Читателски коментари (за „Свирепия “ от )

  • 1. Мартин (8 юни 2010 в 12:14)

    Най-големият …! Чел съм всичките му книги(по два-три пъти) и ги препоръчвам на всички почитатели на екшъна, които нямат нищо против малко нецензурни изрази.

  • 2. jujia (16 юни 2010 в 11:03)

    Само дето много освирепя накрая))).

  • 3. Ивайло Христов (1 май 2024 в 19:24), оценка: 1 от 6

    Невероятни глупости, писани от и за „диваненкомандоси“, които партенка не са помирисвали, а АК са пипали само в CS. Достатъчно ми беше да прочета първите няколко изпълнени с абсурди абзаца, за да се откажа да си губя времето с тоя измислен „тюлен“, цял живот усвоявал средства от бездънния армейски бюджет на краварите. За информация на възторжените почитатели:

    — десантните парашути не се изработват от коприна, а от памучен плат или от синтетика;

    — парашутите се отварят с изтегляне на ръчка (или при спортните модели — на изтеглящо парашутче от джоб в долния десен ъгъл на раницата), а не с „издърпване на въженце“;

    — максималната височина, от която се скача без кислороден апарат, е 3500 метра; при скок от 5700 метра парашутистът гарантирано ще изгуби съзнание от кислородна недостатъчност още при отделяне от самолета;

    — при частично неразтваряне на главния парашут (което не се дължи на „свита от напречния вятър клетка на парашута“, а на преметнати върви вследствие неправилно скатаване) не се режат вървите (поне не и от края на ВСВ насам), а се използват монтираните на коланите „отцепки“, с които парашутистът се откача от главния купол и отваря запасния парашут;

    — вероятността за оцеляване при неразтваряне и на двата парашута е по-малка, отколкото да спечелите 6-ца от тотото, без да сте… онодили… Ирен Кръстева;

    — по време на нощен скок нямате никакъв шанс да видите купола на парашута над главата си, освен ако не го осветите с фенерче (с което пък се превръщате в ярко светещо петно в небето, добре видимо от земята);

    — общото тегло на екипировката на един десантчик рядко надхвърля 10 кг и никога — 15 кг; 50 кг екипировка може да бъде носена максимум един километър, и то с почивки на всеки 100 метра :)

    • 4. pechkov (31 май 2024 в 18:01)

      Написано е още в началото:

      „За да се избегне компрометирането на специални операции, източници и методи, някои имена, местоположения и периоди от време са променени. Не са спазени и тактически подробности и хронологични последователности, за да не бъдат издадени начините за водене на най-съвременната война със специални методи.“

      И като се казва „най-съвременната война“ — следва да се има предвид активните години на служба на Марчинко, т.е. 1958 — 1989.

      Относно произведението — „пиперливия“ стил е по-скоро съвсем нарочен, и за целта е много вероятно да са променени редица технически подробности като например описаните в предишния коментар. Лично според мен по-голям принос за тези произведения има Вайсман. Марчинко има няколко книги от поредицата, които е писал сам, и пак лично мнение — не стават за четене.

      Като фен на поредицата, която разбира се по разбираеми причини, които са ясно описани в самите произведения, ми е ясно, че това е само роман и нищо повече. Не се очаква в тези произведения да е описано точно и подробно с технически термини как се борави с оръжие, нито как се управлява самолет. Т.е. тези произведения не са наръчници, а са за забавление.

      Разбира се феновете на холивудските бълвочи в които човек с юмручен удар може да отмести друг човек на 10 метра например (и този другия да оживее), както и други подобни щуротии, които нарушават поне половината закони на физиката — имат пълното право да НЕ четат „Свирепия“.

      Благодаря.

      • 5. Ивайло Христов (3 юни 2024 в 20:33), оценка: 1 от 6

        Интересна гледна точка… За мен, като човек, служил в парашутно-десантни войски по времето на активна служба на Марчинко, написаното изглежда точно като сценарий за холивудски бълвоч. И нарушава повече физични закони от най-евтините китайски кунг-фу екшъни. Но, както казал котарака — въпрос на вкус ;)

        • 6. notman (4 юни 2024 в 00:31)

          Нарушени точки 2, 4 и 5 от правилата.

          • 7. Ивайло Христов (4 юни 2024 в 02:48), оценка: 1 от 6

            Не съм запознат с номенклатурата на НАТО, „май френд“. Скачал съм с доста американски парашути — от Parafoli през 80-те, та до съвременните Troll за B.A.S.E. jumping. Ако ми посочиш марка и модел, ще ти кажа дали имам опит с него. Но след като дори съветските УП-9 и УТ-15 от 50-те години имаха отцепки, не виждам как НАТО-вските десантчици ще режат върви и колани при частично неразтваряне.

            • 8. notman (4 юни 2024 в 22:32)

              Нарушени т. 2, 4 и 5 от правилата.

Само регистрирани потребители могат да дават коментари.