Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
няма

Информация

Сканиране и разпознаване
Андрей Скордев (2022 г.)
Форматиране и корекция
Димитър Скордев (2022 г.)

Издание:

Автор: архитект Генчо Скордев

Заглавие: Изграждането на паметника на свободата на връх Столетов

Година на издаване: 1980

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/17075

История

  1. — Добавяне

Приложения

Относно електронната версия

Тя бе подготвена през 2022 г. от Андрей и Димитър Скордеви (внук и син на автора). При подготовката ѝ бяха извършени отделни малки изменения в текста. Онези от тях, които не се свеждат до корекции от типографски или правописен характер, са следните:

1. В четвъртия абзац на текста думите „неудобни съобщения и пътища“ бяха изнесени извън скобите, където се изброяват лоши климатични условия.

2. В седмия абзац на текста отпадна предлогът „на“ пред думите „паметното Орлово гнездо“.

3. В т. 4 от списъка на илюстрациите името Занков бе заменено със Заяков — име, споменато на три други места в книжката, докато име Занков не се среща другаде в нея, а явно се има предвид един и същ човек (във въпросната точка от списъка пише „инж. М. Занков“, а трите споменавания, за които става дума, са: два пъти „инж. Минчо Заяков“ и един път „инж. М. Заяков“). Въз основа на съображения от подобен характер името Къвръков бе замененов с Кавръков в абзаца, започващ с думите „През месец септември 1928 г.“ (стр. 10 на оригиналното издание).

4. В изречението (стр. 16 на оригиналното издание), където става дума за макет на бронзовия лъв, „направи“ и „се установи“ бяха заменени съответно със „се направи“ и „установи се“. Бележката под линия, започваща на същата страница с думите „През време на строежа не станаха нещастни случаи“, бе включена в основния текст поради неяснота на кое място в него е трябвало да бъде препратката към тази бележка.

5. В т. 5 от същия списък „Изглед на паметника от запад“ бе заменено с „Изглед на паметника от изток“. Съображенията за замяната са следните: на снимката южната страна на паметника е отляво, а северната отдясно, това обаче е възможно само ако снимката е правена от някоя точка източно от паметника (освен ако е бил отпечатан огледалният образ на фотографското изображение).

6. В края на списъка вместо посочването със „стр. 1“ и „стр. 4“ на местата на двете изображения, които са на кориците, бе предпочетено „На предната корица“ и „На задната“.

За разпределението на материала по страници в оригиналното издание

Следната таблица показва първия ред, но без евентуално наличните интервали в началото му, за всяка от страниците с текст на оригиналното издание, които са след заглавната му страница.

Стр. Пръв ред на страницата
3 За увековечаване на величествената Шипченска епопея, която
5 Строителството на паметника бе възложено от Комитета на
7 ските пълчища, представлява ценен природен паметник, който тряб-
8 други камъни, но тъй като на върха и близо до него нямаше гра-
9 во от необходимия пясък. През последните години за строежа се
10 толов, скулптора Ал. Андреев и членовете на Комитета Хр. Вакарел-
12 бяха открити много гробове с кости на убити през войната, които
13 През пролетта на 1927 година бяха завършени подготвителни
15 За смесването на цимента с пясъка се направи площадка, съ-
16 През следната 1928 година бе иззидан главният корниз и ета-
17 ботниците се стремяха да бъдат по-далече от тях, даже не смееха
19 недостатъци /влагата в паметника, пукнатини в ж.б.площадки на
22 СПИСЪК НА ИЛЮСТРАЦИИТЕ
23 4. Пред южната страна на паметника. Отляво надясно /прави/ :

Страници 2 и 24 са празни. Страници 4, 6, 11, 14, 18, 20 и 21 са заети съответно от изображенията с номера 1, 2, 4, 5, 6, 7 и 8 в списъка на илюстрациите. Изображението с номер 3 се намира в долния край на стр. 7.

За едно включване на текст и илюстрации от книжката в книга на друг автор

Изобилни сведения за изграждането на паметника са дадени в книгата на Мойсей Мойсеев „Градеж от кости, обич и камък“, издадена от „Абагар“ през 2002 г. В нея (вж. страници 94—104), с надлежно цитиране на източника, е включен и текстът на настоящата книжка (без този на заглавната страница и без списъка на илюстрациите). Включени са също, но без цитиране на източник, три от илюстрациите (вж. страници 238—240). На стр. 136—141 са публикувани текстове и от други материали от арх. Скордев във връзка с изграждането на паметника — от единадесет писма до арх. Атанас Донков и четири доклада до Комитета (съобщава се, че това е първото публикуване на въпросните текстове).

Някои релевантни източници в интернет

Както напомни арх. Михайлина Скордева, дъщеря на автора, много информация за изграждането на паметника и за неговите строители е била представена и на изложба „Строителите на Паметника на свободата“ (показана първо в Казанлък по повод на 85-годишнината от освещаването на паметника). До изображения на 29 табла от тази изложба може да се стигне (проверено на 22 май 2022 г.), като на страницата https://www.shipkamuseum.org/ се избере опцията „Временни изложби“ от менюто за експозиции и след това се използва връзката, дадена в края на сведенията за изложбата.

Добре четливи частични факсимилета на четири от писмата, споменати във връзка с книгата на Мойсей Мойсеев, на едно друго писмо от арх. Скордев до арх. Донков и на един от споменатите доклади до Комитета могат да се видят на сайта на БНТ в страница, отразяваща публикация на Татяна Йорданова в „БНТ Новини“ от 6 март 2022 г. Адресът на тази страница е https://bntnews.bg/news/pametnikat-shipka-monumentat-koito-mozheshe-da-ostane-nedovarshen-1187613news.html (посетена бе на 11 май 2022 г.).

Край