Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Лиценз за щастие
Будистки приказки за просветление - Оригинално заглавие
- Honey, I Can’t Find the Kids!, 2014 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Снежана Милева, 2016 (Пълни авторски права)
- Форма
- Притча
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 1 глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- Еми (2020 г.)
Издание:
Автор: Аджан Брам
Заглавие: Лиценз за щастие
Преводач: Снежана Милева
Година на превод: 2016
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо (допечатка)
Издател: Издателска къща „Хермес“
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2017
Тип: сборник (не е указано)
Националност: американска
Печатница: „Мултипринт“ ООД — Костинброд
Излязла от печат: 26.05.2016 (за 1-во издание)
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-1579-8
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13585
История
- — Добавяне
Имах късмета да израсна в малък апартамент. Това означава, че родителите ми, брат ми и аз не можехме да избягаме един от друг. Виждал съм родителите си да се карат, което е нещо обичайно за всяка съпружеска двойка, но съм ги виждал и да се сдобряват. Научих, че споровете са част от живота и че всяко неприязнено чувство може лесно да бъде забравено в прекрасния акт на прошка, наречен „сдобряване“.
С по-големия ми брат деляхме малка стая. Биехме се, забърквахме се в неприятности и растяхме заедно, учейки се да се обичаме истински. Ако имах своя стая, нямаше да се науча на това.
Прочетох във вестника за една жена в Англия, която спечелила милиони лири от лотарията. Купила си огромна къща в провинцията. Година по-късно тя продала внушителния си дом на загуба, за да си купи малка къща.
Жената разказваше, че докато живеела в огромното имение, никога не успявала да намери децата и съпруга си! Синът й бил в едното крило, дъщеря й — в друго, съпругът й — някъде из стаите. Почти не се виждали. Тя се чувствала все по-самотна. Просторното жилище я отделяло от близките й.
Сега в малката къща съпругът и децата й постоянно били наоколо. Жената бе изгубила пространството на голямото жилище, но бе преоткрила семейството си.
Може би част от проблема на днешния ни богат свят е, че живеем в прекалено големи къщи. Всяко дете има собствена стая. В такива големи къщи просто е твърде лесно да избягаме един от друг. Ставаме експерти в изкуството да живеем според собствените си изисквания, но не усвояваме социалното умение да живеем заедно.