Читателски коментари (за „Нощта на върколака “ от Любомир Николов)

  • 1. Николай (27 април 2011 в 19:55)

    Здравейте. Книгата ми изглежда много интересна, но имам един въпрос. В упътването пише, че накрая на книгата има някаква таблица, но аз нещо не мога да я намеря. Ако наистина няма такава искам да ми кажете, от какво трябва да се състои тази таблица. От бързия преглед разбрах, че трябва да са числа но от колко до колко(предполагам от 1–12, но не съм сигурен). Благодаря предварително.

    • 2. Читател (5 януари 2012 в 20:50)

      Да, наистина числата са от едно до дванайсет. Не е нужно да използваш таблица — аз лично използвах две зарчета със същия успех :) Хвърляш и зависимост от числата, които са ти се паднали избираш отговор. Надявам се да съм помогнала. И наиастина книгата е много интересна, препоръчвам я на всеки :)

      • 3. YGP (5 януари 2012 в 22:55)

        Това с двете зарчета вероятно е най-лесното, но все пак неправилно решение, защото 1 не се пада никога, а другите комбинации съвсем не са равноверятни. Например 7 = 6+1, 5+2, 4+3, 3+4, 2+5 и 1+6 (двете посоки защото зарчетата са независими), докато за 2 имаме само 1+1 и нищо друго. Така че ако наистина е 1 до 12 — направете си таблица или най-добре кръг разделен на 12 части (лесно се прави). Другата по-интересна възможност е да си направите додекаедър от картон и да си го надпишете (правилен многостен с 12 страни, едно от петте платонови тела — намерете му разгъвката из нетя), но определно няма да е лесно, пък и най-вероятно няма да излезе много правилен (дори зарче от картон няма да е достатъчно добро).

        Затова препоръчвам кръг и си боцкате със затворени очи, а може и на дъното на чиния и хвърляте топче. Ако имате рулетка (от онези играчките) може и с нея. Ама с кръг и собствения пръст си е най-бързо тегленето.

        • 4. YGP (5 януари 2012 в 23:05)

          Всъщност забравих да уточня. Това всичко ако шансовете за всяко число са равновероятни. Но може в тази таблица те да не са равновероятни, така че е добре да я има таблицата, както и размерите й (да не би различните редове да са с различен размер, променяйки по този начин вероятностите).

  • 5. IcoKirov (28 ноември 2015 в 19:54)

    Честно казано съм раздвоен…

    от една страна, историята е интересна. и сравнително добре написана.

    от друга страна, можеше и по-добре да е написана, но по важното е че по едно време в книгата трябваше да използвам това за случайните числа. избрах едно число (аз използвам апликация за зарове на телефона, хвърлям зар с 12 страни и квото се падне), та хвърлих аз, гледам на числото и общо взето ми пишеше „нямаше късмет — умря!“ с малко повече думи… това серозно ли е… едно е да направя аз избор на случаен принцип, и да се окаже грешен, ама да края на историята ти зависим изцяло от зар (или нацелване на число на сляпо)… малко е мързеливо…

Само регистрирани потребители могат да дават коментари.