Читателски коментари от Стоедин

Майстора и Маргарита от Михаил Булгаков


Здравейте!

Страхотен сайт. Поздравления за екипа! Влязох за нещо друго, но някак си стигнах до коментарите в темата за Майстора и Маргарита. Няколко от тях ме подразниха, но от известно време се опитвам да съм добър и да не влизам в безкрайни полемики.

Книгата е великолепна и завиждам на всички, които ще я прочетат за първи път. Чел съм я няколко пъти, но е от книгите, които никога не ми омръзват. За мен романът е гениален, но и много безнадежден. Това не е описание на епохата, а на един съсипан живот, на един пречупен от системата човек. И двете сюжетни линии в романа се преплитат в живота на Булгаков, който е Майстора, но и Йешуа. Воланд и Пилат олицетворяват всесилната държава и се събират в личността на Сталин. Ако сравните Бялата гвардия, Кучешко сърце, разказите на ранния Булгаков и Майстора и Маргарита ще видите, че той се е предал, примирил се е със съветската власт. Опитва се да се адаптира, да се впише, но системата не иска да го остави на мира. Ако прочетете кореспонденцията му от последните години и дори дни от живота му ще видите една непоносима агония на един смазан човек, който се е уморил да се бори с бюрокрацията, с бездушието и жестокостта на съветската власт. Жилищни проблеми, цензура, ограбване на труда му с неизплащане на хонорари, възпрепятстване на пътуване с цел лечение… Надеждата му е, че Сталин като един всесилен Воланд - подозирам, че би трябвало да е Фоланд, но преводачът е запазил руското произношение на немското име) ще реши проблемите му и ще накаже всички чиновници, бездарни поети и писатели, редактори и театрални директори, които съсипват живота на Михаил и любимата му жена. Сталин харесва пиесата Дните на Турбини, но не е покровител на автора, а по-скоро негов инквизитор. Булгаков ту го печатат, ту го уволняват. Живот излязъл сякаш от перото на Кафка. Както и да е. Това е книга изповед и едновременно вик за помощ, за възмездие. Очевидно авторът е бил подготвен и за двата варианта. Пилат унищожава Йешуа, а Воланд(Фоланд) хвърля в хаос и пламъци Москва. Което леко препраща към събитията от 1935 до 1938 г. с убийството на Киров, процесите на Вишински, репресиите на НКВД и т.н. Какво друго освен въздаване на вселенска справедливост може да е за един човек презиращ съветския строй(Кучешко сърце) избиването на хиляди комунисти, офицери, чекисти? Проблема е, че машината смазва милиони и не всички от тях са главорези като Тухачевски и Троцки. Напротив, Сталин няма за цел правосъдие, а безогледен терор, с който да укрепи властта си. И успява. А за Булгаков остава тихо да угасне в нищета и самота.

Много се отплеснах! Да обобщя. Романът е страхотен! Прочетете го задължително. За тези, които не го харесват препоръчвам Даниел Стийл и Боби Цанков. Лека вечер!