Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Корекция и форматиране
Epsilon (2023)

Издание:

Автор: Никола Григоров

Заглавие: Зелен дом

Издание: първо

Издател: Авангард Прима

Година на издаване: 2018

Тип: научен текст

Националност: българска

Печатница: Печат БПС ООД

Редактор: Любка Григорова

ISBN: 978-619-239-063-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15845

История

  1. — Добавяне

1.2. Пътят към почти нулево енергийна сграда

В директивите на ЕС от 2010 г. и 2016 г. за енергийните характеристики на сградите се посочва, че с увеличаване броя на сградите в Европа, покриващи минималните енергийни изисквания, има и голям брой от тях, които са значително по-ефективни в енергийно отношение с показатели, близки до нулевото потребление на енергия в резултат на използването на съвременни иновативни технологии, материали и технически съоръжения. Необходимите количества енергия в сграда с близка до нулевата или с много ниска стойност, в значителна степен следва да бъде произведена от ВЕИ, вкл. от ВЕИ, разположени на място или в близост. Това са т.нар. пасивни сгради (Passive house), които са се утвърдили като международно признат стандарт за енергоефективна архитектура в Европа, а началото е положено от проф. Волфганг Файст през 1988 г. като теория, а през 1991 г. е завършена и първата пасивна сграда в Дармщат — Германия.

През последните години стандартът „Пасивна сграда“ бързо придобива популярност и се утвърждава като надежден преход в строителството и потреблението и разширява своя обхват и в други климатични зони, а не само в зоните на континентален климат. По приблизителни данни до към 2013 г. в целия свят са били построени повече от 50 хил. сгради по този стандарт. А самият факт, че те са построени в 45 страни в света, доказва неговата приложимост за различните климатични зони, като проектирането и строителството се свеждат до оптимизиране на решенията в съответствие с местните условия.

Както вече се посочи и на други места, около 40% от потреблението на енергия и една трета от емисиите на СО2 се дължат на сградите. С приложението на стандарта за почти нулево потребление на енергия в ЕС след 2020 г., тези стойности постепенно и по един устойчив начин ще бъдат намалявани. Доказателство за тези очаквания са успешната реализация на стандарта в продължение на близо вече 30 години. Стандартът Пасивна къща се е доказал също в изграждането на всички видове сгради — от индивидуални къщи, до училища, магазини, офиси и многофамилни сгради.

Основният принцип на стандарта Пасивна къща е, че топлината, която не се губи, логично не трябва да се осигурява чрез активни системи за отопление, а да се постига с помощта на добре изолирана сградна обвивка, „пасивни“ източници като слънцето, както и вътрешни източници като топлината, излъчвана от хората, и домакинските уреди са достатъчни за отопление на обитаемото пространство. Към това се добавя и ефективната вентилационна система, чрез която топлината на изходящия въздух се отдава на входящия свеж въздух.

Десет са причините, които биха могли да се посочат, поради които стандартът Пасивна къща е идеалната концепция за почти нулевоенергийни сгради с изключително висока енергийна ефективност и с използването на енергия от възобновяеми източници.

1. Стандартът Пасивна къща е съвременна концепция, която разглежда сградата като единен организъм. Възприемането на такъв комплексен подход, позволява от самото начало да бъдат предотвратени грешки при проектирането, а впоследствие и при самото строителство.

2. Той е убедително доказал се в практиката, чрез построените десетки хиляди сгради в последните 20–30 години, а неговото съответствие се осигурява чрез използването на специализиран софтуерен пакет за проектиране.

3. Стандартът Пасивна къща е достъпен за всички — това не е защитена марка, а стандарт за гарантирано качество и енергийна ефективност.

4. Концепцията Пасивна къща е подходяща както при строителството на нови сгради, така и при енергийно ефективно обновяване на съществуващи сгради.

5. Стандартът Пасивна къща е съвместим с всеки архитектурен стил и не стеснява полето на приложимост, т.е. всички видове сгради могат да се строят чрез използването му, независимо дали са самостоятелни къщи, многоетажни сгради, училища, болници, офиси и др. Т.е. той има универсален характер.

6. При стандарта Пасивна къща старателната подготовка и съчетаване на детайлите и използваните висококачествени компоненти, допълвайки се взаимно, осигуряват оптимално равнище на енергийна ефективност. Качеството на тези компоненти, както и на цялата сграда, може да се провери при сертифицирането им.

