Неочаквано автора този път надмина себе си. Всичките му писънки, за Тъмната кула няма смисъл да надхвърлят 200 страници за книга, защото като цяло са убийствено скучни и неинтересни. Тъй като прати десетина години имах мерак да я довърша (очаквах някакъв изпълнен с мистика и технология финал, епохална творба, титаничен епос) го направих чрез читанка. След като прочетох историята където Блейн Моно се движеше в култовия тъп град Луд реших, че всичко е изчерпано.
Историята с влака беше страхотна там можеше тази книга да се превърне в нещо много по добро, но уви….
Финала е толкова величествен, сякаш един мой приятел го е измислил… ако не знаех колко е дърти бих си казал, че Кинг е на 21 години и това е втората му творба след Ерагорн примерно и двете са приблизително толкова неинтересни и недодялани…
защо ги чета ли…..
Чета ги защото понякога (в тая криза по често) нямам работа и гледам чета някаква фантастика, ама като прочетеш хубавите идва ред на лошите….
Жалко за предишният коментар, не искам да го коментирам.
Книгите от поредицата „Тъмната кула“ са интересни, но на моменти са досадно разводнени. Интересни идеи и хрумвания, ама удавени в прекалено много думи. Аз мисля, че по-кратките произведения на Стивън Кинг са много по-силни. В стремежа си да сътвори една величествена сага авторът е попрекалил и сякаш е писал „на килограм“. Ако това беше събрано в една книга- щеше да е истински бестселър.
Финала ми хареса, даже много, но някак си претупана е цялата книга. Явно е имал срок до 2004-та да завърши похода до кулата и съответно-резултата го виждаме. А явно и на него му е ясно щом иска да ги пренапише. Според мен даже ще е яко да ги преработи и да ги пусне като продължение на сагата.
п.с.Примерно вятъра през ключалката е много добра и си личи, че авторът има още качествен материал за тъмната кула, но има нужда от време съответно
Много голям фен съм на Стивън Кинг, но Тъмната кула наистина е слаба поредица. Разводнена и на места направо изсмукана от пръстите. Героите са чудесни, но фабулата е страшно неестествена и разпиляна, поне от Пустош нататък.
Аз ли си въобразявам, или в Песента на Сузана и Тъмната кула изказът няма нищо общо с Кинг? Имам чувството, че са писани в съавторство. Първоначално помислих, че преводът е слаб, но пък Адриан Лазаровски е превел и Дума Ки, която е блестяща.
Във vbox или в bgmama да ми допускате правописни и пунктуационни грешки разбирам, но в chitanka да ми слагате запетайки, където си искате и да не използвате пълен член, не вярвах…
Слаба поредица, но все пак Стивън Кинг.
До трета част поредицата е страхотна. Оттам нататък… според мен е довършена набързо, вероятно под натиска на някакви срокове в някакви договори.
Набързо!? 20 години са „набързо“?
„Тъмната кула“ присъства в по-голямата част от творбите на Кинг и се явявя точно такава ос и гръбнак за произведенията му, каквато той я описва в поредицата като ос на световете.
Освен официалните 8 части и „Сестрички от Елурия“ има толкова много други книги, новели и разкази, които директно или завоалирано са свързани с Кулата, споделят герои, мотиви, идеи, реплики и образи, че едва ли някой може да ги изброи всичките. Все пак добри хора са направили доста добър опит и за да не заемам място тук, нека просто препратя към списъка:
http://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_King_works_related_to_The_Dark_Tower_series
Амиии, да — набързо. Я провери какви са интервалите между излизането на отделните части от I до III и какво се случва след това. Двайсетте години са почти напълно „изядени“ от първата половина на поредицата.
Поредицата за Тъмната Кула е на високо ниво. Не мисля че е разводнена и прекалено дълга.
Лошо впечатление ми направи немърливата корекция. Последната книга е пълна с печатни грешки и подобни нискокачествени работи би следвало да не се допускат до читанката.
Колкото и хейтъри да се навъдят, това няма да промени факта, че „Тъмната кула“ е може би най-добрата дарк-фентъзи поредица изобщо (не споменавайте, ако обичате „Малазана“ и т.н. — обожавам ги, но те не са от този калибър). И не, поредицата изобщо не е завършена набързо, Кинг отлично е знаел какво прави и как да го направи (освен май в „Песента на Сузана“), още повече, че почти всичките му творби от „Талисманът“, през „То“, до „Сблъсък“ са свързани с вселената на Кулата. Финалът — уникален, най-добрият финал, който поредицата можеше да получи. Така че в този случай (и във всички други случаи и поводи) хейтът не важи.
Още веднъж отзад, докторе…
The Dark Tower: The Gunslinger (1982) — 224 pages
The Dark Tower II: The Drawing of the Three (1987) — 400 pages
The Dark Tower III: The Waste Lands (1991) — 512 pages
The Dark Tower IV: Wizard and Glass (1997) — 787 pages
The Dark Tower V: Wolves of the Calla (2003) — 714 pages
The Dark Tower VI: Song of Susannah (2004) — 432 pages
The Dark Tower VII: The Dark Tower (2004) — 845 pages
Вгледай се внимателно в цифрите в скобичките и се опитай да проумееш какво казват. Поразсъждавай и над обема на всяка от частите. А за да усетиш само с четене, че краят е претупан, ще трябва да почетеш още дооооста книгите на Стивън Кинг.
Напълно съм съгласен с мнението на THE GOD OF TEARS. За мен това е най-добрата поредица, която съм чел!
Чудесна поредица! Краят някак си не ме изуми, но и не ме разочарова. Много досасни и повтарящи се правописни грешки, които отнемат част от удоволствието.
Сагата на Тъмната кула приключи и за мен.
Но не мога да кажа, че съм удовлетворен. Не знам, защо му е било нужно на Кинг да ни влачи през тези почти 900 страници, след като ще ни даде един неприятно елементарен по всеки един книжен критерий край…
„Тъмната кула“ е прилично четиво, затваря окончателно поредицата, но се съмнявам да се е харесала много на читателите си. Нивото по принцип спадна доста след „Вълците от Кала“, и лично аз доста се чудех, дали въобще да дочета поредицата.
Правят ми впечатление бедния речник и многото повторения в книгата, неизпипано и непрофесионално изглежда. :(
Обща оценка за цялата серия — 3/6*, последните две книги я занижават доста мнението ми за нея.
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.
Само регистрирани потребители могат да дават коментари.