Читателски коментари (за „Изгубеният символ “ от Дан Браун)

  • 1. Петър (21 януари 2010 в 22:59)

    Не зная как, но все пак изчетох коментарите до тук, и бих желал и аз да си кажа мнението относно Дан Браун и „Изгубеният символ“. До тук авторът понесе критики от повечето читатели по няколко въпроса и бих искал да ги коментирам:

    1.Книгата и силната рекламна кампания са правени с цел пари- Напълно съм съгласен и не виждам нищо лошо в това. Дан Браун е професионален писател и няма нищо нередно да получава средства заради труда си. За съжаление, хората, които умеят да правят пари винаги са били ненавиждани от масите, защото им напомнят за собствената им некадърност.

    2.Възхвалява САЩ- Та това е все едно да обвиняваме Вазов, че възхвалява България. Що се отнася за това, което описва, Америка, също както и църквата, при създаването си е била израз на идеалите на създателите си, но… църквата бива опорочена от Никейския събор и Светата инквизиция, САЩ- от семейство Буш и компания. Обикновено така става с идеалите.

    3.Сюжетът е придвидим- Не съм съгласен. Въпреки че авторът си е изградил определени стереотипи, в историята има доста обрати, и това, което твърдят, че сюжета е ясен още от началото на книгата, просто не е вярно.

    Това ми е мнението за негативните коментари до тук. Сега искам да споделя и собствените си впечатления. Преди години, когато прочетох „Шестото клеймо“ на един дъх, установих, че това е един от най-добрите трилъри, които съм чел. След това историята беше развита по подобен начин в Шифъра на Леонардо" и „Цифрова крепост“, което остави у мен горчив привкус и ме отказа да чета „Метеорит“. Сега седнах да прочета „Символът“, защото ми беше подарък, и не исках да обидя човека, който ми подари книгата, но пък останах приатно изненадан. Вярно, че не е от класата на „Шестото клеймо“, но пак е интересна. И вътре има неща, над които да се замислиш. И те не са доразвити в книгата, защото са там, за да предизвикат интерес, да те накарат да се позаинтересуваш и да се разровиш, защото това не е научно, а е художествено произведение. Преди „Шифъра“ съвсем малко хора, основно в научните среди, знаеха каква всъщност може би е символиката на Граала. Сега, като че ли, всички са съгласни с теорията на Браун, изписаха се книги „За“ и „Против“ теорията, но предизвикаха интерес. И със „Символът“ е същото, не да доказва нещо- това не е целта, а да събуди интерес. Поздравявам ви, ако сте имали нервите, да изчетете този пост до края, благодаря ви и искам да кажа, че не ангажирам никого с мнението си. В спорът се ражда истината.

Само регистрирани потребители могат да дават коментари.