Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Лиценз за щастие
Будистки приказки за просветление - Оригинално заглавие
- About Ajahn Brahm, 2014 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Снежана Милева, 2016 (Пълни авторски права)
- Форма
- Биография
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- Еми (2020 г.)
Издание:
Автор: Аджан Брам
Заглавие: Лиценз за щастие
Преводач: Снежана Милева
Година на превод: 2016
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо (допечатка)
Издател: Издателска къща „Хермес“
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2017
Тип: сборник (не е указано)
Националност: американска
Печатница: „Мултипринт“ ООД — Костинброд
Излязла от печат: 26.05.2016 (за 1-во издание)
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-1579-8
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13585
История
- — Добавяне
Аджан Брамавамсо Махатера (с обич наричан от мнозина Аджан Брам) е роден под името Питър Бетс на 7 август 1951 г. в Лондон, Великобритания. Произхожда от работническо семейство. В края на 60-те печели стипендия и изучава теоретична физика в Кеймбриджкия университет. След дипломирането си преподава една година в гимназия, преди да се отправи към Тайланд, за да стане монах и да се обучава под ръководството на достопочтения Аджан Ча Бодхиняна Махатера. В годините, когато все още е младши монах, получава задачата да състави компилация на английски език за въведение в будисткия монашески кодекс — Виная — който по-късно става основа за монашеското обучение в много манастири на традицията Теравада в западните страни.
Достопочтеният Брам бива поканен в Пърт, Австралия, от Будисткото общество на Западна Австралия, за да подпомогне Аджан Джагаро в преподавателските задължения. Първоначално двамата живеят в стара къща в северното предградие на Пърт, но към края на 1983 г. купуват 97 акра земеделска и горска земя в подножието на Националния парк Сърпънтайн, южно от Пърт. Там сега се намира манастирът „Бодхиняна“ (кръстен на името на техния учител Аджан Ча Бодхиняна). Той е първият официален будистки манастир в южното полукълбо и днес е най-голямата общност на будистки монаси от традицията Теравада в Австралия.
Първоначално на закупената земя няма никакви сгради и тъй като по това време в Пърт има малко будисти и недостатъчно финансиране, монасите сами започват да строят, за да спестят пари. Ето как Аджан Брам се научава да поставя водопроводни тръби и да полага тухли и сам построява много от настоящите сгради.
През 1994 г. Аджан Джагаро напуска Западна Австралия, а година по-късно съблича монашеската роба, поверявайки управлението в ръцете на Аджан Брам. Въпреки първоначалните си резерви, Аджан Брам поема ролята с голяма жар и скоро бива поканен да преподава учението в характерния си хумористичен и вдъхновяващ стил и в други части на Австралия и Югоизточна Азия. Той е изнасял беседи на Международната будистка конференция в Пном Пен през 2002 г. и на четири световни конференции за будизма. Председателства Четвъртата световна конференция за будизма, проведена през юни 2006-а в Пърт. Подобно признание обаче не го спира да посвещава време на болни и умиращи, на затворници и болни от рак, на хора, които желаят да се научат да медитират, и разбира се, на монашеската общност в „Бодхиняна“.
Понастоящем Аджан Брам е настоятел на манастира „Бодхиняна“ в Сърпънтайн, Западна Австралия, духовен ръководител на Будисткото общество на Западна Австралия, духовен съветник към Будисткото общество на Виктория, духовен съветник към Будисткото общество на Южна Австралия, духовен настойник на Будисткото братство в Сингапур, а освен това работи с монаси и монахини от всички будистки традиции за създаването на сдружение на Австралийската будистка общност.
През октомври 2004 г. Аджан Брам е награден от университета „Къртин“ с ордена „Джон Къртин“ за визия, лидерство и заслуги към обществото в Австралия.
Аджан Брам е написал няколко книги, сред които „Отвори сърцето си“. Над хиляда негови Дамма беседи могат да бъдат безплатно свалени както в аудио-, така и във видеоформат.