Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Let Go of the Banana, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Притча
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
Еми (2020 г.)

Издание:

Автор: Аджан Брам

Заглавие: Лиценз за щастие

Преводач: Снежана Милева

Година на превод: 2016

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо (допечатка)

Издател: Издателска къща „Хермес“

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2017

Тип: сборник (не е указано)

Националност: американска

Печатница: „Мултипринт“ ООД — Костинброд

Излязла от печат: 26.05.2016 (за 1-во издание)

Коректор: Недялка Георгиева

ISBN: 978-954-26-1579-8

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13585

История

  1. — Добавяне

В древността било лесна работа да хванеш маймуна. Ловецът отивал в гората, намирал кокосов орех и издълбавал в него дупка, голяма колкото юмрука на маймуна. Изпивал сладкото мляко и изяждал малко от месестата част на плода. След това завързвал празния кокосов орех за дърво с дебело въже или кожен каиш. Поставял банан в кокоса и се прибирал.

И разбира се, някоя маймуна откривала кухия кокосов орех с банан вътре и се опитвала да го извади. Но дупката била голяма колкото празния юмрук на маймуната. Когато в юмрука имало банан, маймуната не можела да го извади.

Тя се мъчела с часове да си извади юмрука заедно банана, преди да се появи ловецът. Когато го видела да идва, маймуната започвала още по-настървено да се опитва.

Единственото, което трябва да направи, за да избяга, е да пусне банана. После може да си извади ръката и да побегне. Но пуска ли?

Никога! Защото маймуните винаги мислят: „Това е моят банан. Аз го намерих. Мой си е!“.

Ето така маймуните винаги се хващат в капана. По същия начин и хората се хващат в капана.

Да речем, че скъпият ви син умре. Вие безутешно скърбите за него. Мислите за него постоянно. Не можете да спите, не можете да работите. Защо?

Нужно е само „да пуснете банана“ и тогава ще бъдете в състояние да продължите да живеете, без да страдате толкова много.

Но вие не можете да го пуснете. Само защото си мислите: „Това е моят син. Аз го родих. Той е мой“.

Майки са ми казвали, че когато за първи път са се вгледали в очите на новороденото си дете, интуитивно са осъзнали, че това създание не е изцяло сътворено от родителите си; то е създание със свое минало и индивидуалност, гост от незнайно къде, който е влязъл в живота им. От тях се иска да се грижат за него, да го хранят и обичат… не да го притежават.

За съжаление, с годините много родители забравят това и започват да гледат на децата като на своя собственост. Ето защо, когато настъпи моментът да им позволят да си тръгнат, те не са способни на това. А е трябвало да помнят, че един човек никога не може да притежава друг, дори собственото си дете. Тогава не биха се хващали в капана като маймуната и не биха изнемогвали от скръб.

Да обичаш някого — означава един ден да му позволиш да си отиде.

Край