Читателски коментари (за „Литургия за Илинден “ от Свобода Бъчварова)

  • 1. slawkow (11 януари 2018 в 19:24), оценка: 6 от 6

    Най хубавата книга писана за Македония!

  • 2. Devoted of Slaanesh (10 юли 2018 в 13:41), оценка: 6 от 6

    Трудно ми беше да напиша това ревю.

    Както казват във филма „Мера според мера“, направен по мотиви от тази книга, името Македония идва от мъка. Много мъка са изстрадали българите в тая пуста Македония! Първо от турците, после от същите в сговор с гърците и на края като за капак — от сърбите. И това продължава вече над сто години…

    Всеки камък, всяка педя земя са напоени с българска кръв. Най-свидните и чеда са оставили там костите си, а Македония така и не успя да се обедини с България.

    И двамата ми прадядовци са бегълци от Македония — единия от гърците бяга заедно с брат си, цялото им село е избито и опожарено, другия бяга от сърбите. И дочакват най-голямото българско предателство — да ги карат в името на съветския интернационал да се определят като македонци, те които винаги са били българи, милеели са и са бленували за отечеството. И двамата са участвали в 1 световна война, за малко сбъднала отколешната ни мечта за обединено отечество. А комунистите са искали да ги накарат да се отрекат от всичко. Самият факт, че в изданието от 1969 е обяснено кратко под линия, кой е бил Гоце Делчев е ужасяващ…

    Книгата е страхотна, научих много за това смутно време. Което въобще не се или много малко се изучава в часовете по история в училище. И от нея разбрах едно — българите хем са сговорни, хем не са. И са най-големия си враг. Враждата между върховистите и ВМРО е толкова страшна, безмилостна и братоубийствена, че просто не мога все още напълно да я възприема. Гъркомани, туркомани, сърбомани и обикновенни страхливци и предатели също е имало бол. Жадно е окото човешко, за бели алтъни забравя и род, и братя, и родина. Досущ като в наши дни. Леко е да се кланяш на чужд господар, трудно е да си мъж, да си истински българин.

    Поклон пред делото и саможертвата на воеводите Гоце Делчев, Яне Сандански, Христо Чернопеев, Кръстьо Асенов, Апостол Петков наречен Ениджевардарското слънце и хилядите знайни и незнайни четници, чийто събирателен образ се явява Дилбер Танас.

    Светла им памет!!!

    Цитат:

    „Македония му изглеждаше като една многодетна майка, на която изяждаха децата. Накрая тя не можеше вече да ражда от изтощение…“

    Хайдушки песни — Пейо Яворов

    https://chitanka.info/text/7076-hajdushki-pesni

    https://www.youtube.com/watch?v=aP7NU…

  • 3. Sachma (21 октомври 2020 в 08:27), оценка: 6 от 6

    Както казва първият коментар- най- хубавата книга за Македония. На мен лично ми отне четенето й време, защото бе нужно постоянно да се ровя в интернет за описаните в нея герои. В книгата оживяват комитите на тази изтрадала земя и ми бе необходимо докато чета да се запознавам и с техните биографии. Но тези отклонения не пречеха на прочитането, защото езика на писане на книгата е толкова сладкодумен, че веднага те потапя в нея.

    За хубавият прочит ми помогна и това, че съм учил в Благоевград и на мястото на къщата на Илия Дилберов има възпоменателна плоча и лесно можех да си представя картините, описани с думи.

    Поздравления и на сканиралия тази книга, понеже преди 6 години, когато я търсих, едвам я намерих. Един от продавачите на Славейков ми каза, че може да я намери, но ще му трябват 2–3 дни. Накрая ми даде едно оръфано старо издание, но пък за мен много ценно. Ето защо, качването тук на тази книга представлява добро дело за българската култура и историята на Македония.

Само регистрирани потребители могат да дават коментари.