Читателски коментари (за „Обявяването на лот № 49 “ от Томас Пинчън)

  • 1. Пеков (27 декември 2020 в 03:02)

    Двукилометрични изречения, описващи паническа параноя на изпаднала в нервна криза средностатистическа американска домакиня. Книгата я спасява хуморът, и безсрамните но интересни персонажи с които се сблъсква средностатистическата американска домакиня в нервен срив. Колкото и прозата да е усукана като макарон около вилица, посланието скача ясно и разбрано и те праска по зачетения нос, ако някой го забележи сред цялата параноична конспирация оплела дедуктивните способности на средностатистическата американка, а именно ако тази невероятна конспирация не бе натрапила своята загадъчна сим

  • 2. Пеков (27 декември 2020 в 03:14)

    Загадъчна символност, то от самата средностатистическа американска героиня няма да остане нищо. Нито един ред, нито един лист, към изобщо някаква история, нито допирателна до каквото и да е било, извън кулата от приказките, където са затворени неосъществените принцеси.

  • 3. д. (7 януари 2021 в 22:29), оценка: 6 от 6

    Не съм съгласен с констатациите ти, друже. Не знам как да започна, но искам да кажа, че първият път като затворих последната страница и си казах „Чакай! Какво изпуснах?!?“ И веднага почнах отново да я чета от начало, което не ми се е случвало от много време. Тогава установих, че съм чел с грешна нагласа книгата и съм изпуснал страшно много — едва ли не всичко. В тази книга главната героиня Едипа се бори едновременно с ентропията и съдбата, които са свързани и я тласкат винаги към ръба, докато тя е принудена да приеме Завещанието, което пък не е нищо друго освен синекдоха на самите Съединени щати. Отделно от всичко — това е най-компресираният текст, който съм чел. Всичката мазнина, всичко ненужно е премахнато, така че думите, изреченията са едва ли не под налягане, готови да избухнат всеки миг. Сумарно съм чел книгата три пъти в оригинал и два пъти преведена и все още не може да ми омръзне. Прочетох и другите две наскоро преведени на Пинчън, а опитах и „Гравитация на дъгата“ в оригинал, но нещо не ми се получи. „Обявяването на серия 49“ за мен ще си остане най-добрата книга на Пинчън, а също така една от най-хубавите книги въобще. Дайте й втори шанс, Пеков, няма да съжалявате.

  • 4. Пеков (15 януари 2021 в 00:12)

    Трябва да призная, че това ми е първият сблъсък с този автор. Реших да започна V и виждам допирни точки между двете книги. Да съм изпуснал много при първо четене ме подканя самият стил на писателя, така че мога призная за горният ми коментар, че е прибързан и повърхностен. След много хиляди страници по късно, ако не съм премахнат от потайна алтернативна комуникационна система, ще се обадя пак.

Само регистрирани потребители могат да дават коментари.