Хуан Боскан (автор)

Произведения

Поезия

Биография

По-долу е показана статията за Хуан Боскан от свободната енциклопедия Уикипедия, която може да се допълва и подобрява от своите читатели. Текстовото й съдържание се разпространява при условията на лиценза „Криейтив Комънс Признание — Споделяне на споделеното 3.0.

[±]
Хуан Боскан
Juan Boscán Almogáver
испански поет
Роден
1490 г.
Починал

Националност Испания
Работилвоенен, възпитател, дипломат, поет
Литература
Жанровепоезия
Хуан Боскан в Общомедия

Хуа̀н Боска̀н Алмога̀вер (на испански: Juan Boscán Almogáver) е испански поет, въвел в испанската литература използвания в Италия 11-сричков стих.

Биография

Титулна страница на Las obras de Boscán y algunas de Garcilaso de la Vega repartidas en cuatro libros, Barcelona, Carlos Amorós, 1543.

Хуан Боскан е роден в благородническо каталонско семейство, но пише на кастилски. След няколко години в армията той заема различни граждански служби, като известно време е възпитател на Фернандо Алварес де Толедо.

През 1534 г. Хуан Боскан публикува превод на „Il Cortegiano“ на Балдасаре Кастильоне. Стиховете му са публикувани посмъртно през 1543 от неговата съпруга. Те не се отличават с особено качество, но въвеждат в испанската поезия нови форми, характерни за италианските поети, като Франческо Петрарка и Пиетро Бембо, и вдъхновили Гарсиласо де ла Вега, по-млад съвременник и приятел на Боскан.

Източници

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Juan Boscán Almogáver в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​