Произведения

Роман

Биография

По-долу е показана статията за Трейси_Шевалие от свободната енциклопедия Уикипедия, която може да се допълва и подобрява от своите читатели. Текстовото й съдържание се разпространява при условията на лиценза „Криейтив Комънс Признание — Споделяне на споделеното 3.0.

[±]
Трейси Шевалие
Tracy Chevalier
Трейси Шевалие, 2013 г.
Трейси Шевалие, 2013 г.
Родена19 октомври 1962 г. (62 г.)
Професияписател
Националност САЩ,
 Великобритания
Активен период1997 -
Жанрдрама, любовен роман, исторически роман
Известни творби„Момичето с перлената обица”

СъпругДжонатан Дрори
Деца1
Уебсайтwww.tchevalier.com
Трейси Шевалие в Общомедия

Трейси Шевалие (на английски: Tracy Chevalier) е американско-британска писателка на произведения в жанра драма и исторически роман.

Биография и творчество

Трейси Шевалие е родена на 19 октомври 1962 г. във Вашингтон, САЩ, в семейството на Дъглас Шевалие и Хелън Вернер. Баща ѝ е фотограф, който работи с „Вашингтон Поуст“ повече от 30 години. Майка ѝ умира през 1970 г. Има по-големи сестра и и брат.

Завършва гимназия в Бетезда, Мериленд, през 1980 г. Получава през 1984 г.бакалавърска степен по английска филология от Оберлин Колидж. След дипломирането си се премества в Англия, където работи в издателската дейност, първоначално като асистент в редакцията на „Oxford Art Online“, а после като редактор на справочници за „St. James Press“. Заедно с работата си опитва да пише разкази.

През 1993 г. започва да учи творческо писане и получава през 1994 г. магистърска степен по специалността от университета на Източна Англия в Норич, където нейни преподаватели са писателите Малкълм Бредбъри и Роуз Тремейн.

Първият ѝ роман „The Virgin Blue“ (Синята Дева), който започва да пише в университета, е издаден през 1997 г. и получава добра оценка от критиката.

Става известна с втората си книга, „Момичето с перлената обица“, издадена през 1999 г. Творбата е вдъхновена от известната картина на Вермеер и съчетава исторически детайли и художествена измислица. Главната героиня Грийт е прислужница в дома на художника Йоханес Вермер, но с красотата си става част от света на големия художник, въпреки социалното неравенство на XVII век в Холандия и общественото мнение. Романът става бестселър в и е преведена на над 35 езика по света. През 2003 г. е екранизиран в едноименния филм с участието на Скарлет Йохансон и Колин Фърт.

Романът ѝ „Последното бягство“ от 2013 г., който представя историята на английски квакер, който емигрира в Охайо през 19 век, е отличен с наградата за книга в Охайоана.

Участва в представянето на автори като член на различни обществени организации. В периода 2006 – 2008 г. е председател на Управителния комитет на Обществото на авторите на Великобритания. Получава отличието „доктор хонорис кауза“ от Оберлин Колидж и университета на Източна Англия.

Трейси Шевалие живее със семейството си в Лондон и Девън.

Произведения

Самостоятелни романи

  • The Virgin Blue (1997)
  • Girl with a Pearl Earring (1999)
    Момичето с перлената обица, изд.: ИК „Обсидиан“, София (2002, 2013), изд. „Санома блясък България“ (2010), прев. Димитрина Кондева
  • Falling Angels (2001)
  • The Lady and the Unicorn (2003)
    Дамата и еднорогът, изд.: ИК „Обсидиан“, София (2007), прев. Зорница Христова
  • Burning Bright (2007)
    Жива жар, изд.: ИК „Обсидиан“, София (2009), прев. Майя Пенчева
  • Remarkable Creatures (2009)
  • The Last Runaway (2013)
    Последното бягство, изд.: ИК „Обсидиан“, София (2013), прев. Надежда Розова
  • At the Edge of the Orchard (2016)
  • A Single Thread (2019)

Екранизации

Източници

Външни препратки

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Tracy Chevalier в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​