Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Лиценз за щастие
Будистки приказки за просветление - Оригинално заглавие
- The Origin of Stress, 2014 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Снежана Милева, 2016 (Пълни авторски права)
- Форма
- Притча
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- Еми (2020 г.)
Издание:
Автор: Аджан Брам
Заглавие: Лиценз за щастие
Преводач: Снежана Милева
Година на превод: 2016
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо (допечатка)
Издател: Издателска къща „Хермес“
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2017
Тип: сборник (не е указано)
Националност: американска
Печатница: „Мултипринт“ ООД — Костинброд
Излязла от печат: 26.05.2016 (за 1-во издание)
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-1579-8
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13585
История
- — Добавяне
През 2010 година бях поканен да изнеса встъпителна реч на Световния компютърен конгрес в Брисбън. Нищо не разбирах от компютри, но такива тривиални подробности от рода „не знам за какво да говоря“ не ми попречиха да приема ангажимента.
По време на речта аз вдигнах чашата си с вода и попитах публиката си:
— Колко тежи тази чаша?
Преди да успеят да отговорят, продължих:
— Ако продължа да държа чашата си ето така, след пет минути ръката ще ме заболи. След десет болката ще е значителна. След петнайсет ще изпитвам истински мъки и ще съм един много глупав монах!
Така че какво трябва да направя?
Когато чашата с вода ми натежи и започна да усещам неудобство да я държа, би трябвало да я оставя за минута. След като съм дал почивка на ръката си за шейсет секунди, отново мога да вдигна чашата и с лекота да я държа. Ако не ми вярвате, опитайте сами у дома!
Това е в основата на стреса на работното място. Той няма нищо общо с това колко работа имате да свършите, нито колко тежки са отговорностите ви. Стресът идва, ако не осъзнаете, че трябва да прекъснете работа, когато напрежението ви е дошло в повече, че трябва да си позволите кратка почивка, преди отново да поемете товара.
Съветът ми се прие толкова добре, че беше публикуван в „Острейлиън“, единствения ежедневник в страната, а оттам достигна и уебсайта на Австралийската стокова борса.
Ако не се научите да „оставяте товара“ и да си почивате в моментите, когато се почувствате прекалено напрегнати, качеството на работата ви ще се понижи, производителността ви ще стане много по-малка, а нивата на стреса ще се покачат. Ако обаче си давате половинчасова почивка в средата на деня, тези трийсет минути, които сте изгубили, скоро ще бъдат компенсирани с по-висококачествена работа, свършена за по-малко време. Например работа, за която са нужни четири часа, ще свършите за три, и то качествено. Ето защо да оставиш чашата с вода, не е загуба на ценно време, а инвестиция, която по-късно ще ви се отплати чрез повишената ефективност на мозъка ви.
След време съветът ми се появи в блога на Харвардската бизнес школа. И тъй, може би в крайна сметка имам за какво говоря!