Покъртителна история, толкова по-покъртителна, колкото по-измислена изглежда. Книга, която според мен не бива да се пропуска.
Задължително четиво!
Страхотна! Една от най-добрите книги, които съм чела!
Заради малкия на бой коментари се свеня да редя и аз думи тук — изключителна!
Ако изчезнат придобивките на цивилизацията градена хиляди години, на бял свят излизат най-долните човешки страсти. Трудно се става човек, но да станеш дивак, е достатъчно да ожаднееш, огладнееш и да разбереш, че си безнаказан. Най-вероятно нещо такова ни очаква евентуално при бъдещ апокалипсис. Дано не става.
Да…и когато у някого е заложена известна доза агресия, известен стремеж към надмощие, колко лесно те се превръщат в кръвожадна жестокост. Почти ми настръхна косата, докато четях. Наклонности, превърнати в ужасяваща проява. И е изумително, че на подобно място, при подобни обстоятелства, здравият разум (или остатъците от него) е безсилен срещу първичните инстинкти, срещу страстта да убиеш, да нараниш, да се наложиш със сила. Изумително е колко опияняващи са тези наклонности, като зараза, с която не можеш да се бориш.
Завършекът е наистина покъртителен — контрастът между неведението и донякъде нехайното предположение, че децата играят на война и между реално случващото се, на границата между Живота и Смъртта. Препоръчвам горещо книгата на всеки!
Идеята е много добра, но честно казано очаквах повече. Според мен има автори, които биха могли да разкажат историята по-добре. От друга страна докато четях книгата и ме беше налегнало едно ужасно чувство, което идва да покаже, че е предала тягостното настроение.
Тази книга ме изуми истински и още ме хвърля в размисли като се сетя за нея. Радвам се че успях да я намеря и да я прочета, хареса ми и това, че определено те изненадва, шокира и те кара да се замислиш за много неща.Според мен това е задължително четиво за всички, особено за тези, които се интересуват от човешката психология.
Ето защо хората трябва да умеем да владеем емоците си, инстинктите си.. И се доказва за пореден път, че в първичността на хората убива човешкото. Сякаш човек се ражда лош, обречен цял живот да търси доброто ….
Книгата в началото беше малко скучна, но края е …нямам думи.
Смятам, че книгата можеше да се разкаже по- добре, но историята е наистина много интересна. Кара те да се замислиш, дори лично докато четях чувствах безнадежност и безсмислие в съществуването ми, което говори, че книгата е много добра, но, лично според мен, за шедьовър трябвало е да се преразкаже по- добре
Забравяш, че книгата е писана 54-та.
Това е класика.
Па кой как може да развива или е развил тази оригинална идея после няма никакво значение.
Точка.
Историята на пръв поглед е трудна за вярване. И след това осъзнаваш, че тя е абсолютно реалистична… Въпреки това, далеч не най-вълнуващата книга, която съм чел. Основната ѝ ценност, по мое мнение, че хвърля светлина върху начина, по който в праисторическите времена е възникнала обществената йерархия и религията.
Зловеща, именно заради реалистичността си. Накрая просто ти горчи и ти се ще да я беше пропуснал.
Внушенията са добри
, проникновенията — ценни, но книгата ми е скучна, написана като че ли с чук и длето, не с писалка и хартия. Не ми е сред любимите, определено.
Единствено не ми хареса това, че всичко интересно в тази книга е събрано в последните 2 глави..
Много е важно, на каква възраст се чете тази книга — според мен, между навършени десет и петнайсет години, тя би могла да е светопроменящо четиво, с огромно значение за изграждане на човешкото у човека!
Идеята е интересна. Но да пишеш четимо изглежда е повече от трудно. И май четимо пишещите писатели (с малки изключения) не се числят към класиците. И сигурно е за хубаво.
Преводът има някои съществени и необясними за мен грешки. Това е само от първите 20 страници:
„He was old enough, twelve years and a few months…“ — „Беше достатъчно възрастен — на четиринадесет години и няколко месеца…“
„He turned quickly, his black cloak circling.“ — „То се извъртя тъй рязко, че червената му пелерина описа дъга.“
Ако имате възможност, прочетете друг превод (ако изобщо има такъв).
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.