъй като съм чела само резюмето(макар и доста подробно), признавам, че може и да греша.

Наистина, всеки има право на мнение — моето в случая е отрицателно; нямам нищо против, че книгата харесва на много хора.

Деветте принца на Амбър от Роджър Зелазни


Не — 84 не е дата, а година на раждане. Радвам се, че коментарът ми те е разсмял искрено. Сравнението между Джордж Мартин и Роджър Зелазни не е случайно — ако си направиш труда да попрегледаш из нета, ще видиш, че двамата са се познавали, и Мартин твърди, че му се възхищава и той е един от любимите му автори — не мога да разбера на какво му се възхищава (и определено не си личи да се е повлиял от него), но каквито и недостатъци да има Мартин, той е в пъти по-добър писател.

Деветте принца на Амбър от Роджър Зелазни


Точно защото е класика, се навих да чета тази книга, но едва издържах до средата — не защото е брутална, или нещо от този род, а защото е скучна. Сюжетът е относително прост — няма да го издавам, за да не разсърдя бъдещите читатели; героите са абсолютно еднопланови — трябва да приемем, че добрите са добри, и лошите са лоши, защото авторът е казал така, но общо взето всички са на едно ниво, стилът е като на средно качествена книга-игра. Държа да уточня, че фентъзито и фантастиката са любимите ми жанрове, но тази книга просто не става. Жестокият свят на Джордж Мартин ме дразни, и успях да прочета поредицата „Песен за огън и лед“ едва до средата, но не мога да отрека, че авторът има истински писателски талант, докато тук имаме поредица, която, поне според мен, не заслужава да е класика! Единственото добро нещо, е идеята за Реалния свят и световете сенки, но тя е зле представена и остава на заден план, в сравнение с драмите на героите, които са достойни за сапунен сериал.

Не пипай тази книга! от Ян ван Хелсинг


кой пък е казал, че е достоверна — изобщо прочете ли някой от предните коментари? Ерол, никакъв особен смисъл не открих — Ван Хелсинг просто е намерил начин да печели пари…

Под игото от Иван Вазов

петя84 (24 септември 2011 в 16:59)

книгата е била велика за времето си, но отдавна е изчерпана — идейно и всякак — а я изкараха любима книга на българите в Голямото четене — как пък не!

Не пипай тази книга! от Ян ван Хелсинг

петя84 (10 септември 2011 в 16:21)

Отдавна се канех да прочета тази книга,и ето че най-после стана. Като човек, който обича алтернативната археология, и понася доста добре ню-ейдж движението в литературата, я започнах с позитивно чувство и надеждата, че светогледът ми ще бъде преобърнат.Но не стана така.

Въпреки провокативната корица и заглавие,"Не пипай тази книга" не съдържа нищо ценно, което да не може да се прочете другаде. Вероятно би могла да е добро въведение за някой, който до сега не е чувал за световните мистерии и загадки, но със сигурност не е кой знае колко интересно четиво за онези, които като мен си имат поне един рафт в библиотеката, изпълнен с подобни творби, при това написани от хора, отдадени на темата и извършващи сериозни проучвания (а не като известният ловец на вампири, който сам признава, че чака информацията да му падне от небето).

Ян Ван Хелсинг твърди, че е пътувал много — вярвам му, само че е бил по-скоро в ролята на турист, отколкото на човек, който търси и намира себе си и се опитва да промени света(перефразирам негови думи). Чела съм за това колко реални усилия, умствен труд и енергия са влагали в проучванията си Ерих Фон Деникен, Ернст Мулдашев, Робърт Бовал и др. и съм склонна да вярвам, че е истина. За разлика от тях, Ван Хелсинг ни предлага най-вече собственият си мироглед на „просветлен“ читател и турист. Половината материал от книгата е преписан — имаме статии за тамплиерите, Нострадамус и Сен Жермен, подобни на които можем да си намерим и свалим от нета, откъси от книгите на Мулдашев, придружени с не особено съдържателни коментари на автора, а накрая дори и резюме на философията на „Тайната“ — книга/филм, стоящи в основата на успеха на всеки (кандидат) илюминат. (Сериозно — прочете „Тайната“ — нищо, че я няма тук, намира се из нета — ще ви обогати!;)

Освен пладиатството, което всъщност не е толкова лошо, защото превръща книгата в нещо като енциклопедия, имаме и оригинални мисли на автора, някои от които са забавни, докато други намирисват. Започвам с вторите — от тях може да се направи много странен извод за житейската философия на Ван Хелсинг — той мрази илюмитатите (защото те служат на Луцифер, а същевременно и на извънземните, ако не знаете…); ненавижда Бога Отец (този от Стария завет, в който вярват евреите); смята, че безбрачието, хомосексуализма и смесването на расите са неправилни — едва ли не грях; че нещастията и болестите са нещо, което човек е заслужил в предишен живот, следователно не винаги е правилно на такива хора (страдащи, недъгави) да се помага, за да могат те да научат житейския си урок; че хората, занимаващи се с медитация, отшелниците, монасите трябва да се осъждат, защото е грешно да се отречеш от светския живот, особено ако си роден на Запад, и независимо накъде ви влече сърцето, трябва да останете здраво привързани към рожденната си среда, защото това е мястото, което уж душата ви е избрала да се роди, за да се учи (!)…

Излишно е да казвам, че това са глупости — в крайна сметка всеки може да прецени сам за себе си — по принцип мразя цензурата и ми харесва когато някой изразява себе си. И все пак Ян Ван Хелсинг е поднесъл горните глупости не просто като собствено мнение (което не би било лошо), а като истини, които са му били разкрити свише(в някои случаи от самият Сен Жермен — духовният му пастир), и той се чувства длъжен да сподели със света. Проповедният тон, който лъха от тези пасажи ми действа отрицателно — дотолкова че ме отказва да чета всякакви други творби на Ян Ван Хелсинг.

Но както казах има и свежи мисли — позитивни, забавни — като това, че илюминатите подготвят Новият световен ред (иде скоро — до година-две), под прякото ръководство на рептилоидни извънземни, но ние не трябва да се боим, защото децата-индиго, които според автора имат супер сили, ще ни спасят. Освен това, Ван Хелсинг познава лично човек, който в момента се занимава с производство на летящи чинии (а.к.а. НЛО-та) и машини за безплатна енергия; срещал се е с деца-медиуми, които общуват с призраци в стила на Мелинда Гордън, и познава невръстни екстрасенси, които работят за КГБ.

Ако обичате ню-ейджа, мистериите, загадките, прочетете тази книга — тя не е чак толкова лоша, и на моменти е дори интересна. Но ако очаквате нещо ново, провокативно и шокиращо, ще бъдете разочаровани, освен ако нямате бедна обща култура в гореизброените области. Все пак, сред написаното има много верни неща, но никое от тях не се дължи на творческия гений или изследователския хъс на Ян Ван Хелсинг.

Бриджет Джоунс на ръба на разума от Хелън Филдинг

петя84 (6 август 2011 в 22:14), оценка: 6 от 6

Много забавна и изключително съдържателна за малкия си обем книга! Хубаво е, че не се покрива със сюжета на филма по нея, защото така удоволствието от четенето/гледането не се замъглява от непрекъснатите напъни на читателя/зрителя да си припомни дали нещата са добре предадени.=> И филмът, и книгата са страхотни и си струват инвестираното време;)

Освен това този роман доказва, че британското общество не е по-цивилизовано, изискано или образовано от българското (в случай, че някой си го е мислил), само по-богато и с по-високо национално самочувствие.6 от мен!:)