7. Редица текущи научноизследователски програми са посветени на по-нататъшно усъвършенстване на стандарта Пасивна къща. Резултатите от тях са подробно описани в научната специализирана литература. Същевременно множество обучаващи институции в целия свят предлагат специализирани курсове за обучение на архитекти и строителни специалисти по въпросите на Пасивната сграда.

8. В дългосрочна перспектива, в резултат на ниските разходи за енергия, сумата на общите разходи на Пасивната сграда е по-ниска от тези на сградите, построени в съответствие с действащите в момента енергийни стандарти.

9. Поради надеждната топлоизолация и високоефективните им технически системи, Пасивните сгради консумират много малко енергия. В дългосрочен план ниското остатъчно потребление може успешно да се задоволява чрез възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).

10. С Пасивната сграда като основа за сградите с положителен енергиен баланс (energy +), нулево енергийните и ниско енергийните сгради или т.нар. почти нулевоенергийни сгради, енергийната революция е възможна.

Пасивните сгради предоставят много по-широко поле на ефективност, защото те са:

Комфортни. Пасивната сграда се характеризира с постоянна температура по всички вътрешни повърхности и постоянен микроклимат без температурни колебания или течения както през студените зимни месеци, така и през периодите на летни горещини. В същото време отличната вентилационна система на Пасивната сграда осигурява достатъчно свеж въздух със стайна температура и допринася за високо качество на въздуха в помещенията.

Повечето инженери все още приемат вентилацията основно като средство за охлаждане, отопление и решаване на други топлинни проблеми. Но всъщност, най-важната задача на вентилацията е осигуряване на качествен вътрешен микроклимат. Наличието на постоянен приток на свеж въздух в помещенията е изключително важен за здравето на обитателите. А хората, които живеят в пасивни къщи, затвърждават убеждението за необходимостта от качествен микроклимат, след като са усетили въздействието му върху комфорта и здравето си.

Устойчиви. Тъй като използва много малко енергия от самото начало на експлоатацията си, Пасивната сграда допринася за съхраняване на ограничените природни ресурси, а малкото потребявана енергия заменя с възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Със или без включване на ВЕИ, с високата си енергийна ефективност, Пасивната сграда намалява значително емисиите на СО2 и има реален принос към опазване на климата.

Новаторски. Пасивната сграда е съвременен стандарт за строителство, откриващ нови перспективи пред архитекти и инженери. Промишлеността реагира положително на пазара, задвижван от нуждите на Пасивните сгради, чрез разработване, производство и предлагане на нови високоефективни продукти. По този начин инвестициите в комфорт и ефективност създават добавена стойност по цялата верига от научноизследователската дейност до крайното потребление и експлоатация.

Надеждни. Десетките хиляди построени през последните десетилетия пасивни сгради са с отлични експлоатационни качества. Неколкостотин от тях са били емпирично контролирани и подложени на детайлно провеждани изпитания. Резултатите неизменно са били положителни.

Дълготрайни. Високата степен на сградно изолиране, проектирането без топлинни мостове и въздухонепроницаема сградна обвивка са трите ключови условия, необходими за постигане на високо ниво на енергийна ефективност на П. с. Това придава на строителната конструкция дълготрайност, която е присъщо качество на П. с.

Различни. П. с. не е задължителен регламент за строителство. Хората обаче са привлечени към този доброволен стандарт за проектиране и строителство поради неговата простота и заради ползите, които предлага.

Достъпни. Пасивните сгради са продукт с по-високо качество. Ето защо в резултат на използваните висококачествени материали и сградни компоненти, първоначалните инвестиционни разходи обикновено са малко по-високи от тези при обикновените сгради. В процеса на жизнения си цикъл, изключително ниските експлоатационни разходи, ги правят по-рентабилни и конкурентоспособни на традиционните сгради. Така например при П. с. общата енергийна консумация е толкова малка, че с основание за нея може да се каже „прекалено евтина, за да се измери“. Това наистина е така — сметката за отопление за една пасивна къща от 100 m2 в Германия е от порядъка на 250 евро за година. Такива сметки обикновено се плащат за месец (проф. Вайс).