Читателски коментари (за „Москва — Петушки “ от Венедикт Ерофеев)

  • 1. Оплин Йорданов (29 април 2007 в 10:04)

    На едно място самият Ерофеев казва, че добрата книга трябва да е като 24-и каратово злато: да може да се чете, откъдето и да я отвориш!!! „Москва-Петушки“ напълно отговаря на това самоизискване. Това е изумителна книга, в някакъв смисъл идиотска и при това — в етимологическия смисъл на тази дума. Вътрешният свят на Веничка — паноптикум на един уникум, разгърнат в оптимума и минимума на „руската душа“. „Руската душа“ — да се е смееш или да плачеш? Да кажем само, че ако Аристотел бе жив днес, щеше да напише не само и просто „За душата“, а още и „За руската душа“, защото това са две отделни работи. Един приятел казваше по тоя въпрос така: „Бурлаки на Волге“ ли? Убеден съм, че в оригинала те всъщност се усмихват…и са щастливи!!! „Москва-Петушки“ откровява за всичко това с трогателен интимитет и искрометно дързост! Накрая, след последната страница, се оказва, че — по парадокс — „трето е дадено“: нито още се смееш, нито вече плачеш! Просто мълчаливо потресаваш…

  • 2. Ивайло Иванов (15 юни 2007 в 12:05)

    Това е книга,която може да се чете повече от един път … и то все с удоволствие!

  • 3. Валентина Димитрова (15 юни 2008 в 00:20)

    Препоръчвам горещо!!! За смях, за плач, за размисъл, за душата, за коктейлите … книга за всеки!

    • 4. Славомир Станчев (15 юни 2008 в 21:21)

      Всеки ред си пасва на мястото, като вцепенено лице на опулени очи

      П.П. Добър коментар, Павловна :)

  • 5. комерсиален (20 юни 2008 в 19:40)

    Лично аз много трудно я изкомнсумирах тази книга. Беше ми прекалено абстрактна. Особено с вдигането на градусите все по-трудно ми беше да следя и повествованието, и героите, и остроумията и всичко. Сигурно дълбочината на руската душа е прекалено необятна за моя скромен мироглед. но какво пък … не бих казал, че съм се минал с книгата.

    • 6. моминсбор (5 октомври 2009 в 01:06)

      сигурно си много малък.

  • 7. Dexter (13 март 2010 в 21:09)

    Няма какво да се лъжем.Това е шедьовър, в чистия смисъл на думата.Уникална и проста в изказа си.Това е опитът на един алкохолик, да оправдае себе си и пиенето, като неизменна част от самия него.

    За да ме разберете по-добре, ще го напиша така —

    Все едно сте погледнали към света около вас, взирайки се през бутилка бяло вино :)

  • 8. д. (25 ноември 2017 в 20:03)

    Не, не — за алкохолът не съм съгласен. Не е алкохолик авторът, колкото и да се преструва. Делириумът беше по-екзистенциален, по-заплетен, отколкото някакъв пиян във влака. Всички вметки от Библията … и изобщо от един момент нещата станаха много сериозни докато не се стигна до финал, на който и Кафка може да завиди. Но мисълта ми беше, че алнохолът беше използван като катализатор, а това с коктейлите и пиянските анекдоти по-скоро беше чат от цялата сатира, която се лееше по-щедро от въпросния алкохол.

    Иначе съм съгласен, че книгата не е нищо по-малко от шедьовър.

  • 9. emko8 (16 януари 2018 в 19:17), оценка: 6 от 6

    Ей, хора! Моля, обяснете ми — тия, които са давали оценки по-малко от 6 на тая книга, душа ли нямат или ум?

Само регистрирани потребители могат да дават коментари.