Читателски коментари (за „Фондацията “ от Айзък Азимов)

  • 1. Почитател на Фондацията (23 юни 2007 в 06:37)

    „Нека моите наследници решават тези нови проблеми, както аз реших днешния“

    Хобър Малоу

    „Фондацията,“ или „Основанието,“ е поредица от произведения, които заслужават да бъдат наречени „Енциклопедия Галактика.“ С този монументален труд, Азимов демонстрира, че докато ПСИХОИСТОРИЯТА предсказва реакциите на човешките маси, ИСТОРИЯТА, сама по себе си, е изцяло следствие на отделните акциите на всеки един човек.

  • 2. Ники (2 април 2011 в 01:35)

    Препоръчвам този текст пред алтернативната „Фондация“ (от двете добавени тук)

  • 3. katia.gr (11 март 2015 в 11:37), оценка: 3 от 6

    За времето, в което е започната –1942 г — т.е. зората на атомната ера, тази поредица може и да е имала някаква научно фантастична стойност. Но сравнена с технически комплексната и богата на описани светове и сложни сюжетни линии фантастика, която се публикува от 80-те години насам, тази книга ми се видя някак постна, архаична и наивна. Няма нищо освен уж остроумни, но всъщност доста плоски диалози, които показват как притежаващите знания и атомна енергия (молим ви се) народи шантажират и прецакват останалите с цел установяване на хегемония по техен модел. Иначе казано -най-обикновена проамриканска пропаганда, която в годините около и след Втората световна война е имала дълбок политически смисъл.

  • 4. Stas Kirov (11 март 2015 в 13:21), оценка: 5 от 6

    Аз бих се въздържал от подобни коментари, особено ако не съм прочел останалите книги от поредицата!

    А в тях се засягат социални, екологични и геополитически проблеми, които и до днес са актуални, и до днес не само,че не са решени, а и не се предприема нищо за разрешаването им.

    Това,в което се крие силата на фантастите като Азимов, е способността не само да предвиждат, но и да намират решения на такъв тип проблеми.

    Четете не само диалозите и може би ще откриете че, много от материалните и социални придобивки,които съвременният човек приема за даденост тогава са били само в мечтите и книгите на писателите-фантасти.

    А относно фантасиката от 80 ’те години, прочетете интервюта с авторите на това време и ще се учудите колко от тях са се учили от Азимов, Кларк,братя Стругатски, Лем и много други…

    Често съвременни книги и сценарии на филми са просто преразказ, експлоатация и/или доразвиване на идеи на по — горе изброените?!!

    Което обаче не означава,че не се раждат и таланливи нови такива!

    Приятно четене!

  • 5. krasbook (19 юли 2016 в 09:42), оценка: 5 от 6

    „В бъдните времена ще има други кризи, когато силата на парите се превърне в мъртва мощ, каквато е сега религията.“

    Дори само в това изречение се съдържа пророческата сила на творчеството на Айзък Азимов. Вярно, още не се е случило дори с религията, но е сигурно, че ще се случи, защото просто прогреса го изисква.

Само регистрирани потребители могат да дават коментари.